Kad beidzās Otrais pasaules karš? 2

Brandenburgas vārti Berlīnē, Vācijākādreiz sadalītās Vācijas daļu apvienošanos. Foto: Scanpix/LETA
Gunārs Nāgels
Print Friendly, PDF & Email

Kad beidzās Otrais pasaules karš? Latvijā bieži dzird apgalvojumu, ka Otrais pasaules karš beidzās 1945. gada 8. maijā (vai 9. maijā). Citi atceras, ka kara darbība tomēr turpinājās, un Japāna parakstīja bez­ierunu padošanos tikai 1945. gada 15. augustā. Bet ir arī citas versijas.

Dīvainākais ir vairākkārt lasītais par latviešu bēgļiem, kuri atstāja Latviju, it kā „pēc Otrā pasaules kara“. Bēgļi devās ar kuģiem no Rīgas līdz tam brīdim, kad to ieņēma Sarkanā armija jau 1944. gada 13. oktobrī. Tad vēl kādu laiku kuģi brauca no Kurzemes. Bet, izņemot zvejnieku laivas, bēgšana beidzās ar Vācijas kapitulāciju 8. maijā – pēdējais kuģis ar 27 700 pasažieriem atstāja Liepājas ostu 1944. gada 8. maijā.

Tātad, ja bēgļi atstāja Latviju „pēc Otrā pasaules kara“, tad Otrais pasaules karš beidzās jau 1944. gadā. Skaidrs, ka šīs ir muļķības, kaut arī samērā izplatītas.

Mazliet nopietnāk, runājot par karu Eiropā, 1945. gada 2. augusta Potsdamas vienošanās atstāja nenokārtotus vairākus jautājumus. Tie tika atlikti, kamēr būtu finalizēts miera līgums, kuru parakstītu tad, kad ir dibināta tāda Vācijas valdība, kura būtu „adekvāta“ šim nolūkam.

Bija jāgaida 45 gadi, kamēr Vācija parakstīja Galīgo vienošanos (angliski – Treaty on the Final Settlement with Respect to Germany) ar četrām Vāciju okupējošām valstīm: ASV, Apvienoto Karalisti, Franciju un Padomju Savienību. Tas notika Maskavā pirms tieši 29 gadiem – 1990. gada 12. septembrī. Līgumu atsevišķi parakstīja Vācijas Federatīvā Republika (Rietumvācija) un Vācijas Demokrātiskā Republika (Austrumvācija), bet to vēlāk ratificēja apvienotā Vācija.

Galvenie noteikumi bija par militāriem spēkiem un robežām. Okupējošās varas atteicās no visām tiesībām, kuras tām bija Vācijā. Padomju bruņotie spēki pamestu Vāciju līdz 1994. gada beigām, un Vācija samazinātu savus bruņotos spēkus līdz ne vairāk kā 370 000 militārpersonām. Visas pagaidu robežas tika apstiprinātas, un Vācijas satversmi mainīja tā, lai Vācija nekad nedrīkstētu pieņemt lūgumu pievienot Vācijai kādu teritoriju ārpus 1990. gada līgumā noteiktajām robežām.

Tātad, kaut arī nekad nav bijis formāls miera līgums, ar kuru tiktu noslēgts Otrais pasaules karš, ir zināma loģika apgalvojumam, ka karš Eiropā beidzās ar Gala līguma parakstīšanu pirms 29 gadiem.

Autors ir laikraksta “Latvietis” redaktors

Komentāri (2)

andrejs 12.09.2019. 15.51

Vispār jau Latvijā II pasaules karš beidzās 1994. gada 31. augustā, kad °beidzamie krievu okupanti vismaz formāli aizvācās no Latvijas.
Man šķiet visai dīvaini, ka šajā dienā nenotiek valstiski svētku pasākumi, bet valsts augstākās amatpersonas atzīmē 8. maiju – dienu, kad var teikt, ka vācu armiju visā Latvijas teritorijā nomainīja krievu okupanti.

+3
-1
Atbildēt

0

altinyildiz 12.09.2019. 15.16

WWII nav beidzies, kamēr pēdējais NKVDešņiku un Staļina konclāģeru uzraugu pēctecis turpina maitāt mūsu mīļās planētas gaisu. Kā zināms, bieži vien kaujā izdzīvoja tikai “zagradotrjad” NKVDešņiks, kurš pirmais muka, turklāt vēl atšaudījās ar ložmetēju, bieži nogalinot sarkanarmiešus, kuri arī cerēja izglābties. Par izdzīvošanas iespējām lāģeros 46-47 gados, kad krievi no bada sprāga kā mušas, lieki pieminēt.

+1
-2
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu