Lai runā mana klusēšana • IR.lv

Lai runā mana klusēšana

6
Krista un Reinis Dzudzilo.

Uz skatuves ir jārada cita realitāte. Lai arī balstīta sadzīvē, tā pārkāpj robežas un kļūst par jēdzienu, ir pārliecināti mākslinieki Reinis un Krista Dzudzilo. Radošais tandēms – scenogrāfs un tērpu māksliniece – arī šogad ir Spēlmaņu nakts nominantu sarakstā, šoreiz par darbu operā Vīlas

Tas bija tikai pirms gadiem pieciem vai sešiem, kad teatrāļu vidē kaut kā uzreiz iegājās īpatnējais vārdu savienojums, gandrīz vai vienā elpas vilcienā izrunājams: Reinis-un-Krista  Dzudzilo (tas uzvārds Reinim no tēva ukraiņa). Viņi strauji ienāca teātrī kā daļa no lielākas jaunu profesionāļu grupas. Beiguši dažādas mākslas augstskolas, viņi sākumā neatkarīgajā Dirty Deal Teatro, Andrejsalā, pēc tam jau arī «lielajos» teātros ienāca kā cieši savilkta dūre – režisors Elmārs Seņkovs, scenogrāfs Reinis un kostīmu māksliniece Krista, dramaturģe Rasa Bugavičute un komponists Goran Gora. 

Dūre varbūt nav īstais apzīmējums, jo agresijas viņos nebija, toties bija liela interese par nebijušām teātra izpausmēm, ļoti labu literatūru un izrādi kā darbu, kas paveicams tikai visiem kopā. Augstākais punkts šajā sadarbībā bija Elmāra Seņkova iestudētā Rūdolfa Blaumaņa Raudupiete Valmieras teātrī, kas saņēma arī vairākas Spēlmaņu nakts balvas, arī par Reiņa veidoto scenogrāfiju. Dūre savu spēku bija pierādījusi un… atslāba. Vai arī katra tās daļa pārliecinājās par savu redzējumu, ko vairs nevajadzēja uzturēt visiem kopā.

Krista un Reinis turpina iet kopēju ceļu – rīko pārsteidzošas izstādes, kopā ar Viesturu Kairišu iestudē operas. Lasa. Domā. Piekrituši intervijai, viņi runā ar lielu vērību viens pret otru, ik pa laikam pārjautājot – tu pabeidzi savu domu? Viņi patiešām ir nepārtrauktā dialogā: pārķer otra teikto kā bumbiņu un aizmet tālāk. Ļoti precīzi cenšas formulēt savus uzskatus un rūpīgi izvairās no pārlieku personiskām atklāsmēm. Smaidīgi, bet nelokāmi Reinis un Krista sargā savas robežas. 

Lai lasītu šo rakstu tālāk, lūdzam autorizēties ar savu epastu vai sociālā tīkla kontu:


Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties mūsu lasītāju pulkam. Abonējot digitālo žurnālu, saņemsi piekļuvi rakstiem nekavējoties.

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu