Okupācijas muzejs – valstiska nepieciešamība 79

Latvijas Okupācijas muzeja ēka Latviešu strēlnieku laukumā - dārga zeme, dārga vieta, par ko cīnīties arhitektiem. Foto: Evija Trifanova, LETA
Ritvars Jansons
Print Friendly, PDF & Email

Gaile izteikusies, ka muzeja piebūve atradīsies uz visdārgākās Vecrīgas zemes

Būt Okupācijas muzeja piebūvei Latviešu Strēlnieku laukumā Rīgā vai nebūt? Šāda diskusija sabiedrībai izvirzīta pēdējā pusgada laikā. Virmo kaislības par arhitektoniskām formām, muzeja pārcelšanu uz Stūra māju u.c.. Tās aizēnojošas svarīgāko – valstisko nepieciešamību, lai Latvijas Okupācijas muzejs varētu attīstīties nākotnē.

Lai gan muzejs ir privāta institūcija, valsts tai ar īpašu Saeimas likumu ir devusi konkrētus uzdevumus – vākt, saglabāt un pētīt dokumentālās vērtības par Latvijas valsts un tautas likteni Padomju Savienības un nacionālsociālistiskās Vācijas okupācijas laikā no 1940.gada līdz 1991.gadam, par okupācijas priekšvēsturi un okupācijas radītajām sekām.

Muzejam jābūt pieejamam sabiedrībai kā zinātniski pētnieciskam un izglītojošam informācijas centram. Tajā skaitā rādot jauno ekspozīciju, kuras izveidei privātpersonas un organizācijas ir saziedojušas 1,5 milj. eiro un kuras realizēšanai izlietoti jau 500 000 eiro. Latvijas Okupācijas muzejs ir iekļauts arī valsts oficiālā protokola pasākumos, apkalpo ārvalstu delegācijas un amatpersonas, kuras pie mums ierodas oficiālās vai darba vizītēs.

Līdzšinējā valsts politika muzeja atbalstam ir bijusi konsekventa. 2011.gada 8.jūlijā Ministru kabinets ar rīkojumu paredzēja Latvijas Okupācijas muzeja ēkas rekonstrukciju Latviešu strēlnieku laukumā, tā piebūves “Nākotnes nams” un Padomju okupācijas upuru piemiņas memoriāla celtniecību. Valdības rīcības plāns paredz būvniecību veikt līdz 2017.gada 1.jūlijam. Apņēmību solīto īstenot, atbildot uz 23 Saeimas deputātu vēstuli, šā gada jūnijā vēlreiz apliecināja premjere Laimdota Straujuma.

Šovasar notika Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes sēde, kura atbalstīja jau iepriekš padomes pieņemtos lēmumus par to, ka muzeja piebūve ceļama. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija savukārt par muzeja ēku deva savu atzinumu, kas nedod tiesības pašreizējo muzeja ēku uzskatīt par kultūrvēsturisku pieminekli.

Opozīcijā ir nelielas arhitektu grupas ar Zaigu Gaili priekšgalā akcija, vācot parakstus pret muzeja piebūves celtniecību. Tā sākta laikā, kad jau sen bija izdiskutēta piebūves nepieciešamība, par valsts (nodokļu maksātāju) līdzekļiem izstrādāts tehniskais projekts celtniecībai, un VAS „Valsts nekustamie īpašumi” jau bija aptaujājuši celtniecības firmas par dalību konkursā.

Neiztur kritiku dažu arhitektu iebildes, ka Latvijas Okupācijas muzejs var attīstīties bez rekonstrukcijā paredzētās piebūves. Muzejs nav tikai jauna moderna ekspozīcija. Muzejam ēkas piebūvē jāizvieto krātuve, jāveic skolēnu un pieaugušo izglītošanas darbs, jāizvieto mainīgā izstāžu zāle, bibliotēka, tajā nepieciešamas darba vietas muzeja darbiniekiem. To visu nevar izvietot, paplašinot muzeja pagrabus. Dienasgaismas neapspīdētajos pagrabos drošības un antisanitāro apstākļu dēļ nevar atrasties apmeklētāji, strādāt darbinieki.

Z.Gailes ieteiktā jaunā projekta izstrāde, paplašinot un labiekārtojot pagrabtelpas, teorētiski prasītu daudzus gadus, bet, visticamāk, nekad netiktu realizēta.

Muzejam par visai sabiedrībai nepieciešamā labuma nodrošināšanu, ko garantēs piebūve, jāskaidro vēl un vēlreiz. Strīdu par arhitektūru ēnā, muzeja attīstības vajadzības sabiedrībai līdz šim pārāk maz zināmas.

Sabiedrības daļā izskanējusi, taču realizēt neiespējama, ir ideja par muzeja pārvietošanu uz tā saukto Stūra māju Rīgā, Brīvības ielā 61. Muzeja jaunā ekspozīcija pielāgota rekonstruētajai muzeja ēkai Latviešu strēlnieku laukumā. Konfigurācijas dēļ tā nekādi nav ietilpināma ļoti sliktā tehniskā stāvoklī esošajā bijušajā LPSR KGB ēkā Brīvības ielā vai citās telpās.

Stūra mājas pagrabi un daļa pirmā stāva kā kultūrvēsturisks piemineklis simbolizē padomju represijas. Tas prasa stāstu par padomju represijām konkrētajā mājā, nevis par plašo okupācijas periodu kopumā, ieskaitot nacistisko okupāciju un holokaustu. Par valsts finansējumu visas Stūra mājas atjaunošanai, izņemot deklaratīvas finanšu ministra Jāņa Reira frāzes, neviens Saeimā un Ministru kabinetā nopietni nav domājis. Valstij izvirzot svarīgu mērķi – 2018.gadā palielināt izdevumus aizsardzībai 2% no nacionālā kopprodukta apjomā, nav pamata domāt, ka nauda vēl atliks Stūra mājai.

Valsts uzdevums nav samierināt dažādus arhitektu viedokļus. Muzeja piebūves projekts vieniem arhitektiem ir paticis, otriem – nē. Katram arhitektam bija savi argumenti. To pierādīja arī viedokļu dažādība 2.septembra Rīgas pilsētas arhitekta kolēģijas sēdē. Šovasar, kad no arhitektiem – projekta noliedzējiem – izskanēja runas par piebūves koriģēšanu un nepieciešamiem kompromisiem, neviens priekšlikums par piebūves uzlabošanu tā arī nav ieraudzījis dienasgaismu.

Savukārt Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis 1.jūlija Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomes sēdē vismaz atklāti norādīja, iespējams, īsto argumentu pret piebūvi – vēsturisko apbūvi tajā vietā atjaunot vairs nevarēs.

Valsts uzdevums ir konsekventi īstenot pašas izvirzītos mērķus. It sevišķi ja tiek tērēta budžeta nauda. Valsts mērķis – nodrošināt modernu muzeju un piemiņas memoriālu ir sabiedrības informēšanas, izglītošanas un vēsturiskās atmiņas glabāšanas labā. Un absurdi skan apgalvojumi par nodokļu tērēšanu muzeja piebūvei. Arī tādēļ, ka Latvijas Okupācijas muzejs pierādījis sevi kā rentablu institūciju. Tas valstij samaksājis vairāk naudu nodokļu veidā, nekā saņēmis valsts dotācijās.

Runājot par Z.Gailes vadīto parakstu vākšanu pret muzeja piebūvi un muzeja vāktajiem piebūves atbalsta parakstiem, tie tiešām ļauj uzzināt sabiedrības viedokli. Taču jau pašā vākšanas sākumā bija skaidrs, ka vienas mazas arhitektu grupas savāktie 1000 paraksti nebūs liekami svaru kausos ar tūkstošiem politiski represēto balsīm, kuri vēl cer ieraudzīt muzeja piebūvi un memoriālu, tūkstošiem muzeja jaunās ekspozīcijas ziedotāju – t.sk. latviešu diasporas ārvalstīs un 23 dažādu frakciju Saeimas deputātu vēlētāju tūkstošiem. Tāda ir demokrātijas aritmētika.

Vērojot, ka tik daudz pūļu un naudas tiek veltīts, lai apturētu pilnā gaitā ejošu valsts atbalstītu projektu, rodas pārdomas. Iespējams, ka patiesie pret muzeja piebūvi vērstās kampaņas iemesli ir pavisam citi. Tā Z.Gaile emociju uzplūdā ir izteikusies, ka muzeja piebūve taču atradīsies uz visdārgākās Vecrīgas zemes!

Neveicot Latvijas Okupācijas muzeja rekonstrukciju un neuzceļot Gunāra Birkerta plānoto muzeja piebūvi, tiks zaudēta muzeja ziedotāju uzticība. Līdz ar to muzejs, kura budžeta absolūto vairākumu veido privātie ziedojumi, nevarēs izpildīt Latvijas Okupācijas muzeja likumā uzdoto uzdevumu – kalpot sabiedrībai, un savu darbību būs spiests beigt. Atsakoties no paredzētās rekonstrukcijas un piebūves uzcelšanas, valsts zaudētu projektā jau ieguldītos 400 000 eiro, muzejs – ap 500 000 eiro, bet tā atbalstītāji prasītu atpakaļ saziedoto naudu. Tas novestu pie muzeja likvidēšanas. Jauna celtniecības projekta izstrāde būtu ilggadīgs process, kura finansēšana patlaban nav garantējama.

Rīgas pilsētas būvvalde līdz 10.septembrim solījusi sniegt administratīvo aktu Latvijas Okupācijas muzeja piebūves lietā. Atliek vienīgi cerēt, ka būvvalde nevadīsies pēc dažu arhitektu „patīk – nepatīk” principa, kā arī nepakļausies nekādam uz biznesa vai citām interesēm balstītam politiskam spiedienam. Muzeja piebūve ir svarīga gan valstij, gan Rīgai. Vēstures atmiņa un piemiņa ir tās lietas, ar kurām nevajadzētu šķelt galvaspilsētu no valsts.

Autors ir 12.Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība)

 

Komentāri (79)

kristaps_freimanis 08.09.2015. 12.09

“Okupācijas muzejs – valstiska nepieciešamība”

===

Nav dzirdēts, ka kāds to īpaši apšaubītu…

+14
-2
Atbildēt

0

Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 13.18

Raksts uzrakstīts īstā nacionāli demagoģiskā stilā, ievērojot visus agrākos demagoģijas un liekulības likumus.

Tie demagoģiskie virsraksti, kas katreiz pavada OM piebūves aizstāvjus(lasi- honorāru un lepno Rātslaukuma biroja kārotājus), liecina par viņu melīgumu un nelietību:

“..Okupācijas muzejam būt!”

“Okupācijas muzejs valstiska nepieciešamība..”

” ..neļausim iznīcināt OM..”

Patiesi, pamēģini kaut ko iebilst, kad dzirdi ko līdzīgu, Tevi nosauks par Kremļa aģentu, nepatriotu un “īstie latvieši” sāks apšaubīt Tavu latviskumu.

Kad virsraksts, kurā parasti ieliek stāsta kodolu, ir demagoģisks, tad tā ir pirmā pazīme, ka ar argumentiem ir tā pašvakāk.

Kad raksta autors lieto – “..tā saucamā Stūra māja..”-, tad domās gaidi liekulīgo turpinājumu:

” Rokas nost no Tetera nama “.

Īstie patrioti, redz, iestāsies par “no atmiņām izdzēsto Tetera namu”, ko “okupācijas noliedzēji” grib pārvērst par kaut kādu tur “Sťūra māju”.

Raksta autors un pārējie “OM aizstāvji” līdz ar to manās acīs ir –

” TĀ SAUCAMIE PATRIOTI “!

Nopirkuši un veiksmīgi privatizējuši OM, šie, “tā saucamie nacionāļi”, realizē savas personīgās ambīcijas, izmantojot latviešu tautas traģēdiju.

Raksts pilns ar demagoģiju:

“..netiks izpildīts GALVENAIS UZDEVUMS – tiks liegta OM nākotnes attīstība..”

Protams, OM var attīstīties tiekai nenormāli dārgajā un Vecrīgā neiederīgajā kastē, bet Tetera namā tas ir lemts iznīcībai.

Tā saucamais nacionālis, raksta autors savus oponentus raksturo kā “nelielu grupiņu arhitektu” ar kaut kādiem nožēlojamiem 1000 parakstiem, bet toties savā svaru kausā lepni iestūķē “..tos tūkstošus represētos, kuri vēl cer ieraudzīt muzeja piebūvi un memoriālu..”

Tiem saucamajiem patriotiem vajadzētu paprasīt tiem tūkstošiem okupācijas varas nobendēto ar G. Astru priekšgalā, ko viņi domā par to, ka saujiņa “īsto latviešu patriotu” ir privatizējusi latviešu tautas traģēdiju OKUPĀCIJU un ļauj latviešu spīdzināšanas simbolu Stūra māju pārvērst par Tetera namu ar “tirgus vērtību”.

Gribās zināt, kāda tad beigās būs tā latviešu asins, moku un ciešanu “tirgus vērtība”?

Cik lielu “TIRGUS VĒRTĪBU”, tā saucamie īstie nacionāļi – patrioti iedos cerībām un sapņiem, ko latviešiem atņēma baisā Sťūra māja – okupācijas Meka un Citadele.

+17
-6
Atbildēt

10

  Valdis Eiserts > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 13.55

  Skumjais Bruņinieks ir dieva sūtnis – viņš zina ko domā Gunārs Astra, viņš zina ko domā tauta kopumā. DD1 viņa ieroču nesējs.

  +6
  -20
  Atbildēt

  0

  lno > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 14.22

  DD1. Jā, īstie latviešu patrioti ir tie, kuriem naktī atņēma telefonus un ieslodzīja apsardzes firmas uzraudzībā, kamēr pieņem lēmumu ar tankiem aizstāvēt Zatlera un Ušakova koalīciju, bet kas tam ne[iekrīt, tam piekarina komunista birku. Laba Jums kompānija:):):)

  +4
  -17
  Atbildēt

  0

  lno > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 14.26

  eiserts. Tagad visi labi V faniem, gan TP bijušie biedri , gan zatleristi…pilnīga degradācija:(((

  +4
  -16
  Atbildēt

  0

  Valdis Eiserts > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 16.12

  INO. Sadarbību nevaram saukt par degradāciju. pirms tā pierādāmi kļūst par tādu.(censdamies būt godīgs pats, šaubu gadījumā pirmo reizi ļauju sevi piekrāpt.)

  +2
  -10
  Atbildēt

  0

  andrejs > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 15.19

  OT: pamēģini kaut ko iebilst, Tevi nosauks par Kremļa aģentu, nepatriotu un “īstie latvieši” sāks apšaubīt Tavu latviskumu.

  —————————-

  “īstie latvieši”…. – Straujuma un Vējonis?

  +4
  -11
  Atbildēt

  0

  lno > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 14.38

  Vēsture un nākotne lustrācijas gaismā http://www.lvportals.lv/visi/likumi-prakse?id=273513

  Zatlers šo procesu vēlējās atlikt vēl uz 30 gadiem…

  +6
  -12
  Atbildēt

  0

  lno > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 18.13

  DD1. Nu gan Jūs visu nonivelējāt…cita lieta, ka caur viņa sastiķēto partiju tomēr ieguvām dažu labu vērtīgu politiķi.

  _____________________________

  Tie būtu Skumjais susurs un pēc vēlēšanām no skapja iznākušais?:)

  Es nezinu nevienu citu partiju kā V , kura būtu tik nožēlojami izcūkojusi vēlētāju uzticību, pie tam otrā rītā pēc vēlēšanām.

  +3
  -6
  Atbildēt

  0

  DD1 > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 18.18

  > lno

  “nezinu nevienu citu partiju kā V , kura būtu tik nožēlojami izcūkojusi vēlētāju uzticību”

  Ko nu vairs par V. Patreizējā veidolā tā vairs neizdzīvos. Varbūt transformēsies, ja nē…

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  DD1 > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 17.56

  > lno

  “īstie latviešu patrioti ir tie, kuriem naktī atņēma telefonus un ieslodzīja apsardzes firmas uzraudzībā, kamēr pieņem lēmumu ar tankiem aizstāvēt Zatlera un Ušakova koalīciju, bet kas tam ne[iekrīt, tam piekarina komunista birku.”

  Nu gan Jūs visu nonivelējāt. Man Zatlers nav alternatīva NA. Es redzu citus cilvēkus ārpus šī loka. Zatlers, kas sāka savu prezidentūru, ar korupcijas skandālu un beidza ar valsts apvērsuma inspirēšanu, man vienmēr bijis netīkams, cita lieta, ka caur viņa sastiķēto partiju tomēr ieguvām dažu labu vērtīgu politiķi.

  +9
  -1
  Atbildēt

  0

  DD1 > Skumjais Bruņinieks 08.09.2015. 13.53

  > Skumjais Bruņinieks

  “saujiņa “īsto latviešu patriotu” ir privatizējusi latviešu tautas traģēdiju OKUPĀCIJU un ļauj latviešu spīdzināšanas simbolu Stūra māju pārvērst par Tetera namu ar “tirgus vērtību”.”

  Jā, tāda ir kailā patiesība.

  +16
  -3
  Atbildēt

  0

veesumS 08.09.2015. 14.28

….Jansona kungs pārņēmis stafeti no Nāgelkunga…saprotams, “pienākums” liek…

…runājot par ekspozīciju, kurai tagad draudot bojāeja…piedodiet, normāls cilvēks vispirms uzbūvē māju un tikai tad domā par tās iekārtojumu, šajā gadījumā – rada ekspozīciju, kurai apkārt uzcels muzeju….bet…šī ir prasta šantāža…ekspozīcija vairs nebūšot derīga bez balkoniņa…un tie ir argumenti?…

…kāpēc Jansona kungs nevar sabiedrību iepazīstināt ar projektu, vismaz skiču projektu, lai sabiedrība spētu apzināties – ko tā iegūst, ko tā zaudē….kas tajā projektā ir tik slēpjams, ja var pārkāpt likumus, ignorēt sabiedrisko apspriešanu, nonākt līdz klajiem meliem, kā to dara Nāgels, izplatot dezinformāciju par Okupācijas muzeja likvidāciju?….

…Jansona kungs, Jūs sekojat diskusijai – lūdzu, atbildiet, kāpēc sabiedrība nevar iepazīties ar OM rekonstrukcijas projektu?….kāpēc, laikā, kas tiek patērēts neauglīgos apvainojumos – netiek izsludināta tikšanās ar sabiedrību, kurā OM biedrības kungi varētu izskaidrot sabiedrību interesējošos jautājumus, iepazīstināt ar projektu, sniegt informāciju par uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksām utt. ..kāpēc tāda ignorance pret sabiedrību, kas robežojas ar augstprātību – mēs, Okupācijas muzeja biedrība tā gribam – un tā tas arī būs, bet Jūs – sabiedrība, nebāziet degunu kur nevajag….

….ja kāds te runā par vērtīgās Vecrīgas zemes iztirgošanu un ieinteresētajām personām, starp kurām tiek minēta Z.Gaile – tam pat nav vizuāla priekšstata, kāds tas zemes pleķītis vispār izskatās…

…lūgums portāla ir.lv administratoram – varbūt ir iespēja šo strīdīgo objektu parādīt arī no cita rakursa, lai sabiedrībai rastos vismaz kāda nojausma, ja OM kungi šo objektu uzskata par stratēģiski slepenu un slēpjamu no “ziņkārīgo” acīm….

+16
-5
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu