Čakša: Primārās aprūpes pieejamība ir atjaunojusies 1

Veselības ministre Anda Čakša.
Print Friendly, PDF & Email

Ārstu praksē vidēji uzņem ap 19 pacientiem

Primārās aprūpes pieejamība valstī ir atjaunojusies, un ģimenes ārsta praksē vidēji tiek uzņemti apmēram 19 pacienti, trešdien preses konferencē par rīcību saistībā ar primārās veselības aprūpes nodrošināšanu teica veselības ministre Anda Čakša.

Ministri joprojām satrauc Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas (LĢĀA) aicinājums ārstus neparakstīt e-veselības līgumu un sistēmu nelietot, jo tas esot nopietns gājiens pret pacientiem. Šāds aicinājums esot destruktīvs un neveicina sadarbību, piepilda ministre.

Nākamnedēļ, 27.jūlijā, plkst.13 Veselības ministrija (VM) aicina ģimenes ārstus uz sarunu par nozares problēmjautājumiem, tai skaitā par birokrātijas mazināšanu, kvalitātes kritērijiem, kapitācijas naudas modeļa uzlabošanu, kā arī, protams, par papildus finansējumu veselības aprūpei, ziņo LETA.

Čakša teica, ka uz visiem ģimenes ārstiem attiecas jau iepriekš ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju (LLĢĀA) parakstītā vienošanās, tāpat piedāvājums par 150 eiro palielināt kapitācijas naudu joprojām esot spēkā.

Savukārt ministrijas valsts sekretāra vietniece veselības politikas jautājumos Daina Mūrmane-Umbraško norādīja, ka kopš 3.jūlija, kad sākās ģimenes ārstu streiks, laiks aizvadīts samērā mierīgi, jo neviena ārstniecība iestāde nav ziņojusi par grūtībām, ar kurām nevarētu tikt galā.

Mūrmane-Umbraško teica, ka ģimenes ārstu streika laikā pie citiem mediķiem vērsušies apmēram 4600 pacienti, kuriem palīdzības saņemšanai būtu bijis jāvēršas pie sava ģimenes ārsta. Skaits neesot bijis liels, tāpēc arī tas lielus sarežģījumu neradīja.

Arī ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim pieauga zvanu skaits, tomēr apmērs neradīja pārslodzi un tas spēja tikt galā ar pacientu zvaniem, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Pēc viņas paustā, tāpat saņemta virkne sūdzību par to, ka ģimenes ārstu praksēs valsts apmaksātie pakalpojumi tiek sniegti par maksu, kaut arī to ārsti nedrīkst darīt. VM aicina iedzīvotājus vērsties Veselības inspekcijā (VI) un ziņot par šādiem gadījumiem.

Mūrmane-Umbraško informēja, ka iedzīvotāju sūdzību dēļ VM lūdza VI “iegriezties praksēs”. Kopš streika sākšanās VI devusies uz 178 ģimenes ārstu praksēs, lai apzinātu situāciju. 37 no šiem ģimenes ārstiem piedalās streikā, 23 – piedalās streikā, bet turpina sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, savukārt 118 ģimenes ārsti strādā un nodrošina iedzīvotājiem veselības aprūpi.

VM pārstāve arī uzsvēra, ka VI pārbaudes nav vēršanās pret ārstiem, bet gan veids, kā pārliecināties, pa praksēs, par kurām VM nebija informācijas, primārā aprūpe darbojas.

Pagaidām VM izstrādātā sistēma streika laikā strādā un iedzīvotājiem pakalpojumus var saņemt, kur viņiem tas ir vistuvāk un vislabāk, tomēr jāturpina ar ģimenes ārstiem meklēt risinājumu, lai primārā veselības aprūpe varētu atgriezties “normālā ritmā”, skaidroja Mūrmane-Umbraško.

Kā ziņots, ģimenes ārsti, kuri šomēnes sāka protesta akciju, šodien pāries uz citu protesta formu, ko paši dēvē par “modificētu” streiku – tiks pieņemti ne vairāk kā 20 pacienti dienā, turklāt netiks veikta pieaugušo profilakse, informēja LĢĀA.

 

Komentāri (1)

Baiba 19.07.2017. 18.42

Anda Čakša gaida bērniņu – brīnišķīga ziņa. Mūsu valdībā gaidāms ģimenes pieaugums!

+1
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu