Ar talantu un pašcieņu

Māsas Margarita un Kristīne Balanas. Foto — Ieva Salmane
Anda Burve-Rozīte
Print Friendly, PDF & Email

Vijolniece Kristīne Balanas (29) un čelliste Margarita Balanas (26) no mūzikas skolas Dobelē izauga par starptautiska mēroga solomāksliniecēm ar veiksmīgu dzīvi Berlīnē un Londonā

Slaidas, ēteriski skaistas māsas Balanas šoziem atkal ir Latvijā, lai koncertētu un satiktu ģimeni. Savulaik talantīgo trijotni — Kristīni, Margaritu un brāli Robertu — vecāki veda uz dejošanas un mūzikas nodarbībām mazajā Zemgales pilsētiņā Dobelē. Vēlējās, lai bērniem ir labāka nākotne, un saredzēja to mākslā. Jau nopietnākos toņos mūzika sāka skanēt, kad deviņu gadu vecumā uz Rīgu viena pati pārcēlās Kristīne — viņa Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā sāka mācīties vijoļspēli. Dzīvoja skolas kopmītnēs, kur bija jātiek galā gan ar sadzīvi, gan vingrināšanās grafiku. Jau pēc gada uz Rīgu pārcēlās visi Balanas — Dārziņskolā čella klasē iestājās arī Margarita un vijoles klasē — Roberts. Bija tūkstošgades mija, ģimene pat iedomāties nevarēja, ka pēc 8—10 gadiem visi trīs jaunie mūziķi dzīvos Londonā un mācīsies Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Kopš studiju pabeigšanas Kristīne nokļuvusi laikraksta The Times lapās, kas viņu raksturojis kā žilbinoši virtuozu mūziķi, kā arī 2017. gadā saņēmusi Lielo mūzikas balvu kā gada jaunais mākslinieks. Savukārt Margarita 2018. gadā kļuva par Lielās mūzikas balvas nominanti, un viņu savai Classe d’Excellence de Violoncelle izvēlējies pasaulslavenais čellists Gotjē Kapisons. Patlaban abas mākslinieces turpina karjeru Eiropā: Kristīne pēc 10 dzīves gadiem Londonā pārcēlusies uz Berlīni, bet Margarita turpina profesionālo pilnveidošanos prestižā pēcstudiju izglītības programmā Londonā. Intervijā māsas stāsta par dzīvi Eiropā un atklāj, ko labu vēlētos mainīt Latvijā.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu