AT aicina vērtēt no Veselības inspekcijas aizrotētās Mežsargas jaunā amata nepieciešamību 18

Veselības ministre Anda Čakša. Foto: Evija Trifanova, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Čakša uzdeva centra direktoram atjaunot likvidēto vietnieka amatu, lai tajā varētu pārcelt Mežsargu

Augstākā tiesa (AT) aicina Valsts kontroli izvērtēt no Veselības inspekcijas direktores amata aizrotētās Aijas Mežsargas jaunā amata nepieciešamību Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā (VTMEC), aģentūru LETA informēja AT pārstāve Rasma Zvejniece.

Ar 15.augusta lēmumu AT atcēla Administratīvās rajona tiesas tiesneša lēmumu par atteikumu pieņemt pieteikumu par Mežsargas pārcelšanu no Veselības inspekcijas direktores amata VTMEC direktora vietnieka amatā. Jautājums par pieteikuma virzību Administratīvajai rajona tiesai būs jāskata no jauna.

Blakus sūdzības izskatīšanas gaitā AT konstatēja, ka dienā, kad tika izdots veselības ministres rīkojums par Mežsargas pārcelšanu centra direktora vietnieces amatā, centra direktors Egils Harasimjuks izdeva rīkojumu par šīs amata vietas likvidāciju. Harasimjuks neatbalstīja Mežsargas pārcelšanu uz centru lietderības trūkuma dēļ, jo minētais amats iepriekš ticis izveidots mākslīgi bez funkcionālas nepieciešamības, lai nodrošinātu citas ierēdnes rotāciju. Tā kā ierēdne dienesta attiecības izbeidza, centrs, izvērtējot šī amata lietderību, lai nodrošinātu arī algu fonda optimālu izlietojumu, to likvidēja.

Savukārt veselības ministre Anda Čakša uzdeva centra direktoram atjaunot likvidēto vietnieka amatu, lai tajā varētu pārcelt Mežsargu. Pēc viņas pārcelšanas centrs turpināja attiecīgā amata likvidācijas procesu, ko akceptēja arī Veselības ministrija (VM). Taču pēc tiesībsarga informācijas pieprasījuma saņemšanas pārbaudes lietā par Mežsargas situāciju lēmums atsaukts, informējot Mežsargu, ka civildienesta attiecības centra direktora vietnieka amatā ar viņu tiek turpinātas.

AT darbības saistībā ar centra direktora vietnieka amata izveidošanu, likvidāciju un saglabāšanu vērtē kā pretrunīgas un tādas, kas var liecināt par iestādes mērķtiecīgu rīcību, kas vērsta tieši uz pieteicējas atbrīvošanu no dienesta, tā pārkāpjot Satversmes 101.pantā nostiprinātās pieteicējas tiesības pildīt valsts dienestu. Vienlaikus minētie apstākļi liek šaubīties par to, vai rīcība ar valsts budžeta līdzekļiem, centrā izveidojot amatu bez tā funkcionālas nepieciešamības, ir tiesiska un pareiza.

Ar blakuslēmumu AT arī aicina Valsts kontroli izvērtēt VM un VTMEC rīcību, izveidojot un saglabājot centra direktora vietnieka amatu bez funkcionālas nepieciešamības.

Tiesībsargs Juris Jansons atzinumā par Mežsargas pārcelšanas tiesiskumu un lietderību apšauba veselības ministres un VM sniegto pamatojumu. No ministres sniegtās informācijas un visas VM rīcības notikušajā izvērtēšanas tiesībsargam izrietējis pretējais, proti, ka patiesais pārcelšanas iemesls bijis valsts civildienesta attiecību pārtraukšana, nevis ministres pārcelšanas pamatojumā minētā centra funkciju un uzdevumu efektīvāka izpilde un valsts pārvaldes darba efektivizēšana.

Tiesībsarga skatījumā, šāda VM un centra rīcība no labas pārvaldības viedokļa uzskatāma par valsts civildienesta diskreditāciju sabiedrības acīs, turklāt šādos apstākļos tiesībsargs uzskata par ticamu Mežsargas apgalvojumu, ka viens no iemesliem, kāpēc Čakša iesniedzēju pārcēlusi, ir bijušās VI vadītājas rīcība, nosūtot Ģenerālprokuratūrai divus iesniegumus par Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) amatpersonu un darbinieku iespējamajiem noziedzīgajiem nodarījumiem 2014. un 2015.gadā, kad arī Čakša bijusi PSKUS valdes locekle un BKUS valdes priekšsēdētāja.

Atzinumā teiks, ka tiesībsargam no pieredzes, izskatot bosinga un mobinga pārbaudes lietas, nepastāv šaubas, ka attiecīgie iesniegumi var būt reāls un ticams ministres lēmuma iemesls. Atzinumā norādīts, ka Mežsargas pārcelšanas gadījumā saskatāmas bosinga un mobinga pazīmes, kas izpaužas kā nelabvēlīgu seku radīšana Mežsargai par viņas kā VI vadītājas likumā noteiktā kārtībā veiktu pienākumu izpildi.

Vienlaikus tiesībsargs atzinumā skaidro, ka, neapšaubot Čakšas formālās tiesības pārcelt VM padotībā esošo iestāžu ierēdņu citā amatā, pārbaudes lietā noskaidrotie apstākļi tomēr rada šaubas arī par šī lēmuma nepieciešamību.

Šogad aprīlī VM nolēma rotēt līdzšinējo Veselības inspekcijas vadītāju Mežsargu uz zemāku amatu iestādē, no kuras vadītājas amata viņa jau iepriekš tika aizrotēta. Šoreiz viņai tika piedāvāts ieņemt VTMEC direktora vietnieces amatu. Rotācija piedāvāta arī Mežsargas vietniecei Ivetai Šicai, kura pauda, ka šo lēmumu uzskata par neizvērtētu, turklāt viņai neesot jaunajam amatam – Valsts sporta medicīnas centra direktora vietnieka fiziskās veselības aprūpes jautājumos – nepieciešamā izglītība veselības aprūpē.

Mežsarga tolaik norādīja, ka Tiesībsargam ir informācija, kas apliecina, ka ap laiku, kad Mežsargai tika izdots rīkojums par viņas turpmāko darbu VTMEC, tika izdots arī rīkojums par VI bijušajai vadītājai piesolītā amata likvidēšanu. Bijusī VI vadītāja norādīja, ka skaidri redzams, ka amats tika izveidots tikai tāpēc, lai būtu kur viņu aizrotēt. “Ministre pēc tam bija ieradusies VI, lai uzrunātu struktūrvienību vadītājus, un, ja viņa var pateikt, ka no inspekcijas ir jāizslauka putekļi, tad ko tur vispār runāt,” atzina Mežsarga.

Abas bijušās VI darbinieces saskaņā ar VM rīkojumu darbu jaunajos amatos sāka 2.maijā.

Šodien noslēdzas VM izsludināts konkurss uz vakanto amatu.

 

Komentāri (18)

microsoft exchange cloud 27.06.2021. 05.37

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: ir.lv/2017/08/16/at-aicina-vertet-no-veselibas-inspekcijas-aizrotetas-mezsargas-jauna-amata-nepieciesamibu/ […]

0
0
Atbildēt

0

final expense 22.01.2020. 20.53

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: ir.lv/2017/08/16/at-aicina-vertet-no-veselibas-inspekcijas-aizrotetas-mezsargas-jauna-amata-nepieciesamibu/ […]

0
0
Atbildēt

0

온라인카지노 18.08.2019. 18.27

… [Trackback]

[…] There you will find 64708 additional Information on that Topic: ir.lv/2017/08/16/at-aicina-vertet-no-veselibas-inspekcijas-aizrotetas-mezsargas-jauna-amata-nepieciesamibu/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu