ASV nosaka sankcijas Lembergam 6

Aivars Lembergs Foto: Paula Čurkste, LETA.
Print Friendly, PDF & Email

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) pirmdien, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tai skaitā pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu, ziņo LETA.

“Korupcija atņem savu valstu iedzīvotājiem resursus, pamata pakalpojumus un ekonomiskās iespējas, kamēr tā padara bagātus dažus atsevišķus cilvēkus un veicina vides iznīcināšanu, politisko nestabilitāti un konfliktus,” paziņoja ASV finanšu ministrs Stīvens Mnučins.

Viņš norādīja, ka Starptautiskajā pretkorupcijas dienā ASV vēršas “pret spēlētājiem Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, kuri turpina ar savām nelikumīgajām darbībām graut stabilu, drošu un funkcionējošu sabiedrību pamatus”.

OFAC nosauc četras struktūras, kuras pieder Lembergam vai atrodas viņa kontrolē – Ventspils Brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija.

OFAC izdevusi Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas ļauj uz 30 dienām ierobežot Ventspils Brīvostas pārvaldes, Ventspils Attīstības aģentūras, Biznesa attīstības asociācijas un Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas transakcijas.

Saskaņā ar noteiktajām sankcijām tiek bloķēti visi Lemberga un augstāk minēto struktūru īpašumi, daļas īpašumos un tieši vai netieši individuāli vai ar citu personu starpniecību piederošās struktūras, kurās viņu daļa ir virs 50%, kas atrodas ASV vai atrodas ASV personu īpašumā vai kontrolē, un par tām jāziņo OFAC.

Kā norāda OFAC, korupcija ir grāvusi Latvijas ekonomiku gadiem ilgi, atņemot Latvijas iedzīvotājiem līdzekļus valsts pakalpojumiem un ļaujot prettiesiskiem spēlētājiem kaitēt Latvijas valsts un NATO drošībai.

“ASV strādājušas cieši kopā ar Latvijas valdību, lai vērstos pret korupciju tur un citviet un ir uzticīgas kopīgajai lietai. ASV rīcība uzsver ASV saites pret Latviju un apņemšanos saukt pie atbildības korumpētus oligarhus par viņu darbībām pret svarīgu Eiropas sabiedroto,” teikts paziņojumā.

OFAC norāda, ka Latvijas oligarhs Lembergs sankcijām pakļauts kā pašreizējā vai bijusī amatpersona, kas atbildīga vai līdzdalīga, vai tieši vai netieši iesaistīta korupcijā, ieskaitot par valsts līdzekļu šķērdēšanu, privātu līdzekļu piesavināšanos personīgam labumam, ar valdības līgumiem saistītu korupciju, vai dabas resursu ieguvi vai kukuļņemšanu.

Kā norāda OFAC, Lembergs ir Ventspils mērs kopš 1988.gada un viņš atkārtoti apsūdzēts par naudas atmazgāšanu, kukuļošanu un varas ļaunprātīgu izmantošanu. Lembergs kontrolē struktūras ar politisko partiju un korumpētu politiķu palīdzību un sistemātiski izmanto šīs struktūras un personas savam personīgajam ekonomiskajam labumam, apgalvo OFAC.

Saskaņā ar OFAC vēstīto, Lembergs izmantojis savu ietekmi pār politisko partiju vadību, lai veidotu valdības personālu un amatos ieliktu noteiktas valdības amatpersonas, kā arī izjauktu citu valdības amatpersonu nokļūšanu vadošos amatos. Turklāt Lembergs esot ietekmējis un korumpējis tiesībsargājošo iestāžu amatpersonas, lai aizsargātu savas intereses un gāztu politiķus, kurus viņš nespēj kontrolēt.

Latvijas Ārlietu ministrija brīdina, ka jebkurš, kurš veiks finanšu pārskaitījumus šīm personām, arī var tikt pakļauts ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) sankcijām.

Ārlietu ministrija informē, ka saskaņā ar Starptautisko un Latvijas nacionālo sankciju likumu un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) noteikumiem OFAC sankcijas Latvijā ievēro finanšu un kapitāla tirgus dalībnieki, tajā skaitā bankas, kā arī OFAC sankcijas tiek ievērotas publiskās un privātās partnerības jomā un Eiropas Savienības (ES) fondu un citas ārvalstu finanšu palīdzības jomā.

“Līdz ar to Ārlietu ministrija lūdz ņemt vērā šo papildu risku, kā arī vērš uzmanību, ka jau noslēgto līgumu izpilde ar OFAC sankcionētām personām var būt apgrūtināta vai neiespējama, kamēr sankcijas ir spēkā,” teikts ministrijas paziņojumā.

Lembergs uz aģentūras LETA zvaniem pagaidām nav atbildējis.

Līdz ar Lembergu sankcijas noteiktas diviem Kambodžas pilsoņiem, serbu ieroču tirgoņa atbalsta tīklam un divām Venecuēlas amatpersonām.

“Magņitska likumu” toreizējais ASV prezidents Baraks Obama parakstīja 2012.gada 14.decembrī, un tas ļauj ASV varasiestādēm uzlikt arestu par cilvēktiesību pārkāpumiem un korupciju aizdomās turēto amatpersonu aktīviem, kā arī liegt šīm amatpersonām iebraukšanu ASV.

Komentāri (6)

Sskaisle 10.12.2019. 08.57

Kāds kauns! Latvijas valsts ir nosēdināta uz viena bandītu sola ar kremlisko Krieviju!
ASV ir izdevusi nabadzības apliecību Latvijas valstij !
Man uzreiz ir simtiem jautājumu-

– kāpēc ASV nenoteica sankcijas arī visām tām LR amatpersonām, kuras visus šos gadus lembergu ir attaisnojušas?

– kāpēc sankcijas nav noteiktas bijušajiem saeimas deputātiem, saeimas amatpersonām, partiju bosiem, kuri grozīja Latvijas valsts likumus tikai oligarhu tai skaitā
konkrēti Lemberga interesēs?

– kā tas nākas, ka Latvijas valsts tiesu vara nespēj notiesāt lembergu un norādīt uz oligarhu vainu tautas nabadzībā un beztiesiskumā, kamēr ASV to spēj?

– vai beidzot ģenprokuroram kalnmeieram un at priekšsēdētājam bičkovskim nevajadzētu atkāpties? Kādus vēl pierādījumus viņu noziedzīgajai bezdarbībai tiesiskuma iznīcināšanā Latvijā vajag?

Kauns Latvijas valstij – nožēlojamu mauku valsts …..kauns!

+3
-2
Atbildēt

0

altinyildiz 09.12.2019. 23.41

Tā ir sazvērestība. Lai piesegtu oligarhus: Skonto būve, Binders, ABLV un Rietumu bankas īpašniekus, kuri, salīdzinot ar krimināli vajāto un apķīlāto Lembergu, dižojas miljonāru saraksta pašā augšā, tika atrasts upurjērs. Kā ar advokātu Meroni, kurš piesavinājies čekas sūdu maisa Maizīša viņam uzticēto Lemberga mantu?

+1
0
Atbildēt

0

not mii 09.12.2019. 21.16

būtu Lembergs aizņemies naudu un negribētu atdot, tad Re:Baltika ar Spriņģi viņu aizstāvētu, a tagad, lai nekas nav jāsaka, šī paņēmusi kartupeli mutē un klusē?- vienreiz jau mēģināja ko teikt par Panamas papīriem un ieberzās. Varēja jau kādu labu vārdu pateikt par Lembergu priekš jautrības, komenti arī ir.lv panestos.

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu