
Informatīvs materiāls preses konferencē, kurā informē par trauksmes cēlēju tiesiskās aizsardzības mehānisma izveidi Latvijā. Foto: Ieva Lūka, LETA
Šā gada 1. maijā Latvija pievienojās to valstu grupai, kur celt trauksmi (ziņot par iespējamiem pārkāpumiem) ir likumā nostiprināta personu tiesība. Likums ietver trauksmes cēlēja un viņa radinieku aizsardzības garantijas no iespējamās izrēķināšanās.
Esam īpaši gandarīti, jo Delnas eksperti pie likuma idejas un aizstāvības strādājuši vismaz 10 gadus. Tagad valsts uzdevums ir nodrošināt, ka likums tiek veiksmīgi ieviests un sabiedrība trauksmes celšanas institūtam notic. Lai tas notiktu, Delna aicina valdību izpildīt divus svarīgus soļus un izvērtēt, vai likuma mērķu īstenošanai paredzēti adekvāti valsts līdzekļi.
Pirmkārt, aicinām Ministru kabinetu izpildīt likumā noteikto prasību un iespējami ātri (pārejas noteikumu termiņš – 2019. gada 1. februāris) iesniegt Saeimai grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kuri regulētu administratīvo atbildību par nelabvēlīgu seku radīšanu trauksmes cēlējam vai viņa radiniekiem un par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu, iesniedzot trauksmes cēlēja ziņojumu.