Kas būs nākamais solis? • IR.lv

Kas būs nākamais solis?

Jaunā koronavīrusa izraisītās slimības „Covid-19” izplatības mazināšanai uz ārkārtas situācijas laiku līdz 14.aprīlim apturēti visi starptautiskie avio reisi lidostā „Rīga”. Foto: Paula Čurkste, LETA
Gunārs Nāgels, laikraksta "Latvietis" redaktors

Esam beidzot tikuši tik tālu, ka Covid-19 ir sasniedzis pandēmijas apmērus – smaga infekcijas slimība, kura viegli izplatās, un masveida saslimšana ir skārusi lielu pasaules daļu.

Latvija ar 17. martu slēdza robežas – netiks ne iekšā, ne ārā bez ļoti laba pamatojuma. Latvijas valstspiederīgie (t.i., pilsoņi un tie ar nepilsoņu pasēm) vēl pēc tam drīkstēs atgriezties Latvijā, bet nav saprotams, kā to varēs darīt, jo pieņemu, ka nebūs lidojumu, vilcienu satiksme slēgta un kaimiņvalstis nepieļaus tranzītu autobraucējiem. Visi publiskie pasākumi ir aizliegti, neatkarīgi no to apmeklētāju skaita.

Austrālija ir arī pieņēmusi mērus, bet ne tik dramatiskus. Katram, kurš iebrauc no ārzemēm, ir 14 dienas jāveic pašizolēšanās dzīvesvietā. Statiskie” pasākumi (tādi, kur jāsēž ilgāku laiku) vairāk nekā 500 cilvēkiem ir aizliegti.

Visu šo pasākumu galvenais mērķis nav apturēt vīrusa izplatīšanos, bet gan to tikai palēnināt. Bez ierobežojumiem vīruss izplatītos tik ātri, ka veselības aprūpes sistēma uzreiz pilnīgi sabruktu.

Slimība uzbrūk elpošanas ceļiem, un smagi slimiem ir vajadzīga mākslīgā elpināšana, lai tie pārdzīvotu. Cerība ir tāda, ka ar izplatīšanas palēnināšanu jaunie slimnieki nāks uz slimnīcu tad, kad iepriekšējie būs izārstējušies (vai miruši) un vieta atbrīvojusies. Patlaban diemžēl liekas, ka ārstiem drīz būs jāizvēlas, kurus ārstēt un kurus ne. Jo vienkārši nav kapacitātes.

Cik ātri pasaule mainās! Vēl var atcerēties, kad ASV pārmeta citām valstīm par gūstekņu spīdzināšanu, lai iegūtu informāciju par teroristu plānotajiem uzbrukumiem. Bet pēc 9/11 Amerikai pašai nav nekādu sirdsapziņas pārmetumu par tieši tādu pašu paņēmienu pielietošanu.

Kustības brīvība Eiropā jau daudzus gadus ir bijusi kaut kas pašsaprotams, bet tagad vispār nevarēs ne iebraukt, ne izbraukt no valsts. Visas valstis cita pēc citas slēdz savas robežas.

Kas būs nākamais solis? Atcelt vai atlikt vēlēšanas? Pag’, tas jau notiek! Latvijā, Anglijā, un kur vēl…?

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu