
Vietām ķīmiski izdedzinātā zāle ceļmalās redzama pat vairāku kilometru garumā — acīmredzot autocisterna braukusi ar atgrieztu krānu. Foto — VVD
Tonnām indīgā šķīduma, kuru maijā no automašīnas izlēja kopumā 20 vietās sešos Zemgales novados, ir briesmīgs noziegums pret vidi, žurnālam Ir saka ķīmiķe Jana Simanovska.
Policija pēc notikušā ir sākusi kriminālprocesu par būtiska kaitējuma radīšanu videi, cilvēku veselībai un saimnieciskajām interesēm. Par to draud pat četru gadu ilgs cietumsods. Un šajā gadījumā, kā rāda apstākļi, noziegums pret vidi pastrādāts apzināti, atbrīvojoties no ražošanas procesā radītajiem ķīmisko vielu pārpalikumiem. Pagaidām vienīgais lietā apcietinātais ir autocisternas šoferis, kurš 24.maijā mēģināja bēgt no pastrādātā nozieguma vietas Emburgas apkārtnē.
Kas tad ir izgāztā inde laukmalēs? Ķīmiķe Simanovska žurnālam Ir skaidro, ka rūpnīcas Biolars ražošanas procesā radušies bīstamie atkritumi satur cianīda jonus. Valsts vides dienesta (VVD) pasūtīto analīžu rezultāti gan gaidāmi apmēram pēc nedēļas, bet jau var apstiprināt informāciju par divām šķīdumā esošām vielām - cianīda joniem un ketazīnu. Pēdējais ir farmaceitiska viela, ko lieto kā antibiotiku, skaidro Simanovska. Šī viela esot bīstama ūdens videi. Savukārt cianīda joni ir zilskābes sastāvdaļa - tā ir viena no visindīgākajām vielām.