"Delna" aicina publiskot auditoru ziņojumu par RS situāciju un Kalnmeieru - par Juraša lietu • IR.lv

“Delna” aicina publiskot auditoru ziņojumu par RS situāciju un Kalnmeieru – par Juraša lietu

3
SIA "Rīgas satiksme" biroja ēka. Foto: Ieva Leiniša, LETA

(papildināta no 4.rindkopas)

Sabiedrība par atklātību “Delna” nosūtījusi SIA “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētājam Anrijam Matīsam aicinājumu publiskot auditoru kompānijas “Ernst & Young” sagatavoto ziņojumu par situāciju galvaspilsētas uzņēmumā, informēja “Delnas” pārstāvji.

“2019. gada 19. februārī tika publiskota informācija, ka starptautiskāauditoru kompānija “Ernst & Young” sagatavojusi ziņojumu par situāciju uzņēmumā “Rīgas satiksme”. Iestājoties par atklātību un labu pārvaldību, biedrība “Sabiedrība par atklātību –Delna” aicina publiskot auditoru ziņojumu. Iesakām dot sabiedrībai iespēju iepazīties ar situāciju uzņēmumā, kas tiek uzturēts no nodokļu līdzekļiem, un tādējādi mazināt iespējas publiski manipulēt ar ziņojuma saturu,” vēstulē, kuru parakstījusi direktore Liene Gātere, aicina “Delna”.

Delnas” pārstāvji norādīja, ka organizācija jau 2018. gada decembrī aicinājusi “Rīgas satiksmes” valdi nodrošināt iespējami lielu atklātību par uzņēmuma darbu, tajā skaitā publicēt auditoru ziņojumu.

Tāpat “Delna” ceturtdien nosūtījusi vēstuli ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram ar aicinājumu regulāri informēt sabiedrību par progresu krimināllietā pret 13.Saeimas deputātu Juri Jurašu (JKP). Kopš Juraša izdošanas kriminālvajāšanai 2019.gada 31.janvārī pagājušas trīs nedēļas, atgādināja “Delna”. Šajā laikā Ģenerālprokuratūra sniegusi publisku informāciju par lietas virzību, tajā skaitā par Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora izsniegto lēmumu par Juraša saukšanu pie kriminālatbildības.

“Delnas” ieskatā pirmstiesas procesa raitai virzībai var būt nozīmīga ietekme uz sabiedrības uzticības vairošanu tiesībaizsardzības iestādēm un aizdomu kliedēšanu par to, ka lieta ir politiski motivēta. Pieņemot, ka Ģenerālprokuratūrai bija pietiekams un pārdomāts pamatojums prasīt Juraša izdošanu kriminālvajāšanai, “Delna” aicina nodrošināt raitu liecinieku nopratināšanas gaitu un iespējami drīz nosaukt konkrētu termiņu lietas nosūtīšanai uz tiesu. Iestājoties par atklātību un sabiedrības interesēm, “Delna” mudina Ģenerālprokuratūru nodrošināt iespējami ātru lietas sagatavošanu un regulāru informēšanu par pirmstiesas procesa gaitu un lietas izskatīšanu tiesā.

Kā ziņots, neraugoties uz veiktajiem taupīšanas pasākumiem, nepieciešamā dotācija “Rīgas satiksmei” šogad pieaugs vēl par 12 miljoniem eiro un varētu sasniegt 134 miljonus eiro, aģentūrai LETA atzina uzņēmuma pagaidu valdes priekšsēdētājs Anrijs Matīss.

Šādu secinājumu uzņēmuma vadība izdarījusi pēc auditorkompānijas “Ernst & Young” sagatavotā ziņojuma par situāciju galvaspilsētas uzņēmumā. Pēc Matīsa teiktā, ziņojums “ir ļoti kritisks” un tajā norādīta virkne pasākumu, kas jāveic, lai uzņēmums varētu turpināt funkcionēt.

Ieteikumi saistīti ar sadarbības partneru izvēli, pašizmaksu aprēķiniem un citiem procesiem. Vienlaikus auditori norādījuši, ka pēdējo piecu gadu periodā, bijušās uzņēmuma valdes vadībā, “Rīgas satiksmei” nodarīti desmitiem miljonu lieli zaudējumi.

“Zaudējumi nodarīti vairāku procesu rezultātā – izstrādājot budžetu, aprēķinot pašizmaksu, noslēdzot sadarbības līgumus, atgūstot parādus. Kaut vai līgums ar “Rīgas mikroautobusu satiksmi” – tas vien mums mēneša laikā rada 600 000 eiro zaudējumus. Tāpat arī kompensācija no domes 2018.gadā pieprasīta par 11,6 miljoniem eiro mazāka nekā reāli nepieciešams un tā rezultātā uzņēmums strādā ar zaudējumiem. Šogad tie varētu būt aptuveni trīs miljonu eiro zaudējumi,” skaidroja Matīss.

Komentējot to, ka atbildība par nesaimnieciskajiem lēmumiem būtu jāpieprasa un uzņēmuma iepriekšējās valdes, Matīss norādīja, ka šis lēmums ir uzņēmuma kapitāldaļu turētāja – Ušakova – pārziņā. “Skaidrs, ka par visiem lēmumiem uzņēmumā atbild tā valde, arī iepirkumu komisijas pārstāvji. Esam iesnieguši mēram auditoru ziņojumu un viņa kompetencē ir lemt, vai no šīm personām kādā veidā tiks pieprasīta zaudējumu atlīdzināšana. Mēs esam izdarījuši visu iespējamo, lai valdes lomu un darbu uzlabotu,” sacīja amatpersona.

Savukārt Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (S) solījis, ka, lai izvērtētu, vai “Rīgas satiksmes” bijušajai valdei ir iespējams pieprasīt atlīdzināt tās darbības laikā uzņēmumam nodarītos zaudējumus, viņš lūgs neatkarīgu ekspertu viedokli.

Komentāri (3)

ozolina_inese 21.02.2019. 08.41

Delna atmodusies? Tā gulēja kopš laika, kad RS dāsni ziedoja Delnas darbībai un iekļāva to kā sabiedrības pārstāvi “kapu tramvaja” projektā. Jau tad bija skaidrs, ka delna kļuvusi kurla pret rīdzinieku protestiem pret Skanstes tramvaju un Pļavnieku, Purvciema iedzīvotāju zaudētajām cerībām sagaidīt tramvaju savā virzienā.

+2
0
Atbildēt

0

Vahamurka 23.02.2019. 02.24

Ieliks šo čokā,tad varēs visu uzzināt jo smalki.

0
0
Atbildēt

0

J.šveiks 22.02.2019. 10.58

nevienmēr uzaicinājumu ņem pa pillu, žurnālistiem jārok…

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu