Turpinās Rīgas pils Konventa rekonstrukciju

Rīgas pils Konvents, kur arheoloģiskās izpētes laikā Konventa zālē un kādreizējā bruņinieku ēdamzālē un citās telpās zem apmetuma atklāti vairāki mākslas darbi. Foto: Edijs Pālens, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Rīgas pils atjaunošanas padome pēc ekspertu uzklausīšanas, nolēma atbalstīt Valsts nekustamo īpašumu (VNĪ) ierosinājumu par projekta Rīgas pils Kastelas rekonstrukcijas turpināšanu, aģentūru LETA informēja VNĪ. Valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis atzina, ka būvniecības konkursa otro kārtu plānots izsludināt šā gada otrajā ceturksnī.

Arheoloģiskās izpētes laikā atklāti un identificēts liels daudzums XVII-XIX gadsimta artefaktu, to vidū ir mūris zem XIV gadsimta pils, kura fragmenti liek nojaust, kā tikusi būvēta vecākā un jaunākā pils. Atklātas XVII gadsimta pagraba kāpnes, apmetumi, XIX gadsimta kanalizācijas sistēmas daļas. Savukārt Svina torņa augšdaļā ir saglabājušās ar ozolkoku apdarinātas šaujamlūkas un citas interesantas detaļas.

Neimanis stāstīja, ka Horna bastiona arheoloģiskās izpētes darbi ir pabeigti. Līdz 2018.gada marta beigām tiks saņemts gala ziņojums, tādējādi VNĪ var sākt koriģēt atjaunošanas projektu un veicamos darbus atbilstoši ekspertu secinājumiem par vērtībām, kas atklātas izpētes laikā.

Būvniecības konkurss Rīgas pilī turpināsies, balstoties uz jau esošo pilnsabiedrības “Rīgas pils Kastelas projekts” izstrādāto būvprojektu. Vienlaikus, ievērojot pils izpētē atklāto, VNĪ jau tagad vērtēs nepieciešamās izmaiņas projektā un apjomos. Padomes sēdē VNĪ uzņēmās operatīvi nodrošināt būvniecības darbu organizatorisko pusi, veikt nepieciešamās izmaiņas būvprojektā, nodrošināt ekspertīzi atsevišķām tā daļām, saskaņot izmaiņas ar būvvaldi.

Rīgas pils Konventa restaurācijas projektā, kas ir viens no “100 adreses Latvijas simtgadei” objektiem, VNĪ prioritāte ir vēstures liecību saglabāšana nākamajām paaudzēm.

Pašlaik norisinās Rīgas pils Konventa restaurācijas un pārbūves otrā kārta ar mērķi ne tikai restaurēt pašu ēku, bet veikt pārbūves darbus, lai pielāgotu telpas Latvijas Nacionālā vēstures muzeja vajadzībām. Būvprojekta autors ir pilnsabiedrība “Rīgas Pils Kastelas projekts”. Projektēšanas darbi tika uzsākti 2014.gada oktobrī. 2017.gada 12.jūlijā tika noslēgts līgums ar pilnsabiedrību “Pils Projekts” par arheoloģijas izpētes darbu veikšanu ar plānoto darbu pabeigšanas termiņu 2018.gada janvārī.

Rīgas pils atjaunošanas padome (RPAP) ir Finanšu ministrijas izveidota institūcija, lai nodrošinātu Rīgas pils kā nozīmīga valsts kultūras pieminekļa saglabāšanu un atjaunošanu, sniedzot profesionālu viedokli projekta īstenošanas gaitā.

RPAP priekšsēdētājs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, bet viņa vietnieks ir VNĪ valdes priekšsēdētājs Neimanis. Padomē darbojas 15 locekļi.

VNĪ pārziņā ir vairāk nekā 500 ēku īpašumu 1,8 miljonu kvadrātmetru platībā un vairāk nekā 4100 zemes īpašumu vairāk nekā desmit miljonu kvadrātmetru platībā. Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija. VNĪ strādā 580 darbinieki.

Pagaidām nav neviena komentāra

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu