VIDEO: Kā pieņemt lēmumu, kur un ko studēt? • IR.lv

VIDEO: Kā pieņemt lēmumu, kur un ko studēt?

Publicitātes foto

Kādu profesiju izvēlēties un kur to apgūt? Ko vidusskolēnam iesākt ar virkni padomdevēju, kuru skaits mēdz pieaugt, tuvojoties izlaidumam? Par to sīkāk stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājs ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons.

Ja pirms vairākiem desmitiem gadu problēmas sagādāja izvēles neesamība, tagad galvassāpes var radīt drīzāk otra galējība – pārāk plašas iespējas. “Jaunieši bieži apjūk, un viņiem rodas jautājums – kura izvēle ir īstā un pareizā?” stāsta psihoterapeits, piebilstot, ka ieteicamāk būtu sev vaicāt, kura ir “manējā”, ne tik daudz “pareizā” izvēle. Grūtības izdarīt izsvērtu izvēli jaunietim var radīt gan dogmatiska vide (“Mūsu ģimenē taču visi ir ārsti / arhitekti / uzņēmēji!”), gan arī vide, kur, runājot par attīstību, nav bijušas nekādas robežas un nav sniegts nekāds virziens.

Reizēm jauniešiem rodas šķietams iespaids, ka apkārt teju ikviens savās izvēlēs nekad nekļūdās, taču būtiski ir apzināties, ka tā nav realitāte. “Vienkārši izdarīt izvēli, kas pilnīgi noteikti būs īstā, ir neiespējami. Diemžēl, ja tu satiec kādu, kurš rada šādu iespaidu, jaunietim var rasties sajūta, ka esi nepareizs, esi atkritējs, kas tā nav,” saka A.Miksons. “Varbūt tev vienkārši kādā brīdī kļūda gadījās, varbūt ieklausījies vairāk citos cilvēkos, sabijies, saminstinājies, tai brīdī bija citas izjūtas, vēlmes vai gaidas, un tāpēc tu izdarīji šādu izvēli.” Ārsts psihoterapeits uzsver – lai cik ļoti izvēle biedētu, viena tomēr ir jāizdara, turklāt jābūt gatavam saskarties ar to, ka kādā brīdī var šajā izvēlē vilties. Tādā gadījumā A.Miksons aicina nemest plinti krūmos pie pirmajām grūtībām, bet dot sev mazliet laika patestēt, paskatīties.

 

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu