Valdība nolemj, ka skolas gaitas bērni sāks no sešu gadu vecuma 15

Foto: Ieva Lūka, LETA

Ministru kabinets otrdien atbalstīja Izglītības un zinātnes ministrijas virzītos grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredz noteikt, ka skolas gaitas sākamas no sešu gadu vecuma, ziņo LETA.

Reformas ieviešanu paredzēts sākt pēc gada – 2019.gada 1.septembrī. Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) skaidroja, ka patlaban panākts kompromiss, ka sešgadnieki pirmajā klasē varēs sākt iet gan skolā, gan arī bērnudārzā, tādējādi atsakoties no sākotnējā priekšlikuma ieviest pārejas periodu.

Izglītības un zinātnes ministrijas Valsts sekretāre Līga Lejiņa pastāstīja, ka jau tagad vairāk nekā 300 vispārējās izglītības iestādēs tiek nodrošinātas arī pirmsskolas izglītības programmas.

Pirmsskolas izglītības iestādei, lai īstenotu arī pamatizglītības programmas daļu (1.klasi), ir jāsaņem licence un pēc diviem gadiem jāiegūst akreditācija pamatizglītības programmas īstenošanai. Jāparedz nosacījumi, kas jāizpilda, lai pirmsskolas izglītības iestādi atzītu par atbilstošu pamatizglītības daļas (1.klases) īstenošanai un tā saņemtu akreditāciju.

Likumprojektos par grozījumiem Vispārējās izglītības likumā, kā arī Izglītības likumā noteikti kritēriji, kādos gadījumos bērnam skolas gaitas būtu jāsāk sešos gados.

Pirmsskolas izglītības posmā ir paredzēta vienu gadu ilga obligātā sagatavošana (0.klase) pamatizglītības ieguvei – gadā kad bērnam paliek pieci gadi. Pamatizglītības apguvi 1.klasē bērns sāks tā kalendārā gada 1.septembrī, kad viņam paliek seši gadi. Bērna, kura vecums mainās pēc 1.septembra (1.septembris līdz 31.decembris), vecāki varētu izvēlēties bērna pamatizglītības sākšanu atlikt līdz nākamā gada 1.septembrim. Tāpat pamatotos gadījumos (ģimenes ārsta, psihologa atzinums) sagatavošanas programmā (0.klasē) var mācīties vēl vienu gadu, t.i., no sešiem līdz septiņiem gadiem un mācības pamatizglītības 1.klasē sākt tā kalendārā gada 1.septembrī, kad bērnam paliek septiņi gadi.

Līdz ar to pirmsskolas izglītības programmas daļa, kas ir obligātā sagatavošana pamatizglītības apguvei, tiktu saīsināta par vienu gadu (patlaban – divi gadi). Pamatizglītības programma tāpat kā līdz šim tiktu īstenota deviņus gadus.

Jaunā satura īstenošanas pieejā būtiska ir mācību darba organizācijas formu daudzveidība. Sākumskolā, un jo īpaši 1.-3.klasēs, blakus mācību stundai kā vienai no mācību darba organizācijas formām lielāks īpatsvars ir citām formām – rotaļnodarbība, praktikums, spēle, rotaļa, nodarbība dabā un mācību ekskursija, ko reglamentē izglītības iestādes vadītājs. Ir paredzēts noteikt, ka mācību stundas ilgums 1.klasē ir 35 minūtes.

Mācību vide skolēniem būs droša, atbalstoša un attīstoša, maināma un pielāgojama bērna mācīšanās vajadzībām, tiktu nodrošināta atpūta gan telpās, gan ārā un ēdināšana.

Turpinot patlaban iesākto praksi, pēc mācību nodarbībām 1.klases skolēniem tiks nodrošināta iespēja organizēti pavadīt brīvo laiku ārpus mācību stundām. Līdz ar to izglītojamiem tiks nodrošināta droša vide, pavadot laiku pagarinātajā dienas grupā, kas iekļauj izglītojamo atpūtu svaigā gaisā, individuālu palīdzību, rotaļas, spēles u.c. nodarbības. Tāpat pēc obligātajām mācību nodarbībām izglītojamais varēs apmeklēt interešu izglītības pulciņus, fakultatīvu nodarbības.

Bērni, kuri 2017./2018.mācību gadā sākuši divu gadu obligāto sagatavošanu pamatizglītības apguvei, to turpinās arī 2018./2019.mācību gadā. Viņiem otrajam obligātās sagatavošanas otrajam gadam tiks piedāvāta pārejas programma, lai, turpinot mācības skolā, līdz ceturtajai klasei izlīdzinātu atšķirības starp abām 2019./2020.mācību gada 1.klasēm.

2018.gada 1.septembrī pirmskolas izglītības pakāpē (1,5-5 gadi) tiks sākta jaunā satura ieviešana, un piecgadīgi bērni jauno obligāto pirmsskolas saturu apgūs viena gada laikā, lai ar 2019./2020.mācību gadu būtu gatavi sākt mācības 1.klasē ar kompetenču pieejā balstītu izglītības saturu.

Sešgadīgie bērni šajā gadā turpinās pirmsskolas izglītības apguvi, ko ir sākuši 2017./2018.mācību gadā un ir apguvuši tikai daļu pirmsskolas izglītības satura. VISC veido metodiskos ieteikumi caurviju prasmju pilnveidošanai.

2019.gada 1.septembrī gan piecgadīgie un sešgadīgie, gan sešgadīgie un septiņgadīgie gadīgie bērni, kas 2018.gada 1.septembrī sāka vai turpināja mācības obligātajā pirmsskolas izglītībā, sāks mācīties 1.klasē pēc jaunā mācību satura.

Visās klasēs un izglītības pakāpēs jaunais mācību saturs tiks ieviests 2021./2022.mācību gadā.

Par likumu grozījumiem vēl jālemj Saeimai.

Komentāri (15)

J.šveiks 03.04.2018. 16.42

es nemaz nežēlojos , ka man būtu atņemta bērnība , sāku iet skolā , man vēl nebija pilni 6 gadi , skola jau nu bērnību neatņem , tur nu gan Jūs alojaties.

+5
-1
Atbildēt

2

  vvilums > J.šveiks 03.04.2018. 18.38

  Dažās eiropas valstīs skolā iet no 5. g, un ,ja speciālisti tā uzskata ,tad tā arī jādara neatkarīgi no tā ,ko krievu boti jeb zābaki troļļo.

  +1
  -2
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > vvilums 03.04.2018. 19.15

  nu gaudoni viļum – varbūt dzemdē un uzreiz atdod valstij to bērnu – ko ta mocīsies līdz 6 gadiem
  es gan uzskatu, ka bērnam ir jādzīvo ģimenē un jāliek ģimenes pamati visam mūžam, nevis nodot tādai skolai kur to nabagu pakļauj visādām mocībām –

  vispār – nākotne diezgan stingri mainīsies – ļoti daudzus prastos darbus aizstās roboti – mašīnas, tieši vajadzēs emocionāli inteliģentus, radošus, mīlīgus bērnus – nevis kaut kādus nomocītus zombijus

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  Vahamurka > vvilums 04.04.2018. 00.30

  Pareizi,jums abiem galva strādā,bērnus ir jāaudzina intensīvi,kā rapšus;ar kārtīgiem minerālmēsliem,pesticīdiem,no vienādas sēklas,vienā laikā iesēj,vienā laikā novāc.Un uz kuģiem virsū.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > J.šveiks 03.04.2018. 18.03

  nē – bērniem ir jāizaug ģimenē – nevis tā ka tu oktobrēns biji un tev smadzenes skaloja

  vai kā tagad – skolās jābūt tikumigiem , kamēr pašu tikumīgas likuma pieņēmēju maucība sit vilni augstāku par cunami

  +2
  -2
  Atbildēt

  2

  tonijs > Dusma 03.04.2018. 20.53

  Domāju, ka mūžam skrejošie un naudu pelnošie vecāki tikai priecāsies, ka bērns būs skolā un pieskatīts. Ja ģimene nabadzīga, bērns vismaz skolā dabūs siltas pusdienas.

  +1
  -1
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > tonijs 03.04.2018. 21.34

  es domāju, ka ir cits risinājums – ir bērnudārzi un ir vecvecāki, radi, aukles
  skola ir un paliek skola –

  bērnu izraušana no ģimenes tik agrā vecumā arī ir ģimenes jaukšana

  +1
  -2
  Atbildēt

  1

  andrejs > Dusma 04.04.2018. 13.30

  bērnu izraušana no ģimenes tik agrā vecumā
  ——————-
  Manam vecākajam arī bija jāsāk iet skolā no 6 gadiem. Nekādas vainas. Skolu beidza 17 gadu vecumā, bakalaurus – 21 gada.
  Ja kādam bērnam ir attīstības traucējumi, tad, protams, lai sāk no 7 gadu vecuma.

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andrejs > tonijs 04.04.2018. 13.27

  Domāju, ka mūžam skrejošie un naudu pelnošie vecāki tikai priecāsies, ka bērns būs skolā un pieskatīts. Ja ģimene nabadzīga, bērns vismaz skolā dabūs siltas pusdienas.
  —————-
  rets prātīgs spriedums no Tonija

  0
  0
  Atbildēt

  0

  J.šveiks > Dusma 03.04.2018. 19.55

  nebiju ne oktobrēns ne piunieris , nācu no ģimenes kura skaitījās ne no tām labākajām krievu laikos , tēvs bija 19. divizijas kareivis , man paldies dievam tos mēslus nekarināja un pat neaicināja , sāku pirmajā klasē mācīties , tad vēl vispār nebija oktobrēni , Jūs gan laikam bijāt šajos sārkanajos pulciņos.

  +2
  -1
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > J.šveiks 03.04.2018. 21.39

  protams, es biju oktobrēns, cītīgi griezu ļeņina bildes un liku albumos, ko nest uz skolu un atrādīt, bet sev par prieku griezu bildes ar zirgiem un arī liku albumos – tādi man bija vairāki
  starp citu, maza būdama es šausminājos par stāstu, ka mazais volodja nekad neesot melojis, es spriedu , ka tā nu gan ir briesmīga dzīve, ja nemaz nedrīkst ne mmānīties, ne blēdīties , kad izdarīju palaidnības – nekad neatzinos , visus pēra, brēcu, cik varēju, bet neatzinos – nelīdzēja ne audzināšana ģimenē, ne skolā – jo nevienam jau priekš manis – tāda maza bērna laika nebija –

  un paraugi dzīvē bija tādi kādi bija
  kad auga mani bērni – man bija ļoti grūti – jo nu beidzot nedrīkstēju melot, viņi mani uzreiz pieķēra un aizrādīja – tad lūdzu piedošanu un solījos nekad nemelot – bērniem arī nemeloju – citiem gan

  nu labi – bet bērni tik agri nav skolā jāmoca
  jāļauj izgulēties un būt kopā ar mīļajiem

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

QAnon 03.04.2018. 19.34

Visu bērnu attīstība, gan fiziskā, gan garīgā, nav vienāda, tāpēc tas būtu jāatstāj vecāku ziņā, no 6 vai 7 gadiem bērnam uzsākt skolas gaitas.

+2
-2
Atbildēt

1

  Sskaisle > altinyildiz 03.04.2018. 21.47

  piekrītu, nelieti , es domāju tāpat –

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 03.04.2018. 16.19

лучше бы деньги, потраченные на все эти анализы, консультантов и т.д, потратили бы на второй комплект учебников и рабочих тетрадей!
А то в каждом предмете учебник, рабочая тетрадь, тетрадь для записей-и в итоге 4классик идет с сумкой, которая явно тяжелее норматива.
На словах забота о здоровье. Типа давайте еще предмет введем по питанию правильному! В итоге еще добавится вес сумки, и ребенок будет грамотный-но с искривлением позвоночника и испорченной осанкой!

+3
-3
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu