Krievijas uzbrukuma gadījumā 39% iedzīvotāju nedarītu neko vai arī atstātu Latviju 14

Lietuviešu pretstāve padomju tankiem pie Preses nama 1991. gada 11. janvārī. Foto: Peter Andrews, REUTERS/LETA.
Print Friendly, PDF & Email

Krievijas uzbrukuma gadījumā 39% iedzīvotāju nedarītu neko vai arī atstātu Latviju, noskaidrots pēc Latvijas Aizsardzības ministrijas pasūtījuma veiktā aptaujā.

Lūgti atbildēt, ko darītu, ja Krievija uzbruktu Latvijai, 8% respondentu norādīja, ka stātos Zemessardzē. 7% respondentu atbildēja, ka Zemessardzē nestātos, taču bruņoti pretotos citos veidos, savukārt 24% iedzīvotāju sniegtu palīdzību tiem, kuri pretotos.

14% aptaujāto atzina, ka atstātu Latviju, bet 6% darītu ko citu. To, ka šādā gadījumā nedarītu neko un censtos turpināt dzīvot tāpat kā līdz šim, atbildēja 25% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju.

Analizējot Latvijas pilsoņu vīriešu atbildes, aptaujas veicēji secina, ka, gadījumā, ja Krievija uzbruktu Latvijai, 16% stātos Zemessardzē, 15% Zemessardzē nestātos, taču bruņoti pretotos citos veidos, 15% sniegtu palīdzību tiem, kuri pretotos, 11% atstātu valsti, 6% darītu ko citu, bet 20% — nedarīto neko.

Aptauja arī liecina, ka 55% iedzīvotāju uzskata, ka Latvija ir tā vērta, lai militāra iebrukuma gadījumā to aizsargātu ar visiem iespējamajiem līdzekļiem, pat ja tas prasītu lielus cilvēku upurus. Šādam viedoklim nepiekrīt 26% respondentu.

Biežāk to, ka Latvija ir pietiekami vērta, lai militāra iebrukuma gadījumā to aizsargātu ar visiem iespējamajiem līdzekļiem, norādīja jaunieši vecumā no 17 līdz 25 gadiem un respondenti, kuriem ir 61 gads un vairāk, aptaujātie ar pamata vai augstāko izglītību, iedzīvotāji ar latviešu sarunvalodu ģimenē, publiskajā sektorā nodarbinātie, pētījuma dalībnieki ar vidējiem vai augstiem ienākumiem, Pierīgā un Vidzemē dzīvojošie, kā arī lauku apvidu iedzīvotāji.

Pretēju viedokli biežāk nekā caurmērā pauda respondenti vecumā no 26 līdz 45 gadiem, aptaujas dalībnieki ar krievu sarunvalodu ģimenē, privātajā sektorā strādājošie, aptaujātie ar zemiem ienākumiem, Kurzemes, Zemgales un Latgales iedzīvotāji, kā arī citās ārpus Rīgas pilsētās dzīvojošie.

Kopumā 54% respondentu atbildēja, ka, gadījumā, ja Latvijā izceltos ārēju spēku izraisīts bruņots konflikts, viņi valstī paliktu. To, ka no valsts aizbrauktu, atzina 31% aptaujāto.

Salīdzinot ar 2015. gadu, 2016. gada aptaujā respondenti nedaudz biežāk norādīja, ka bruņota konflikta izcelšanās gadījumā viņi Latvijā paliktu.

Ja salīdzina sociāldemogrāfisko grupu atbildes, vērojams, ka biežāk nekā caurmērā bruņota konflikta gadījumā Latvijā paliktu vīrieši, respondenti, kuriem ir 61 gads un vairāk, aptaujātie ar pamata vai vidējo izglītību, iedzīvotāji ar latviešu sarunvalodu ģimenē, nestrādājošie, pētījuma dalībnieki ar zemiem, vidēji zemiem vai vidējiem ienākumiem, Pierīgā, Vidzemē un Zemgalē dzīvojošie, kā arī lauku apvidu iedzīvotāji.

Savukārt to, ka valsti pamestu, biežāk nekā caurmērā norādīja sievietes, aptaujātie vecumā no 17 līdz 45 gadiem, iedzīvotāji ar augstāko izglītību, krievvalodīgie, respondenti bez Latvijas pilsonības, privātajā sektorā nodarbinātie, pētījuma dalībnieki ar vidēji augstiem vai augstiem ienākumiem, kā arī citās ārpus Rīgas pilsētās dzīvojošie.

Aptauju pagājušā gada novembrī veica sabiedriskās domas pētījumu centrs “SKDS”, aptaujājot 1019 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 17 līdz 74 gadiem. Pētījums veikts, īstenojot tiešās intervijas respondentu dzīves vietās.

Komentāri (14)

nomale 21.02.2017. 16.53

Visos ziņu portālos uzsvars uz negatīvo – dīvains “pa pusei tukšās glāzes” sindroms. Manuprāt galvenais, kas izriet no šīs aptaujas ir fakts, ka 61% netaisās nedz bēgtu, nedz “palikt savās vietās”!

Lūdzu nelejiet ūdeni uz kremļa propagandas dzirnavām pat ļoti labās ziņas pasniedzot pēc iespējas negatīvi!

+9
0
Atbildēt

3

  andrejs > 21.02.2017. 23.17

  61% netaisās nedz bēgt, nedz “palikt savās vietās”!

  .————–

  Militārajās zinībās neapmācītie cilvji būtu laba lielgabalgaļa

  +1
  -4
  Atbildēt

  0

  nomale > 22.02.2017. 10.34

  Un apmācītie ir slikta lielgabalgaļa?:) Kura ir labāka lielgabalgaļa – krievu virsnieks, kurš izlīdis no sava supertanka pačurāt vai latviešu mednieks, kurš vēro šo superapmācīto krievu virsnieku caur savas karabīnes optiku?

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

  andrejs > 22.02.2017. 12.57

  Runa ir par obligātā dienesta neesamību, ko vairums uzskata par pareizu lēmumu, un vienlaikus interese par to, ko kurš indivīds konflikta gadījumā darītu.

  +2
  -2
  Atbildēt

  0

vitalisvita 21.02.2017. 14.25

jā, bez okupācijas seku (“vienotās Krievijas” Latvijā) likvidēšanas mēs neiztiksim. Un tās iesāktajam hibrīdkaram ar to arī jānoslēdzas.

+9
0
Atbildēt

0

asesors 21.02.2017. 14.13

Aptauja apstiprina iepriekšparedzamo: muktu bagātie un krievi. Un daži melbikši, par kuru etnisko piederību (pašidentifikāciju) varam tik minēt.

+11
-3
Atbildēt

0

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu