Visa valsts pārvalde prasa reformas 17

Gudrona dīķu sanācijas vietā. Foto: Gints Ivuškāns, F64
Aigars Rostovskis
Print Friendly, PDF & Email

LTRK piedāvā efektīvu un godīgu iepirkumu sistēmu

Lai valsts pārvaldes reformas un atsevišķu institūciju reorganizācija būtu efektīva pēc būtības un ilgtermiņā sniegtu pozitīvu ieguldījumu, ir nepieciešama visa valsts pārvaldes reforma, un tai par pamatu var kalpot Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) pamatnostādnes! LTRK pamatnostādnes publisko iepirkumu jomā paredz radīt priekšnosacījumus efektīvai, atklātai un godīgai sistēmai, kas nodrošina Latvijas tautsaimniecības izrāvienu un patiesi brīvu konkurenci.

Situācija, ka pēdējā laikā aktuāli kļūst uzņēmumu un valsts tiesvedības procesi, liek secināt, ka problēmas cēlonis meklējams pirmkārt valsts politikā un valsts pārvaldē, kas būtiski ietekmē uzņēmējdarbības vidi. Esošie un gaidāmie tiesvedības gadījumi norāda, ka valsts vāji pārvalda sabiedrībai un valstij būtiskus projektus.

Vēl vairāk – valsts nespēj pienācīgi īstenot projektus sabiedrības interesēs, tas ir, vai valsts pārvalde strādā sabiedrības un valsts interesēs, izdarot kaut ko pēc būtības.

Tiesvedība sakarā ar pasažieru vilcienu iepirkumu, skolas.lv portālu, gudronu dīķu projektu ir uzkrītošākie piemēri. Valstij ir svarīgs realizēts iepirkums, parakstīts darbu nodošanas pieņemšanas akts un tas, ka ES fondu nauda ir apgūta. Pēdējais redzamākais piemērs ir tā sauktie gudrona dīķi. Šajā gadījumā jautājums kārtējo reizi ir par valsts, šoreiz par Valsts vides dienesta kompetenci. Projekti un reālā dzīve ir dažādas lietas. Ierēdniecība dzīvo un strādā projektu un atskaišu līmenī, uzņēmēji tver lietas reāli. Vai to var saukt par kompetenci – apgūt ES naudu un pareizi sagatavot atskaites? Tas vispār nav normāli, ka uzņēmējiem nauda no valsts ir jāpieprasa caur tiesu. Turklāt mani māc šaubas, ka Valsts vides dienesta vadība pati būtu gatava izstrādāt un ieviest nepieciešamās institūcijas reorganizācijas reformas pēc būtības. Uzskatu, ka šis jautājums ir jāskata valdības līmenī.

Šajā kontekstā ir vēl viena būtiska lieta. Domāju, ka labuma jeb ienākumu pārdales jautājumi un sociālās nevienlīdzības mazināšana kļūs arvien aktuālāka. Valsts vēršanās pret uzņēmumiem, to publiska un tiesiska sodīšana ir ļoti izdevīga gan politiķiem, gan ierēdniecībai, jo “viņiem taču ir nauda, viņi jau ir tik daudz saņēmuši”.

Faktiski, ja uzņēmums ir ieguvis valsts pasūtījumu un guvis peļņu, tad sabiedrības skatījumā šis uzņēmums ir vainīgs.

Ļaunākais ir tas, ka politiskā līmenī, tas ir, valdības, Valsts prezidenta, Saeimas līmenī nav pamanīta un vispār apspriesta ļoti būtiska problēma. Proti, kā vispār Latvijā strādā ierēdniecība – pēc kādiem uzstādījumiem, kādi ir tās mērķi un vai vispār tā strādā vai formāli ieņem amatus. Es apzināti uzsveru vārdu atšķirības – strādāt nozīmē radīt virsvērtību, radīt labumu. Ieņemt amatu, izpildīt – tas ir formālisms, kur ierēdniecība nevis rada labumu, izdara ko jēgpilnu, bet izpilda prasības – Eiropas Savienības, likuma, noteikumu, vadības un citas prasības.

“Slimības cēloņi” ir vispār valsts pārvaldes “garā” – tajā, pēc kādām nostādnēm strādā valsts pārvaldes aparāts Latvijā. Ka tas ir pašpietiekams, pats uz sevi vērsts. Nevis vērsts uz jēgpilnu darbu sabiedrības, tai skaitā nodokļu maksātāju, uzņēmēju interesēs. Tieši šis ir iemesls, kāpēc valsts tik kūtri ieklausās LTRK un daudz citu nevalstisko organizāciju teiktajā. Ieklausās formāli, tikai tāpēc, ka priekšrakstos tā ir teikts. Nevis tāpēc, lai uzklausītu un to ņemtu vērā. Mēs uzskatām, ka valsts pārvalde prasa reformas, un tām par pamatu jābūt LTRK pamatnostādnēm!

Autors ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents.

Komentāri (17)

Skumjais Bruņinieks 12.08.2015. 09.38

Ļoti labs un vajadzīgs raksts, bet ar nožēlu jāsaka – PAR VĒLU!!!

Kaut kā smieklīgi un nožēlojami sanāk – pasaucām valdībā padzīto Lembergu, kas radījis mūsu valstī šo ačgārno sistēmu, kur viss ir sakārtots tā, lai varētu nesodīti zagt, un tagad kopā ar smagos noziegumos apsūdzēto un viņa valsts ierēdņu karapulku reformēsim valsts pārvaldi, no kuras tie visi barojās.

Lielisks plāns!

Galvenais gaisa bojātājs – smerdelis Lembergs ir ieaicināts istabā un tagad pēkšņi visi apjēdz, ka gaiss mājās nav svaigs, ir nepatīkami elpot.

Nav šaubu, ka drīz uzradīsies “reformatori”, kas atradīs vieglu risinājumu – telpā jāattaisa logi. Tas ir aitu un aunu cienīgi – nevis izvākt no savas mājas sūdu čupu, kas smirdina gaisu, bet, atstājot to telpā, ar vēdināšanu un gaisa atsvaidzinātājiem mēģināt atbrīvoties no smakas.

Mums bija iespēja sākt reformēt valsts pārvaldi pirms četriem gadiem, kad tauta referendumā nobalsoja izmēst savus staļļus un atbrīvoties no “sūdu čupas”, bet šis pārdrošais eksperiments latviešus nobaidīja un Lemberga cērpjamie lopiņi sāka skumt pēc savas “sūdu čupas”. Itsevišķi valsts ierēdņu sūdu mušas, kurām šī ČUPA bija galvenais iztikas avots.

Lai tiktu pie svaigā gaisa, nepietiek tik ar to, ka atbrīvosimies no “sūdu čupas”, bet ar to ir jāsāk. Ja nelaime būtu tikai vienā cilvēkā Lembergā, tad jau tā būtu mazākā bēda. Lieta tāda, ka aiz smagos noziegumos apsūdzētā velkās vesela armija viņa radītās Sistēmas “mušas”, kas vairojās ģeometriskā progresijā.

Šo sistēmu salauzt vai pārmainīt ir neiespējami, jo grūti iedomāties situāciju, ka pati Sistēma atļaus sevi reformēt un sagraut.

Tagad var dzirdēt – “..ir jānāk jauniem cilvēkiem politikā, laiks jaunai maiņai..”. Bet ko tad redz mūsu “jaunā maiņa”, ar kādu novērojumu bagāžu studenti, beidzot augstskolu, metās dzīvē?

Šo jauniešu( Latvijas nākotnes) secinājums, vērojot politiskos notikumus valstī, ir šāds:

VALSTĪ VALDA LEMBERGA IZVEIDOTĀ VALSTS PĀRVALDES SISTĒMA.

LAI KAUT KO SASNIEGTU DZĪVĒ, PRET ŠO SISTĒMU IET NEDRĪKST.

JA KĀDS GRIBĒS MAINĪT SISTĒMU VAI REFORMĒT, AUTOMĀTISKI TIKS IZSTUMTS NO SABIEDRĪBAS.

BIZNESĀ VIEGLĀK GŪT PANĀKUMUS, JA PAKĻAUJIES LEMBERGA SISTĒMAS IEDIBINĀTAJAI KĀRTĪBAI.

UZ TIESU SISTĒMU NAV KO PAĻAUTIES, JO TĀ IR DEGRADĒTA UN NEVIENS NECENŠĀS TO MAINĪT.

VISI BLĒDĀS UN ZOG UZ VELLA PARAUŠANU AR DEVĪZI ..”VISS VIENALGA MAN, KA TIK NAUDA KEŠĀ SKAN..”

JA ESI LOJĀLS SISTĒMAI, TAD TĀ TEVI SARGĀS, LOLOS UN VIENMĒR IZRUČĪS.

Jā, to visu redz gan jaunā maiņa, gan vecā gvarde un sakiet, vai kādam būs liela drosme un dūša veikt īstas reformas valsts pārvaldē, kur uzblīdusī Sistēmas nomenklatūra nobadīs jebkuru, kas apdraudēs tās labklājību.

Ps

Atgādināšu, ka uz tautu un tās viedumu nevar paļauties – tauta ir sevi parādījusi, kā viegli vadāmu aitu un aunu baru .

Principā tauta un tās nožēlojamā inteliģence, kad klusējot sauca valdībā smagos noziegumos apsūdzēto Aivaru Lembergu, ir attaisnojusi savas valsts nozadzēju un šīs ačgārnās Sistēmas radītāju.

Kompartijas sekretārs mums tagad ir “balta lapa”, kas turpmāk, gluži, kā Putins Krievijā, valdīs mūžīgi.

Lembergam, tā pat, kā Putinam, tagad ir savi nacionālie baikeri – patrioti, kuru līderis Blodons nolēmis Latvijas okupācijas simbolam – piemineklim iedot “tirgus vērtību”.

Ar stūra mājas palīdzību valsts Saimnieks, KP sekretārs Lembergs mocīja un kontrolēja latviešu tautu un tagad šai skumjajai un traģiskajai ēkai noteiks VĒRTĪBU!!!!

Un neviens neprotestē, neiet ielās.

Par kādām reformām mums sapņot?

Vai esam tā vērti?

Kāda ir “tirgus vērtība” aitām un auniem?

+4
0
Atbildēt

0

Martins 12.08.2015. 09.26

Divas lietas:

1. Par kādām reformām ir runa? Pagaidām tiek no LTRK puses piedāvāts paņaudēt par skonto nedienām.

2. Pārmetumi par peļņu ir dēļ iepriekšējās zaglīgās un negausīgās pieredzes. Piedāvājumu struktūrai būtu jābūt caurspīdīgai un publiski pieejamai. Par saprātīgu peļņu neviens nenosoda. Vajag reformas uzņēmēju vidū.

+4
-1
Atbildēt

0

جلب الحبيب 19.02.2020. 22.18

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: ir.lv/2015/08/12/visa-valsts-parvalde-prasa-reformas/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu