Gada vārda titula pretendenti - "Breksits" un "pēcpatiesība" • IR.lv

Gada vārda titula pretendenti – “Breksits” un “pēcpatiesība”

9
Foto: pixabay.com

 Uz gada nevārda titulu pretendē “bruģisms” un “kapu tramvajs”.

Starp aizvadītā gada vārda titula pretendentiem ir tādi vārdi kā “Breksits/Bregzits”, “tuļķība” un “”pēcpatiesība”, bet uz nevārda titulu pretendē “bruģisms” un “kapu tramvajs”, aģentūru LETA informējusi Latviešu valodas attīstības kopas (LVAK) pārstāve Ieva Kolmane. 

Pagaidām uz 2016.gada vārda titulu pretendē, piemēram, “Breksits/Bregzits”, “tuļķība” kā tulkotāju neveiksmīgs veikums un “pēcpatiesība” jeb “post-truth” kā apzīmējums situācijai, kad vairs nav iespējams pārbaudīt, cik patiesa ir ziņa, ko lasi. 

Gada nevārda pretendenti lielākoties saistoties ar Rīgas pilsētā veiktajiem un iecerētajiem darbiem, un starp pretendentiem ir “bruģisms” un “kapu tramvajs”. 2016.gada spārnotā teiciena kategorijā pamanīts, piemēram, izteikums “Izmantojām vēlēšanos vienam otram palīdzēt”, kas izskanējis LTV Sporta ziņās. Tāpat uz titulu pretendē dažādi savārstījumi – “Gaļas, zivju un mājputnu gaļas pārtikas produktu izstrādājumi”, “Tas būtu neprāts – neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu”, “Vai tu zini, kas palīdz atgriezt suni mājās?”, “Ēdot kāpostus, jūsu zīdainis saņems vērtīgas minerālvielas” vai “Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam”. 

Rīkotāji – LVAK sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību un LZA Terminoloģijas komisiju – aptauju izsludināja rudenī, un jau saņemti simtiem pieteikumu – pussimt gada vārda, ap 40 gada spārnotā teiciena titula kandidātu, bet nevārdu esot vēl daudz vairāk. Vēl ap 30 iesūtījumu esot ieskaitāmi papildu kategorijā “Gada savārstījums” – nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2016.gadā. 

Tipiski, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā tiražētajiem tekstiem, proti, tie lasīti vai noklausīti medijos un reklāmā. Tikpat noturīga ir ļaužu vēlme darināt jaunvārdus, piemēram, ir ierosinājums “slamu jeb slam poetry” pārdēvēt par “bliezmi”. 

2016.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus visi aicināti iesūtīt vēl līdz 10.janvārim. Aptauja noslēgsies ar preses konferenci janvāra nogalē Rīgas Latviešu biedrības namā, kad žūrijas locekļi paziņos rezultātus un pastāstīs, ko aptauja liecina par mūsdienu latviešu valodu.

Komentāri (9)

traductrice 30.12.2016. 10.13

“kapu tramvajs” jau nu gluži nav ne vārds, ne nevārds, jo sastāv no 2 vārdiem.

+3
-1
Atbildēt

2

    traductrice > traductrice 30.12.2016. 10.43

    manuprāt, tas labi iederētos “spārnoto teicienu” kategorijā. Īss un kodolīgs. Raksturo ne tikai konkrēto situāciju – tramvaja līnijas projektēšanu cauri kapiem, bet gan daudz plašāk – iešanu “pāri līķiem”, lai realizētu no lietderības viedokļa apšaubāmu projektu pretēji plašas sabiedrības interesēm.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    fretka > traductrice 30.12.2016. 10.20

    Varbūt derēs “nekrotramvajs”? :)

    +3
    0
    Atbildēt

    0

Absints 02.01.2017. 10.37

Vēl viens spārnotais teiciens no Rakveres gaļas produkta reklāmas:

“…nav pievienots neviens pārtikas produkts”

+1
0
Atbildēt

0

Absints 02.01.2017. 10.32

Es ieteicu ‘kvotas’

.. pacientu kvotas, kvotu nakts..

tas ir vārds, kas šogad ir bijis apritē riktīgi…

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu