OECD: Latvijai nepieciešams būtiski palielināt minimālo pensiju apjomu 22

Seniores. Foto: BNS/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Latvijai būtu nepieciešams ievērojami palielināt minimālo pensiju apjomu un izmantot tādus pašus indeksācijas noteikumus kā nosacīto noteikto iemaksu pensiju shēmā, tādējādi samazinot veco ļaužu nabadzību un pensiju nevienlīdzību, teikts Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) izvērtējumā par Latvijas pensiju sistēmu.

OECD norāda, ka šobrīd ir ievērojamas iespējas palielināt pamata pensijas līmeni no pašreizējā līmeņa, kas veido 8% no vidējā atalgojuma, līdz OECD vidējam līmenim aptuveni 20% apmērā, ziņo LETA.

Organizācija ierosina Latvijas valdībai samazināt 15 gadu iemaksas periodu, kas nepieciešams minimālās pensijas saņemšanai, kā arī ieviest apgādnieka zaudējuma pensijas laulātajiem, pamatojoties uz rūpīgu ietekmes novērtējumu. Vienlaikus Latvijā līdz 2025.gadam šo periodu iecerēts palielināt līdz 20 gadiem.

Tāpat OECD norāda, ka Latvijai nepieciešams pakāpeniski palielināt iemaksas, ko veic mikrouzņēmumu darbinieki, un izlīdzināt pašnodarbināto veiktās pensiju iemaksas ar tām, ko veic darba devēja algoti strādājošie.

Tāpat būtu no jauna jāiekļauj izdienas pensijas galvenajā pensiju shēmā, jo gandrīz 40% šo pensiju saņēmēju ir jaunāki par 50 gadiem un vairums no viņiem apvieno darbu ar pensiju saņemšanu. OECD uzskata, ka šādam izņēmumam ir nepietiekams pamatojums.

Izvērtējot Latvijas pensiju sistēmu, OECD konstatējusi, ka relatīvais veco ļaužu nabadzības līmenis ir augsts, jo sevišķi starp cilvēkiem, kas vecāki par 75 gadiem, un starp sievietēm. Pamata pensiju līmenis ir ļoti zems un nominālā izteiksmē tas nav pieaudzis jau vairāk nekā desmit gadus.

Piemēram, nabadzības rādītājs strādājošo un bērnu vidū ir pat nedaudz virs vidējā OECD rādītāja, vienlaikus gados vecākie sabiedrības locekļi ir gandrīz pilnībā atkarīgi no valsts pabalstiem, kā rezultātā Latvijā nabadzības risks iedzīvotājiem, kuri vecāki par 65 gadiem, ir divas reizes lielāks nekā OECD valstīm vidēji. Turklāt zemi valsts izdevumi veselības aprūpes un citu sociālo pabalstu nodrošināšanai palielina neaizsargātības risku cilvēkiem gados, uzskata organizācija.

OECD norādījis, ka Latvijā ir vieni no zemākajiem kopējiem valsts izdevumiem OECD valstu vidū, proti, 2015.gadā vispārējās valdības izdevumu veidoja 37% no Iekšzemes kopprodukta (IKP), bet OECD valstu vidējais rādītājs ir 44% no IKP. Latvijai OECD valstu vidū ir sestais zemākais rādītājs, vēl mazāki vispārējie valsts izdevumi ir tikai Meksikai, Īrijai, Korejai, Turcijai un Šveicei.

Pēc organizācijas paustā, salīdzinoši zemie publiskā sektora izdevumi saistīti ar zemiem sociālajiem izdevumiem, īpaši veselības aprūpē. OECD norāda, ka valsts izdevumi ir ļoti zemi visās sociālajās jomās, izņemot izdevumus pensiju un darba nespējas pabalstu finansēšanai. Ja Latvijas sociālās jomas un veselības aprūpes izdevumi ir vieni no zemākajiem OECD valstu vidū, tad valsts izdevumi pensijām un darbnespējas pabalstiem ir ļoti tuvu valstu vidējam rādītājam.

Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) norāda, ka OECD veiktajā Latvijas pensiju sistēmas izvērtējumā iegūtā informācija būs ļoti nozīmīga turpmākai sistēmas attīstībai un uzlabošanai.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM), Reirs uzskata, ka no OECD saņemtais vērtējums Latvijas pensiju sistēmai ir labs. OECD secinājusi, ka Latvijas pensiju sistēma ir ieviesta sekmīgi un tās finanšu stabilitāte un ilgtspēja tiks nodrošināta nākotnē.

Ministrs uzsver, ka ir ļoti labi zināms par mazo pensiju lielo īpatsvaru, tāpēc mērķis ir šo situāciju maksimāli uzlabot.

Vienlaikus LM norāda, ka OECD rekomendācijas tiks rūpīgi izvērtētas un meklēti turpmāki risinājumi.

Latvijas pensiju sistēmas izvērtējumu OECD veica no pērnā gada aprīļa līdz 2018.gada janvārim. Tā mērķis bija izanalizēt Latvijas pensiju sistēmu, tai skaitā valsts obligāto nefondēto pensiju shēmu (1.līmenis), valsts fondēto pensiju shēmu (2.līmenis), kā arī privāto brīvprātīgo pensiju shēmu (3.līmenis), īpašu uzmanību pievēršot pensiju sistēmas finanšu ilgtspējai un pensiju atvietojamības jautājumiem.

Komentāri (22)

Sskaisle 07.03.2018. 15.04

nelīdzēs – Krievijas pensionāru skaits Rīgā palielinās un attiecīgi viņu privilēģiju nodrošināšanas izdevumi arī

nespēju iedomāties situāciju, kurā – piemēram, Jeruzalemē būtu bezmaksas sabiedriskais transports Vācijas pensionāriem

bet nu nevar salīdzināt Izraēlu ar Latviju – mēs tik bagāti esam, ka mums nospļauties – tur mazās Krievijas nabagus uzturēt

jā … skaisti dzīvot neaizliegsi – redz ko nozimē – kāda laime ir būt Krievijas pilsonim …

+3
0
Atbildēt

1

  kolpants > Dusma 07.03.2018. 15.14

  Вам не приходило в голову, что Латвия должна радоваться, что тут есть российские пенсионеры?
  Ведь это те тысячи людей, который не только снимают значительную нагрузку с соц.бюджета Латвии, но при этом и тратят эти деньги здесь!
  Так что если бы немецкий пенсионер жил бы в Израиле и тратил бы свою пенсию там, не думаю, что евреи от этого особо грустили бы.

  0
  -2
  Atbildēt

  1

  kolpants > kolpants 07.03.2018. 15.16

  Да еще плюс и не могут голосовать за ЦС, потому что на 99% это русские, кто брал российскую пенсию.
  Так что только одни плюсы от российских пенсионеров Латвии!

  0
  -2
  Atbildēt

  2

  tonijs > kolpants 07.03.2018. 15.33

  Ekonomiskajā jomā Krievijas pensionāri Latvijai varbūt arī ir pluss, taču tas apstāklis, ka Krievijas pensionāriem sāk agrāk maksāt pensijas nekā Latvijas pensionāriem, nekādi neveicina sabiedrības saliedētību. Un cik viņi kā Krievijas pilsoņi ir lojāli Latvijai? Ko viņi stāsta par Latviju un par Krieviju saviem bērniem? Vai aicina viņus kļūt par Latvijas pilsoņiem, ja paši tādi nav? Jebkurā gadījumā Krievijas pilsoņi Latvijā ir liels pluss Putinam, jo ļauj regulāri pārmest mums lielo nepilsoņu skaitu un pat viņu apspiešanu.

  +2
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > tonijs 07.03.2018. 16.04

  nekādi neveicina sabiedrības saliedētību

  хм, надо сказать, очень поражен таким выводом! А если чиновник пенсионер получает пенсию 1500 евро, а среднестатистический пенсионер получает 250-300 евро, это значит, прям так стимулирует сплоченность общества прям до дрожи в коленях? А если пенсионер узнает, что в министерствах очень щедро еще доплачивают всякие бонусы, премии и т.д.-то это очень стимулирует сплоченность?

  Все, что надо было, детям этих пенсионеров сказали (и сделали) латышские политики. Так что пенсионерам уже и говорить ничего не надо. Ну единственно, многие могут рассказать, как на митингах и собраниях в 89-91 годах им говорили о равноправии и единстве, а потом вкатили окна натурализации, чтобы они не вздумали почувствовать это единство. Еще могут рассказать, как под предлогом недостаточного знания латышского их выкидывали с хороших должностей, чтобы туда устроить правильных латышей с правильным латышским.
  Да, да, я понимаю, что сейчас начнутся аргументы “ну иначе нельзя было, был риск появления “плохих” граждан”, а выкидывания с работы-типа где доказательства.
  Но факт в том, что вместе с водой выплеснули ребенка в те годы. А ситуация сейчас-это только последствия. Ну и которые НО умело подогревает своими инициативами запрета предвыборной агитации и запрета на требование знания русского при приеме на работу-и все это, конечно, под таким общим и красивым лозунгом “для сплочения общества”.

  Ну так запретите вообще русских язык под таким же лозунгом! А потом, через лет 5 можно будет опять ломать головы-а почему же нет этой сплоченности, ну как так?

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  tonijs > kolpants 07.03.2018. 16.16

  Nu nevarējām mēs pēc neatkarības atgūšanas ieviest 0 variantu un sadot pilsonību visiem, jo latviešu īpatsvars padomju gados bija jau samazinājies līdz 50%. Un arī latviešu valoda jau bija nobīdīta otrajā plānā.

  Es nedomāju, ka situācija nacionālajā jautājumā tagad ir slikta, manuprāt, tā uzlabojas. Cik ir nācies satikt krievu tautības jauniešus, visi smuki runā latviski, jūt līdzi Latvijas sportistiem un naidu pret Latviju vai latviešiem no viņiem arī neesmu jutis.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > tonijs 07.03.2018. 16.31

  Ну тогда это надо было честно говорить ДО всех тех событий. А не втихаря потом. Потому что для многих это действительно был дикий шок и обида-как так, вначале говорили одно, а потом-совсем другое!
  Посмотрите на результаты выборов. В лицо никто никому ничего плохого не говорит, пока это общаются конкретный Сергей и конкретный Янис. Но когда речь идет о голосовании, выборах и т.д., картина совсем другая. И комментарии с обеих сторон тоже какие..
  И что думает молодежь дома по поводу реформы, и что говорит публично-это тоже две разные вещи. Им тут еще жить, поэтому особо активно публично молодежь просто не рискует протестовать.

  0
  0
  Atbildēt

  2

  tonijs > kolpants 07.03.2018. 16.44

  Par atšķirīgo atieksmi pret cittautiešiem darbā, sadzīvē (lielākoties normāla) un komentāros, politikā (sakāpināta, bieži naidīga) es piekrītu. Tas nav labi un sanāk tāda kā liekulība.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > tonijs 07.03.2018. 16.47

  Поэтому во многих небольших частных фирмах есть все -таки деление по языку общения исходя из языка владельца руководителя. И теперь эти инициативы НО по запрету необоснованного требования знания языка…Ну понятно, что будут искать другие поводы тогда отказать работнику, если на собеседовании поймут, что кандидат принципиально не будет говорить на русском. Потому что кому нужны проблемы в коллективе? В крупных компаниях, не говоря о госучреждениях, другое дело. И то..

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  tonijs > kolpants 07.03.2018. 17.05

  Nu ja, NA bus pacēlusi pirms vēlēšanām savas akcijas potenciālo vēlētāju acīs, bet reāli dzīvē nekas nemainīsies. Latviešu jaunieši tagad slikti zina krievu valodu, tas gan fakts.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > tonijs 07.03.2018. 17.12

  Учитывая, что и Единству тоже надо свои рейтинги поднимать, то возможно, и Единство поддержит эти инициативы. А там и СЗК недалеко. А, как правило, любые инициативы НО тут же вызывают оживление в противоположном лагере. Так, только исключительно благодаря инициации школьной реформы на сцене Латвии вновь возник такой персонаж как Жданок… То есть еще плеснули хорошую порцию керосина в национальный костер. Ну и еще добавили к нежеланию использовать латышский как уже форму протеста

  0
  0
  Atbildēt

  1

  ADTM > kolpants 07.03.2018. 17.21

  So if you wold live in USA and CNN would allow commenting stories, would you comment there in Russian? Just curious…

  0
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > ADTM 07.03.2018. 17.28

  У каждой истории есть своя предыстория и принципы. Поэтому, возможно, да

  0
  0
  Atbildēt

  0

  kolpants > kolpants 07.03.2018. 16.37

  Еще добавлю -молодежь не готова на митинги, протесты и т.д. Молодежь просто голосует ногами-то есть попросту уезжает.
  Такими темпами, например, Даугавпилс скоро точно может стать латышским городом. По той просто причине, что оттуда просто массово уезжает русская молодежь. Наверно, для латышей это будет более важно, чем общее уменьшение жителей в разы

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  Sskaisle > kolpants 07.03.2018. 15.28

  oj bezkauņa, oj kāds bezkauņa !
  tikko klausījos LTV1 – Ielas garumā – man loti ļoti patīk tie raidījumi un tas bija raidījums par Vakarbuļļiem -un tur kaimiņi – latvieši labus vārdus saka par kaimiņieni krievieti un tā vadītāja tagad intervē to krievieti – elle un indija – 60 gadus tur dzīvojot – latviski nerunā ne vārda …

  klau kolpant – es no savas nabadzības samaksāšu tādiem saviem līdzcilvēkiem – lai brauc un sūc māmuļas Krievijas pupu – nu nevajag man te tādus ” labos” krievus

  jā un par sc nevar balsot, bet protestēt par latviešu valodas mācīšanos – tie paši penši kā armija –

  nu protams, tas viss ar mūsu politmafijas un varas elites svētību – viņu – piedod – ļauj ma palamāties- to mauku interesēs , bet nu jā –

  lūk, tik tālu esam – tāda atmoda tāda atmoda – tagad mums Krievijas laimīgie pensionāri vairāk kā Latvijas

  luk

  +6
  0
  Atbildēt

  1

  kolpants > Dusma 07.03.2018. 15.57

  Опять потом сознания от одной темы к другой. Ну так идите и оплачиваете выезд, что вы от меня хотите? Письменное согласие? считайте это моим письменным согласием
  Кстати, НО тоже предлагало оплачивать выезд, можете с ними объединиться, мне не жаль.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

J.šveiks 07.03.2018. 22.40

krievu penzijas nevajag pakļaut ne indeksācijai , ne ari palielināt pēc oecd ierosinājuma , krievi speciāli pārgāja uz krievu penzijām , jo tās ātrak tiek saņemtas un lepni pa brīvu var braukt pilsētas transportā , ja ķeizars indeksē attiecīgi ar lai saņem un neņaud, ka te sū*īgi , var jau ari braukt beidzot mājās , kur visi krievijā dzīvo kā nieres pa taukiem

+2
0
Atbildēt

1

  J.šveiks > J.šveiks 07.03.2018. 22.46

  pie reizes links , kurā var palasīt kāda leiputreja sagaida krievus krievijā , vai Latvijas okupanti skries mājās kājas klapēdami?
  http://agonia-ru.com/archives/18786

  0
  0
  Atbildēt

  0

kolpants 07.03.2018. 14.23

Labklājības ministrs Jānis Reirs (V) norāda, ka OECD veiktajā Latvijas pensiju sistēmas izvērtējumā iegūtā informācija būs ļoti nozīmīga turpmākai sistēmas attīstībai un uzlabošanai.

да уж..живущему в Латвии министру благосостояния понадобилось заключение сторонней организации, чтобы узнать данные об уровне пенсий…
И смех и грех…
Какая-то уже нереальная оторванность от реалий..Может, действительно живут в своем мире, видят только отчеты по статистике и поэтому уверены, что все хорошо?
А все проблемы отвергаются на уровне “не может быть, это вранье Москвы и гибридная информационная война”

0
0
Atbildēt

2

  Vahamurka > kolpants 07.03.2018. 14.42

  Reirs iepriekš līdzinājās ar Krievijas pensijām,tāpēc domāja,ka viss labi.https://sputniknewslv.com/Latvia/20160224/737702.html

  0
  -1
  Atbildēt

  1

  kolpants > Vahamurka 07.03.2018. 15.11

  стоимость коммунальных услуг, в основном, отопления зимой, он тоже сравнивал с российскими?

  0
  0
  Atbildēt

  0

  kolpants > kolpants 07.03.2018. 15.12

  Остается надеяться, что эти выводы не стоили Латвии несколько сот тысяч евро, как это обычно бывает со стоимостью услуг экспертов, например, Всемирного банка

  0
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu