Desmitgades stils. 1920—1929

Rīgas mākslinieku grupas izstādes plakāts 1920. gadā
Marija Leščinska
Print Friendly, PDF & Email

Nākamajās deviņās nedēļās — par dzīvi katrā no mūsu valsts desmitgadēm: ikdiena, kultūra, mode un paradumi. Pirmie desmit gadi brīvā Latvijā aizrit, būvējot jaunās valsts pamatus — 1922. gadā ievēl 1. Saeimu, kas tā paša gada nogalē par Latvijas prezidentu ieceļ Jāni Čaksti

Pirmie modernisti
Pēckara gadi radošai darbībai ir sarežģīti — trūkst materiālu, jaundibinātajā valstī vēl nav izveidojušās mākslinieku darbību atbalstošas institūcijas, toties ir trimdā gūti pasaules mākslas iespaidi un nepieciešamība paust savus uzskatus. Veidojas mākslinieku grupas. 20. gadu sākumā spilgtākās ir avangardā esošā Rīgas mākslinieku grupa un tradicionālākā Neatkarīgo mākslinieku vienība. Pirmie pulcējas Romana Sutas mātes izveidotajā veģetārajā restorānā Sukubs Merķeļa (tolaik Pauluči) ielā. 1920. gadā viņu sarīkotā izstāde Pilsētas mākslas muzejā uzskatāma par pirmo klasiskā modernisma ekspozīciju Latvijas mākslas vēsturē. Konservatīvā mākslinieku vide to nesagaida ar atplestām rokām, taču Edvarts Virza vēlāk raksta — ar šīs izstādes eksponātiem sākas mūsu īstā, nacionālā māksla.

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt drukātā vai digitālā žurnāla abonentam. Esošos abonentus laipni lūdzam ienākt:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu