“Jaunā Vienotība” NEPLP rīkotajā LTV valdes konkursā saskata likuma pārkāpumu 1

LTV jaunais valdes priekšsēdētājs Einārs Giels. Foto: Edmunds Brencis
Print Friendly, PDF & Email

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) rīkotajā Latvijas Televīzijas (LTV) valdes konkursā saskatāms likuma pārkāpums, pēc trešdienas tikšanās ar NEPLP vadītāju Daci Ķezberi aģentūrai LETA pauda partiju apvienības “Jaunā Vienotība” (JV) līderis Arvils Ašeradens.

“..mēs koncentrējamies uz šo konkursu. Esam izteikuši savu lūgumu pārskatīt rezultātus un tos atcelt. Pārējie jautājumi šobrīd ir sekundāri,” teica Ašeradens, piebilstot, ka pirmdien, 8.aprīlī, sadarbības padome apspriedīs šo tēmu.

Politiķis uzsvēra, ka JV Saeimas frakcija, iepazīstoties ar situāciju, saskata Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma pārkāpumu. Ašeradens skaidroja, ka NEPLP interpretācija par LTV valdes locekļiem nepieciešamo iepriekšējo pieredzi “rada bažas”, turklāt tā īsti neatbilstot likumā noteiktajam.

Kā noskaidro Ir, NEPLP konkursā izraudzītais LTV valdes priekšsēdētājs Einārs Giels patiesi varētu neatbilst Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma prasībai par piecu gadu pieredzi mediju jomā vai uzņēmumu vadībā, jo viņš nekad nav vadījis nekādu uzņēmumu. Likuma 65. pantā skaidri ir teikts: “Par sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas līdzekļa valdes locekli var apstiprināt personu, kurai ir laba reputācija, augstākā izglītība un vismaz piecus gadus ilga profesionālā pieredze plašsaziņas līdzekļu jomā vai uzņēmumu vadībā.”

Ņemot vērā minēto, JV frakcija lūgusi NEPLP pārskatīt konkursa rezultātus un tos atcelt, rīkojot jaunu konkursu. Termiņa šādam lūgumam gan neesot, pauda Ašeradens.

Politiķis arī uzskata, ka NEPLP vadītājas Ķezberes argumentācija par LTV valdes izraudzīšanās kārtību un izvēlētajiem kandidātiem bijusi nepārliecinoša un “ļoti vāja”. Ašeradens gan atteicās komentēt, kā Ķezbere tikšanās laikā pamatoja to, kāpēc konkursa kārtībā par LTV valdes priekšsēdētāju iecelts Latvijas zāļu ražotāja “Olainfarm” mārketinga tirgus datu analītiķis Einārs Giels, bet valdes locekļa amatā – XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča. “Šo sarunu es nosauktu par iekšēju, tāpēc tās saturu nekomentēšu,” teica Ašeradens, tomēr piebilstot, ka frakcija sarunas laikā neguva pārliecību, ka LTV valdei konkursā atlasīti labākie kandidāti.

Politiskā spēka pārstāvis Andrejs Judins sociālo tīklu vietnē “Twitter” pēc tikšanās rakstīja, ka Ķezbere esot atzinusi, ka Dziesmusvētku organizatore Juhņēviča būtu spēcīga LTV vadītāja, taču viņa par Juhņēviču nebalsoja, jo “viņa ir sieviete un tad viņa būtu augšā un divi vīrieši apakšā”.

Ašeradens apstiprināja, ka šāds izteikums tikšanās laikā tiešām izskanējis. “Šāds arguments izskanēja. Tas izraisīja ļoti lielu pārsteigumu, bažas un nosodījumu visu klātesošo deputātu vidū,” teica Ašeradens. Deputāts uzsvēra, ka šāds arguments ir “arī diezgan rupjš Darba likuma pārkāpums”, kas aizliedz diskriminēt darbiniekus gan pēc dzimuma, gan pēc kādām citām pazīmēm. “Taču tas neizskanēja kā būtisks izvēles kritērijs,” piebilda Ašeradens, norādot, ka, visticamāk, Ķezbere šādu argumentu esot paudusi kā savu personīgo NEPLP vadītājas viedokli. “Tas ir viņas, padomes vadītājas viedoklis, kādā veidā viņa spriedusi par šo lietu,” norādīja politiķis.

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, apstāklis, ka NEPLP vadītāja izdara spriedumus, balsoties uz, iespējams, Darba likumu pārkāpjošiem argumentiem, nerada jautājumus par Ķezberes atbilstību amatam, Ašeradens norādīja, ka patlaban primārais uzdevums ir tikt galā ar LTV valdes konkursu.

Viņš tāpat norādīja, ka pagaidām būtu pārsteidzīgi runāt par to, vai tad, ja NEPLP konkursa rezultātus neatcels, politiskais spēks varētu rosināt izvērtēt NEPLP darbību un atlaist padomi.

Ar Ķezberi aģentūrai LETA trešdienas pēcpusdienā neizdevās sazināties, bet Latvijas Televīzijai viņa skaidroja, ka nav vēlējusies ar saviem izteikumiem vai apsvērumiem kādu diskriminēt pēc dzimuma. “Nu, es atvainojos, ja kāds ir pārpratis vai sapratis mani, ka es esmu pret sievieti vadošā amatā. Nekādā gadījumā tas tā nav bijis, bet tas, ka mēs izvērtējām sadarbības iespēju starp trim valdes locekļiem, bija pietiekami būtiski,” televīzijai pauda NEPLP vadītāja.

NEPLP nolēma LTV valdes priekšsēdētāja amatā iecelt Gielu, savukārt LTV valdes locekļa digitālās attīstības un satura jautājumos amatam padome izvēlējās Juhņēviču. Abiem izraudzītajiem nav darba pieredzes mediju jomā.

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) aicina NEPLP atcelt lēmumu par LTV valdes locekļu apstiprināšanu un izsludināt atkārtotu konkursu, aģentūru LETA informēja asociācijā. LŽA uzskata, ka NEPLP izraudzītie jaunie valdes locekļi pēc būtības neatbilst konkursa nosacījumiem un augstajām amata prasībām. “Izraudzītajam valdes priekšsēdētājam nav nekādas vērā ņemamas vadības pieredzes, bet par satura attīstību atbildīgajai valdes loceklei nav pieredzes mediju darbā, ko pati padome iepriekš atzina par noteikti nepieciešamu,” pauda asociācijā.

Savukārt Jaunā konservatīvā partija paziņojusi, ka prasīs anulēt LTV valdes konkursa rezultātus, kā arī aicinās izvērtēt NEPLP darbības likumību, izraugoties LTV valdes locekļus. Citi politiķi gan norāda, ka Saeimai nav tiesību lemt par LTV valdes konkursa rezultātiem.

Eināra Giela interviju varat lasīt ceturtdien žurnālā Ir šeit.

Komentāri (1)

altinyildiz 04.04.2019. 10.30

Tendenciozais Rēders beidzot varētu izlidot no savas vietas un pārstāt drāzt intelektuāli alternatīvi apdāvināto prātus.

+1
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu