Digitālie brīnumdari

Ernests Gabrāns, uzņēmuma līdzdibinātājs, tagad SIA Wunder Latvia vadītājs. Foto — Edmunds Brencis, Picture Agency
Gunita Nagle
Print Friendly, PDF & Email

Uzņēmums Wunder ir izstrādājis gan mūzikas kanāla MTV web sistēmas, gan Latvijas Dzelzceļa intranetu, kas ierindots starp desmit labākajiem pasaulē. Šī starptautiskā koncerna pamatā ir divu Valmieras studentu apsviedība

No Ernesta Gabrāna un Miķeļa Zaļā apņēmības uz Drupal sistēmas bāzes pašiem izveidot jaunas, uz biznesu orientētas informācijas tehnoloģiju sistēmas desmit gados ir izaugusi starptautiska uzņēmumu grupa Wunder. Tā darbojas piecās Eiropas valstīs — ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Lielbritānijā, Somijā un Vācijā —, apvienojot vairāk nekā 130 ekspertu un pērn gadā sasniedzot deviņu miljonu eiro apgrozījumu. Bet Ernests Gabrāns un Miķelis Zaļais strādā SIA Wunder Latvia. Ernests gādā par uzņēmuma attīstību un komandas darbu, Miķelis — par Drupal iespēju pilnveidi un izmantošanu. Ilgus gadus abi, rūpējoties par pašu dibinātā uzņēmuma izaugsmi, strādāja Wunder Latvia valdē, līdz saprata, ka grib fokusēties darbam, kas patiešām patīk. Uzņēmuma īpašnieku struktūra bija pārāk sadrumstalota, kas radīja sarežģītu biznesa interešu pārstāvēšanu. Tāpēc pašlaik uzņēmuma dibinātāji vairs nav Wunder Latvia līdzīpašnieki. «Nav nekādas nožēlas. Ja vajadzētu izvēlēties vēlreiz, visu darītu tieši tāpat,» saka Ernests. Šis ir mazliet neparasts veiksmes stāsts, kura pamatā ir uzdrīkstēšanās darīt tieši to darbu, kas patīk un padodas vislabāk.

Latviešu nopelns

Wunder ir uzņēmumu grupa, kas specializējas uz biznesu orientētu informācijas tehnoloģiju sistēmu izstrādē — veido intranetus, portālus, e-veikalus, mājaslapas. «Sākumā taisījām visas mājaslapas pēc kārtas,» desmit gadus senu pagātni Ernests atceras ar smaidu. Viņš un Miķelis Zaļais vēl bija Vidzemes Augstskolas pēdējā kursa studenti, kad nodibināja savu uzņēmumu Prog. Ātri saprata, ka Latvijas tirgus ir bezcerīgi mazs. Jau 2009. gadā Miķelis un Ernests atsaucās uz kāda soma Twitter saucienu pēc Drupal speciālistiem un palīdzēja somiem dažu sistēmu izstrādē. 2010. gadā četri somu speciālisti nolēma izveidot jaunu uzņēmumu Mearra un abi latviešu Drupal eksperti nolēma pievienoties, izveidojot kopuzņēmumu Mearra Latvia. «Katrs par sevi varam izstrādāt labas lietas, bet kopā — izcilas,» Ernests skaidro, kāpēc pieņēma somu piedāvājumu izveidot jaunu uzņēmumu. «Daļu sadalījums tajā bija 49 pret 51. Mēs atdevām 49%, pretī saņemot zīmolu, mārketingu, zināšanas par projekta vadību un Agile projekta vadības pieeju. Bet būtiskākais ieguvums bija jauns tirgus. Kā kopuzņēmums varējām realizēt projektus arī Somijā.»

Kopš 2010. gada uzņēmums vairākkārt mainījies, līdz kļuva par Wunder. Un — jo lielāks kļuvis koncerns, jo sarežģītāka tā vadība. «Tas ir rezultējies tajā, ka šobrīd esmu algots Wunder Latvia vadītājs. Vairs neesmu uzņēmuma līdzīpašnieks. Esmu sapratis, ka gribu būvēt uzņēmumu un vadīt komandu, bet vienlaikus nealkstu finansiālos izaicinājumus,» Ernests godīgi atzīst. Piedzīvojis laikus, kad vajadzēja aizdot naudu paša uzņēmumam, lai būtu nauda algu izmaksām. Vairs to nevēlas. «Man labāk patīk gādāt par biznesa attīstību tepat Latvijā, nodrošināt labus darba apstākļus,» smaidot saka Ernests.

Tagad visi uzņēmuma īpašnieki esot Somijā, kopš pagājušā gada uzņēmuma pamatdaļu turētājs ir investors Korona Invest. Wunder holdingā ir pieci uzņēmumi. «Bet tas ir mūsu nopelns, ka ir tāds Wunder,» saka Ernests.

Dalīšanās maģija

Kopš pašas pirmās dienas, kad Ernests un Miķelis sāka strādāt kopā, līdz pat šodienai visi Wunder produkti tiek veidoti, izmantojot atvērtā koda satura vadības sistēmu Drupal. «Mēs bijām pārliecināti, ka šajā tehnoloģijā ir potenciāls,» saka Ernests. Viņš uzsver, ka nav jēgas diskusijām, vai Drupal ir labāks par, piemēram, WordPress, kas ir atvērtā koda programmatūra. Tehnoloģiju ir daudz. Visu izšķir prasmes likt lietā izvēlēto darbarīku.

Gan pirms desmit gadiem, gan tagad Ernestam šķiet aizraujoša ideja, ka Drupal var pilnveidot ikviens no tā lietotājiem. Ernests un Miķelis piedalījušies Eiropas Drupal kopienu konferencēs un sapratuši — maģija slēpjas tajā, ka cilvēki sanāk kopā un dalās ar zināšanām. Tieši tāpēc abi jau kopš 2010. gada rīko Drupal konferences Baltijas valstīs, un Wunder ir starp tiem uzņēmumiem, kuri iesaistās šīs tehnoloģijas pilnveidē. Kāds labums? Ernests izstāsta vienu piemēru — jebkura e-komercijas produkta izstrādē nepieciešama integrācija ar kādu no banku sistēmām. «Ja mēs to izstrādājam, tad ieliekam Drupal un ļaujam izmantot visiem, kam tā nepieciešama. Atvērtais kods nozīmē, ka tu vari paņemt to, ko uzkodējis jau kāds cits. Ietaupās laiks, un kopā mēs varam radīt aizvien lielākas lietas.»

Apliecinājums varēšanai ir starptautiska atzinība. ASV kompānija Nielsen Norman Group pērn ikgadējā intraneta risinājumu konkursā desmit labāko vidū ierindoja Wunder izstrādāto Latvijas Dzelzceļa darbinieku iekštīklu. «Mēs esam radījuši rīku, ar ko atvieglot dzīvi 9000 uzņēmuma darbiniekiem, no kuriem trešdaļa intranetu izmanto diendienā,» saka Ernests. Starptautiski zināmākais Wunder produkts ir mūzikas kanāla MTV Lielbritānijas web sistēma. Tās frontline developer ir Didzis Avotiņš, kurš ikdienā strādā Wunder Latvia Valmieras birojā. «Daļu darba veica pro-grammētāji Helsinkos, bet ar klientiem sastrādājās Lielbritānijas kolēģi. Tas ir ierastais veids, kā mēs strādājam, — divas trīs komandas dažādās atrašanās vietās kopā izstrādā projektu,» paskaidro Ernests.

Viens no svaigākajiem Wunder Latvia produktiem ir portāls Dienas Bizness HUB, kas lieliski ilustrē Agile/Scrum projektu vadības pieeju. Sākumā izstrādātāji ar uzņēmumu vienojās, ka interneta vietne nepieciešama tikai biznesa rokasgrāmatām. Taču izstrādes gaitā kļuva skaidrs, ka vienā portālā var apvienot rokasgrāmatas, informāciju par rīkotajām konferencēm un semināriem, kā arī ziņas. Portāla izstrāde turpinās, jo skaidrs, ka tas vēl ir pilnveidojams. Taču Latvijā Agile pieeja joprojām tiek uztverta ar aizdomām, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc 86% no Wunder Latvia izstrādēm ir eksporta produkti.

«Ja neuzticas, nestrādājam»

«Kad klients pie mums atnāk, vispirms mēģinām saprast, kas ir vajadzīgs. Mēs netaisām sistēmas tikai sistēmas dēļ. Un, ja nepieciešams tikai izpildītājs, visticamāk, mūsu pakalpojumi būs daudz par dārgu,» Ernests skaidro, ka viņa vadītajā uzņēmumā sistēmu izstrādes pamatā pēc būtības ir biznesa analīze.

Kad Wunder Latvia un klientam ir skaidrs, kādam vajadzētu būt jaunās informācijas tehnoloģijas pienesumam, bieži izrādās, ka nepieciešama daudzfunkcionāla un diezgan sarežģīta sistēma. Kā māja ar 15 stāviem. Bet vienlaikus parasti vajadzīgs arī minimālais risinājuma komplekts pēc iespējas drīzākai izmantošanai. «Nevari izplānot 15 stāvu māju, bet ielikt pamatus piecstāvu mājai. Jābūt zināšanām un pieredzei, lai pamatus ieliktu tādus, ka pirmajā un otrajā stāvā jau var dzīvot, kamēr pārējie stāvi tiek būvēti,» Ernests ar salīdzinājumu izskaidro Agile pieeju. «Pēc Agile pieejas risinājumu izstrāde, pilnveide un pārstrāde ir never ending story*. Tas nozīmē, ka izstrādātājiem un klientu pārstāvjiem jāstrādā kā vienai komandai, kurā cits citam uzticas. Ja neuzticas, mēs nestrādājam.»

Nelaime tā, ka Latvijā uzņēmumi lēni atbrīvojas no aizdomām, ar kādām tiek uzlūkots katrs jauns sadarbības partneris. «Tā ir problēma,» saka Ernests. «Daudzi domā — jo detalizētāka specifikācija, jo labāk. Gala rezultātā mēs varam piegādāt to, kas atbilst specifikācijai līguma noslēgšanas brīdī, bet tas vairs neatbildīs jaunajām prasībām. Ja juristi grib visu iestrādāt līgumos, Agile pieeja nav īstenojama. Būtiski ir arī saprast, ka, rēķinoties ar izmaiņām, vienmēr kaut kas no iecerētā paliek aiz svītras — nerealizēts. Ja klienti to saprot, viss ir kārtībā.»

Savukārt valsts un pašvaldību institūciju pasūtījumos Latvijā jāizstrādā risinājumi, kas atbilst pirms daudziem gadiem izstrādātiem valdības noteikumiem. «Nevajag brīnīties, ka ir štruntīgs risinājums,» saka Ernests. No Latvijas tirgus ārā stumjot zemākās cenas princips. Ja potenciālos sadarbības partnerus atlasa pēc šāda principa, uzņēmums, kurš samaksā visus nodokļus, nekad nevarēšot izmaksās konkurēt, piemēram, ar mikrouzņēmumu. «Strādāt eksportā nebija mūsu mērķis. Bet Latvijas tirgus, nelatviski runājot, ir diezgan sačakarēts. Maksājot pienācīgas algas un visus nodokļus, noturēt konkurētspēju ir izaicinājums,» atklāti saka Ernests.

Sapņu darbavieta

Desmit gadu laikā no Wunder Latvia aizgājuši tikai divi darbinieki: viens, lai izmēģinātu spēkus citā jomā, otrs — lai atgrieztos dzimtajā Kanādā. Abiem tika sarīkotas sirsnīgas atvadu ballītes.

Stratēģiskās vadības instrumenta Ilgtspējas indekss novērtējumā Wunder Latvia pierādījis sevi kā uzņēmums, kurš ir īpaši radošs darbinieku motivēšanā. Uzņēmumā ir elastīgs darba laiks, kas nozīmē — ja darba dienas vidū jāaizved bērns uz nodarbību, lūdzu, dari to! Var strādāt no mājām, ietaupot ceļā pavadīto laiku, un lielākā daļa darbinieku to izmanto. «Bet, strādājot no mājām, ir risks, ka kolēģi savā starpā nesatiekas. Valmierā visi strādā mūsu birojā, bet Rīgā diezgan daudzi strādā attālināti. Tāpēc esam vienojušies, ka otrdienās visi esam birojā,» saka Ernests. Kā uzņēmuma vadītājs viņš gādā, lai būtu motivācija atnākt vismaz reizi nedēļā uz biroju. Te katram ir savs čību pāris, galdi, pie kuriem sēdēt, un galdi, pie kuriem strādājot stāvēt. Birojā ir atpūtas krēsli radošām pauzēm un tenisa galds, lai izkustētos un atslogotu smadzenes. Ir pat rotaļu stūrītis bērniem. «Ja uzticas kolēģiem, tad viņi to novērtē. Nestrādāt, kad tas ir jādara, kļūst par kaut ko pretdabisku,» Ernests ir apmierināts ar paša izstrādāto motivēšanas sistēmu. Viņš mudina uzņēmumus dalīties ar zināšanām. «Tā ir atvērtā koda domāšana,» Ernests paskaidro. «Ja mēs padarīsim labākus konkurentus, būsim spiesti paši tiekties pēc izaugsmes un kļūt aizvien labāki.»

* Nebeidzamais stāsts — angļu val.

 

Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā

Ir forši pelnīt iztiku, darot darbu, kas patīk un nepārtraukti pilnveido. Taču īstā iedvesma un motivācija ir apziņa, ka vēl 37 cilvēki lepojas būt daļa no komandas, nāk uz darbu ar prieku un labprāt iesaistās uzņēmuma attīstībā.

Lielākā kļūda, kas devusi mācību

Tu nevari būt eksperts visās jomās. Apziņa, ka ar spēcīgu komandu var izdarīt vairāk un kvalitatīvāk, atnāk tikai ar laiku.

Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam

Darbinieku atlasē un komandas veidošanā ir vērts ieguldīt daudz resursu un laika, tas atmaksājas.

Pagaidām nav neviena komentāra

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu