Ungārijas parlamenta vēlēšanās divu trešdaļu vairākumu iegūst premjera Orbāna partija 13

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns uzrunā savus atbalstītājus pēc uzvaras vēlēšanās. Foto: Reuters/LETA

Ungārijā svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusi premjerministra Viktora Orbāna vadītā konservatīvā partija “Fidesz”, izcīnot divu trešdaļu deputātu vietu. Līdz ar to Orbānam ir nodrošināts trešais termiņš pēc kārtas valdības vadītāja amatā, liecina provizoriskie rezultāti.

Pēc vairāk nekā 80% balsu saskaitīšanas konstatēts, ka “Fidesz” un tās satelītorganizācija Kristīgi demokrātiskā tautas partija (KNDP) saņēmusi 49,3% balsu, paziņoja Nacionālais vēlēšanu birojs. Līdz ar to šīs partijas ieguvušas vismaz 133 no 199 deputātu vietām, saglabājot divu trešdaļu vairākumu, kas tām ir arī līdzšinējā parlamenta sastāvā, ziņo LETA.

Pēc rezultātu paziņošanas 54 gadus vecais Orbāns sacīja, ka izcīnīta vēsturiska uzvara. “Dārgie draugi, mums aiz muguras ir liela cīņā, mēs panācām vēsturisku uzvaru – mēs ieguvām iespēju, mēs radījām sev iespēju aizsargāt Ungāriju,” viņš teica.

Otrajā vietā ir lielākais opozīcijas spēks – galēji labējā partija “Kustība par labāku Ungāriju” (“Jobbik”) – ar 20% balsu, tai seko Sociālistiskā partija (MSZP) ar 12,2% balsu un zaļo partija “Politika var būt citāda” (LMP) ar 6,8% balsu.

Aktivitāte šajās vēlēšanās sasniegusi 68,8%, un līdz ar to bijusi par apmēram septiņiem procentpunktiem lielāka nekā iepriekšējās vēlēšanās pirms četriem gadiem. Balsstiesības ir astoņiem miljoniem Ungārijas pilsoņu.

“Fidesz” vēlēšanās izcīnītā pārliecinošā uzvara nostiprina Orbāna pozīcijas, ļaujot viņam palikt premjerministra amatā un turpināt savu pret imigrāciju vērsto politiku.

Kopš migrācijas krīzes kulminācijas 2015. gadā Orbāns pozicionējis sevi kā nacionālās suverenitātes un kristīgās Eiropas aizstāvi. Viņa stingrā nostāja pret imigrāciju un apvainojumi “Briseles birokrātiem” iemantojuši viņam atbalstītājus Centrāleiropā, sevišķi Polijā, kā arī galēji labējo aprindās Rietumeiropā un citur.

Brisele savukārt kritizējusi Ungāriju par nevēlēšanos piedalīties Eiropas Savienības (ES) bēgļu kvotu shēmā un par likumiem, kas vērsti pret Centrāleiropas Universitāti un pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kuras saistītas ar Ungārijā dzimušo ASV miljardieri Džordžu Sorosu.

Orbāns ir izteicies, ka tad, ja “Fidesz” vēlēšanās zaudētu, Sorosa atbalstīta “internacionālistu valdība” pārvērstu Ungāriju “imigrantu valstī”.

Savukārt Orbāna vadītās partijas uzvara, visticamāk, iedrošinās viņu kļūt arvien agresīvākam savos izteikumos un padarīs viņu vēl pievilcīgāku radikāli noskaņoto Eiropas galēji labējo acīs, uzskata institūta “Political Capital” analītiķe Edīte Zguta.

Orbāns priekšvēlēšanu kampaņā pastiprināti vērsies pret Sorosu, savos izteikumos kļūstot ksenofobisks un pat antisemītisks.

Kopš nākšanas pie varas pirms astoņiem gadiem Orbāns ir pārveidojis Ungāriju, tās konstitūciju un valsts iestādes. Viņa valdības nodokļu politika palīdzējusi uzplaukt vidusšķirai un, pateicoties Vācijas autoražotājiem un ES budžeta pārskaitījumiem, uzlabojusies arī ekonomika.

Taču kritiķi Ungārijā un ārvalstīs uzskata, ka Orbāna īstenotās reformas ir kaitējušas demokrātiskajām institūcijām un presei, un viņa vēršanās pret pilsoniskās sabiedrības organizācijām atgādina Krievijas prezidenta Vladimira Putina taktiku. “Ungārija attālinās no Eiropas un virzās pretī Krievijas ietekmes sfērai,” ziņu aģentūrai AFP norādīja sociālistu kandidāts Gergejs Karāčoņs.

Pagājušajā mēnesī Orbāns solīja “morālu, politisku un tiesisku” atmaksu saviem oponentiem pēc vēlēšanām. “Fidesz” priekšvēlēšanu kampaņa bija koncentrēta galvenokārt uz brīdinājumiem par musulmaņu un afrikāņu imigrantiem, un Orbāns izvairījies no debatēm ar oponentiem, parādoties sabiedrībā tikai rūpīgi izplānotos pasākumos.

Tomēr Orbāna tēlam ir kaitējuši vairāki korupcijas skandāli, kuros iesaistīti viņa sabiedrotie un ģimenes locekļi.

Komentāri (13)

rinķī apkārt 09.04.2018. 13.25

“Ungārija attālinās no Eiropas un virzās pretī Krievijas ietekmes sfērai,” ziņu aģentūrai AFP norādīja sociālistu kandidāts Gergejs Karāčoņs. +++ Bet varbūt gluži otrādi, ES valstis pamazām sāk atveseļoties no neznokurienes uzkritušā “eiropeisko vērtību” mēra? Robērs Šūmans un viņa domu biedri – ES tēvi, bija pārliecināti kristieši un viņu redzējums par to -kādām būtu jābūt vērtībām uz kurām balstītos Eiropa, būtiski atšķiras no šodienas kreisuļu – “liberāļu” izdomātās pasaules.

+4
-1
Atbildēt

2

  vitalisvita > rinķī apkārt 09.04.2018. 22.28

  Nu tad pacelsim glāzes par Viktora Orbana nacionālo politiku un patieso vērtību renesansi visā Eiropā! Hip hip urra!

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  rinķī apkārt > rinķī apkārt 09.04.2018. 13.53

  Pēc ieraduma ziņas sāku lasīt ar IR 🙂 Nonācis līdz LA , atradu ziņu ar kuru varu papildināt savu savu komentāru – Dumpis Merkeles partijā: pieprasa atteikties no “atvērto durvju” imigrācijas politikas….

  “Konservatīvo manifestā”, kas apstiprināts grupas sanāksmē, uzsvērta laulības un ģimenes nozīme, norādot, ka “sabiedrības galvenais pamats ir tēvs, māte un bērns”.

  Manifests arī aicina “kritiski izvērtēt islāmu”, norādot, ka tam piemīt “duāla iedaba” – “islāms ir ne tikai reliģija, bet arī politiska ideoloģija..

  “Konservatīvo manifestā” pieprasīts arī pildīt NATO dalībvalstu 2002.gadā Prāgā panākto vienošanos un palielināt aizsardzības izdevumus vismaz līdz 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP), pret ko iebilsts CDU/CSU pašreizējie koalīcijas partneri sociāldemokrāti (SPD).

  http://www.la.lv/dumpis-merkeles-partija-pieprasa-atteikties-no-atverto-durvju-imigracijas-politikas/

  +2
  0
  Atbildēt

  0

J.Biotops 10.04.2018. 09.13

Nav tā aina melnbalta.
Orbanu lamā Eiropas mūsdienu “liberāļi”, kam ar liberālismu tikpat līdzības, kā cūkgaļai ar cūkpienēm. Tepat blakus IRā (https://ir.lv/2018/04/04/radosa-postisana) lasu par absurdu, ka Eiroparlamenta liberāļu barvedis Gijs Ferhofstads esot visčaklākais ekonomiskā liberālisma noliedzējs. Ka bez ekonomiskā liberālisma nekāds cits nav iespējams, tas sen konstatēts, izpētīts un pārbaudīts, lasītpratēji atradīs, ja kāds nezina.
Ungārijā Orbanu lamā vietējie sociķi, kuru laikā tiešām no ekonomiskā liberālisma nebija ne smakas, bet populisms kopā ar korupciju sita augstu vilni.
Budžeta deficīts (klasiska sociāla populisma pazīme) pie Orbana dilst, kopprodukts aug, ar Mastrihtas kritērijiem viss kārtībā, ne tā kā kādai nebūt Francijai, progresīvai bez gala…
Nedomāju, ka Orbans kāds zelta gabaliņš (nav glīti neargumentēti lamāt Sorosu, ja pats pie izglītības ticis par viņa naudu), bet Ungārija politika pret likumpārkāpējiem (tieši tāds ir nelegāls robežas pārkāpējs) ir tuvu tai, līdz kādai jānonāk pārējai Eiropai. Ja grib pastāvēt kā Eiropa, kurā likuma pārkāpums nerada tiesības un katram pašam brīvi jāatbild par savas brīvības izmantošanu.

+2
-1
Atbildēt

0

QAnon 09.04.2018. 11.11

Ar savu pretošanos Eiropas demogrāfiskai piesārņošanai ar melnādainiem džihada pabalstu migrantiem, Orbans galīgi jauc Putina plānus. Ja kāds cits būtu tā demonizēts no ES valdošo sarkano pederastu puses, kā Orbans, tas jau sen izvarotu, nogalinātu un ēstu mazus bērnus. Protams, ka nelieši: Junkers, Dombrovskis un Tusks, ir daudz tuvāki kremlim, nekā Orbans.

+2
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu