Re:Baltica publicē viltus ziņu izplatītāju melno sarakstu • IR.lv

Re:Baltica publicē viltus ziņu izplatītāju melno sarakstu 7

Ilustratīvs foto: AP/LETA

Pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica žurnālisti vairāku gadu pētījumā apkopojuši datus par viltus ziņu, klikšķu un politiskās ievirzes interneta lapām un Facebook profiliem, kuri izplata nepatiesas, sensacionālas vēstis, lai gūtu peļņu, kā arī slēpti iemānītu lasītājiem politisku saturu.

Piemēri par viltus ziņu, klikšķu, slēpta politiskā satura lapām un profiliem apkopoti rakstā ‘’ Tu nekad neticēsi, kas notika pēc tam…’’, sadalot neuzticamos avotus trijās grupās – viltus ziņas, klikšķu ziņas un lapas ar politisku ievirzi.

Viltus ziņu grupā ir portāli, kas nodarbojas ar pilnīgu dezinformāciju. Tas, kas tiek pieteikts kā “ziņas”, 90% gadījumu ir izdomājumi, piemēram, nenotikušas aviokatastrofas ar Latvijas upuriem, neeksistējoši nāvējoši vīrusi, meli par cilvēku pazušanu u.c. Šo lapu īpašnieki pelna no klikšķiem un balansē uz likuma robežas. Re:Baltica iesaka neticēt nekam no šeit rakstītā, nelasīt to un nedalīties sociālajos tīklos. ‘’ Katrs klikšķis audzē interneta lapai apmeklējuma skaitu. Jo lielāks apmeklējums, jo Google tur automātiski izvieto vairāk reklāmu, un vietņu īpašnieku peļņa tikai aug,’’ skaidrots rakstā. Vienīgais veids, kā pārtraukt viltus biznesa izplatību – cilvēkiem pārstājot klikšķināt.

Klikšķu ziņu sadaļā ierindoti portāli, kuri pēc satura ir visai nevainīgi, taču par nopietniem avotiem tos nevar uzskatīt. Mērķis tāds pats kā viltus ziņu lapām – vākt klikšķus, lai pelnītu. Tēmu loks plašs, no skaistuma un veselības brīnumlīdzekļiem līdz slavenību dzīves līkločiem, automašīnām un politiķu “nejēdzībām”. Vienojošās ir pazīmes: rakstam nav autora, tas dalīts vairākās lapās, lai salasītu vairāk klikšķu, virsraksti ir sensacionāli, bet bez satura, piemēram, “Tu nekad neticēsi, kas notika pēc tam…”. Re:Baltica žurnālisti publicē ap 20 aktīvāko klikšķu lapu nosaukumus, ar kuru rakstiem dalās Facebook lapu un viltus profilu tīkls. Kritiku tā dalībnieki uztver ārkārtīgi saasināti, citāda viedokļa paudējiem piedraudot pat ar fizisku izrēķināšanos.

Trešā grupa – lapas ar politisku ievirzi – ir tās, kur starp jokiem, dabasskatiem, sportu, mīļiem dzīvniekiem un pat pāru attiecībām nonāk politisks saturs. Visaktīvākais šajā sadaļā ir mārketinga jomā strādājošais Alberts Jodis, kurš popularizē Aivara Lemberga idejas un viedokli, izpētījuši Re:Baltica žurnālisti. Viņam zem Nacionālās Mediju Grupas “jumta” izdevies izveidot tīklu, “ko veido plaša spektra, dažādu specifikāciju interneta portāli, sākot no biznesa, turpinot ar sociālajiem, sporta un beidzot ar izklaides interneta resursiem”. Mājaslapā viņš norāda uz 57 dažādām lapām, taču Re:Baltica izpētījusi, ka tīkls, kura resursi nonāk pie sekotājiem, ir vēl plašāks, jo viņš aktīvi koplieto arī citu ar Lembergu saistītu lapu saturu. Lielākajām, kā Mūsu Rīga, Mūsu Latvijai un Latvijas Produkts FB lapām, sekotāju skaits pat pārsniedz 20 000.

Jodis nesaskata neko sliktu faktā, ka lapās, kuras sola izklaidi, dalās ar viena politiķa redzējumu par situāciju valstī, koplieto Lemberga uzstāšanās un izteikumus presē, bet konkurentus apkaro ar izsmejošām karikatūrām un kritizē amatpersonas, kas “šķērsojušas” Lemberga ceļu. Viņš Re:Baltica apgalvo, ka Lembergu pat nepazīst, bet atbalsta viņa nostāju, un visas interneta vietnes uztur no ‘’saviem ieņēmumiem par reklāmas pakalpojumiem un apmācībām”.

Uz jautājumu, vai, viņaprāt, tas ir godīgi pret sekotājiem, kuri, pašiem nezinot, kļūst par politiska satura patērētājiem, Jodis piekrīt, ka biežāk varētu cilvēkus brīdināt, ka šeit tiek publicēts politisks saturs. Pēdējais šāds brīdinājums bijis martā, turklāt tikai dažās no plašā tīkla lapām. Pašlaik pirmsvēlēšanu periodā šāda brīdinājuma nav.

Melnajā sarakstā apkopoti vairāk nekā 150 interneta vietņu un sociālo tīklu profilu nosaukumu, kas publicē un izplata nepatiesas, sagrozītas un neuzticamas viltus, klikšķu un propagandas ziņas. Re:Baltica iesaka šo avotu informāciju vērtēt ļoti kritiski un neizplatīt to tālāk.

Komentāri (7)

Sskaisle 21.08.2018. 15.22

tā mūsu valdība – mauku bērni , kurus es nevaru ciest – tā vietā lai sevi nepamatoti salvinātu – būtu labāk tautu informējuši godīgi un atklāti, lai mēs paši varam spriest un saprast – kas un kā tiek slēpts no mums

pretekļi –

vai tad nabaga rimi kasieres korumpējas , jeb sitie visi , kuri ir amatos?
un tā melošana un liegšanās – fuj pretekļi !

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/eiropadomes-pretkorupcijas-zinojums-latvija-daudz-paveikusi-bet-darama-joprojam-netrukst.a289455/

SUMĀ:

Eiropas Padomes Pretkorupcijas ziņojums: Latvijas pretkorupcijas sistēma ir diezgan laba.
Godīgums augstākajā vadībā arvien pētniekus nepārliecina, viņi aicina vērtēt riskus.
Pētnieki iesaka rūpīgāk pārbaudīt politisko amatpersonu deklarācijas.
iesaka arī uzlabot policijas un robežsargu ētikas kodeksu.
Ieteikumi ir rekomendējoši, bet 1,5 gada laikā Latvijai būs jāatskaitās par paveikto.
Jaunākajā ziņojumā īpaši vērtēta cīņa ar korupciju valsts augstākajās varas struktūrās, Valsts policijā un robežsardzē. Latvijai izteiktas vairākas rekomendācijas.

Strasbūrā bāzētās Eiropas Padomes paspārnē izveidotā Pretkorupcijas valstu grupa darbojas jau teju divdesmit gadu un to veido 47 valstis, to skaitā arī Latvija.

Korupcijas situācijas izpēte dalībvalstīs notiek regulāri, un šis jau ir piektais ziņojums arī par Latviju. „GRECO” pētījumā secina, ka Latvijas pretkorupcijas sistēma ir diezgan visaptveroša un pēdējo divdesmit gadu laikā ir ieviesti nozīmīgi pasākumi, lai ierobežotu kukuļdošanu un ņemšanu, stiprinātu cilvēku atbildību un palielinātu sabiedrības uzticību gan iestādēm, gan korupcijas apkarotājiem, tomēr joprojām pastāv nepilnības.

Organizācija izceļ, ka godīgums augstākajā vadībā arvien ir faktors, kas pētniekus nepārliecina, un aicina regulāri izvērtēt riskus valdības biroja darbinieku, padomnieku saiknēs, lai laikus konstatētu iespējamus interešu konfliktus.

Pēc Pretkorupcijas valstu grupas ieskatiem, sabiedrībai būtu tiesības labāk zināt apmaksāto un neapmaksāto padomnieku vārdus, jo tie arvien ir grūti atrodami oficiālajās mājaslapās.

„GRECO” arī uzsver, ka Ministru kabineta locekļu un citu politisko amatpersonu aktīvu deklarācijām ir jābūt regulāri publiskotām interneta tiešsaistē un to ticamība saskaņā ar likumu ir padziļināti un neatkarīgi rūpīgi jāpārbauda, kā arī ir jābūt publiski zināmām visām izmaiņām tajās.

Savukārt, lai uzlabotu Valsts policijas un Valsts robežsardzes darba pārredzamību, korupcijas uzraugi aicina padarīt skaidrāku informāciju par vakantajām vietām amatos un arī vienādot abu struktūru ētikas kodeksu un uzlabot to saturu, kurā, pēc organizācijas domām, pietrūkst stingru regulējošu punktu par dāvanām un lobēšanu.

„GRECO” arī aicina gan Valsts policijai, gan Valsts robežsardzei piešķirt vairāk resursu, lai tās labāk varētu pildīt savus uzdevumus, panākt saskaņotāku rīcību prēmiju piešķiršanā un ieviest ziņošanas aizsardzības mehānismus.

Pretkorupcijas organizācija secina, ka Latvija kopumā ir viena no tām valstīm, kuras pozīcija, piemēram, „Transparency International” Korupcijas uztveres indeksā, ir svārstījusies starp labvēlīgu un mazāk labvēlīgu. Liels trieciens šajā ziņā Latvijai ir bijuši krīzes gadi no 2008. līdz 2010. gadam, kad daudzas valsts iestādes piedzīvoja budžeta samazinājumu.

„Šī ekonomiskās vides nestabilitāte joprojām ietekmē daļu sabiedrības, par ikdienišķu lietu ir kļuvusi nodarbinātība vairākās darba vietās, kā arī ir izstrādājusies zināma tolerance pret korupciju,” secināts ziņojumā.

Visi šie ieteikumi ir rekomendējoši un tiem nav likuma varas. Tos nosūtīs visām Latvijas atbildīgajām iestādēm, un pusotra gada laikā Latvijai būs pārējām valstīm jāatskaitās, kas ir paveikts, ņemot vērā šos ieteikumus.

Lai iegūtu šo ainu un sagatavotu ziņojumu, pretkorupcijas eksperti viesojās Latvijā un intervēja Prezidenta kancelejas, Satversmes aizsardzības biroja, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB), Valsts ieņēmuma dienesta un citu iesaistīto iestāžu un organizāciju pārstāvjus.

+2
0
Atbildēt

0

Sskaisle 21.08.2018. 14.42

un vēl es esmu sapratusi, ka visi vīrieši grib pakļaut sievietes – vienalga kādā attiecību brīdī, kādā veidā – bet visu nosaka, kurš kuru – tāda līdztiesība ir tikpat neiespējama kā divi mēneši pie debesīm
starp citu -nesen skatījos tādu filmu , ka it kā uz Meness esot dzīvojušas dzīvas būtnes –
tā kā ….

šodien gāju pa ielu un man pa priekšu gāja piedzēries slikti ģērbts jauns vīrietis un es tā domāju – redz kā iznāk – mēs glābajam afrikānus – bet pašu cilvēki mums neskaitās nekas , tie var kāsaka būt un var nebūt …. nu labi – lai rebaltika neslinko – lai uzraksta tiešāk un konkrētāk –

par tiem pašiem sabiedriskajiem medijiem – nu tas ir vājprāts kas tur notiek – to lembi pa gaisu aizšaut par sitādu bezkaunību

ceļoju pa Latvijas pilīm un baznīcām, pilskalniem
es biju dzirdējusi , bet uzreiz arī aizmirsusi, ka Latvijā 10 gadus ir dzīvojis un skaisti dzīvojis somu un mans mīlulis -KARLS GUSTAVS MANNERHEIMS bet jūs ziniet, kur Latvijā bija viņa īpašums ? Un kā tur ir tagad?

Kāpēc par to nevarētu stāstīt sabiedriksais tv – kāpec man jāskatās kā kaut kādas stīvi pļapīgas popzvaigznes jūsmo par svešām zemēm , ja pie mums vēstures akas ir pilnas un neizzinātas?

+2
-1
Atbildēt

0

Sskaisle 21.08.2018. 14.35

nezinu vai tikšu , bet ja tikšu tad šovakar iešu uz lekciju par Tillera mākslu –
klau – viņš taču acis nemirkšķinot piesavinās citu autoru tēlus, domas un tos izmanto – kā saka – remiksējot – mani tas mulsina – pat ļoti – kā tad tā

nesen mammu mierināju citējot Šekspīru – ja nevari izmainīt notiekošo – mani attieksmi – vai nav gudri pateikts – ir bet – kā to attieksmi pamainīt – izmainīt – mammu pamacīt varu , bet pašai nesanāk

rebaltica arī sāk klibot – vismaz es to tā redzu –

tas viss nak virsū kā milzu okeāns

es starp citu nesen naktī spaņoju, ka uzbrūk citplanētieši – es sapratu, ka izbēgt neizdosies, bet bēgu tik un tā – bija tā vajātās būtnes sajūta – kaut zemē rocies iekšā – drausmīga sajūta

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu