Nosaka stingrākus smēķēšanas un tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumus 17

Cigaretes. Foto: AFP/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Smēķēt būs aizliegts arī bērna klātbūtnē

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, nosakot, ka cilvēka tiesības uz tīru un labvēlīgu, ar tabakas dūmiem nepiesārņotu gaisu un tiesības nepaaugstināt smēķēšanas izraisītu slimību risku ir prioritāras salīdzinājumā ar smēķētāju interesēm smēķēt, vēsta LETA.

Grozījumi likumā par tabakas izstrādājumu realizāciju, reklāmu un lietošanu paredz stingrākus smēķēšanas un tabakas izstrādājumu tirdzniecības ierobežojumus.

Saeima papildinājusi likuma mērķi, nostiprinot tajā vispārēju principu, ka smēķēšana citas personas klātbūtnē ir aizliegta, ja cita persona pret to iebilst, informēja parlamenta Preses dienestā.

Deputāti atbalstīja arī jaunu smēķēšanas definīciju, ietverot tajā elektronisko cigarešu smēķēšanu, līdz ar to smēķēšanas ierobežojumi attieksies arī uz elektroniskajām cigaretēm.

Likums paredz virkni jaunu smēķēšanas ierobežojumu. Smēķēšanas aizliegums tiks attiecināts arī uz ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju, ieslodzījuma vietu lietošanā esošām teritorijām, kā arī uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju balkoniem un lodžijām, ja kādam no mājas iedzīvotājiem būs pamatoti iebildumi. Savukārt aizliegums smēķēt daudzdzīvokļu dzīvojamo māju kāpņu telpās, gaiteņos un citās koplietošanas telpās papildināts ar normu, ka smēķēt nedrīkst arī tuvāk par 10 metriem no šo māju ieejām, ārējām kāpnēm vai lieveņiem.

Smēķēt būs aizliegts arī bērna klātbūtnē, kā arī jebkurā citā šajā likumā neminētā publiskā vietā citas personas klātbūtnē, ja viņa pret to iebilst.

Personām no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties tabakas izstrādājumus, būs pienākums bez uzaicinājuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Līdzīga kārtība noteikta, personām līdz 25 gadu vecumam iegādājoties alkoholiskos dzērienus.

Trešajā lasījumā ir svītrots iepriekš atbalstītais priekšlikums līdz 21 gadam pacelt vecuma slieksni cigarešu pirkšanai. Šāds solis nebija līdz galam pārdomāts, jo smēķēt mūsu valstī drīkst no 18 gadu vecuma, līdz ar to liegums pirkt cigaretes līdz 21 gada vecumam nav loģisks, skaidro Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (ZZS). Turklāt pret šādu normu iebilda mazumtirgotāju pārstāvji, uzsverot, ka tas apgrūtinātu veikalnieku darbu un radītu sajukumu, jo alkoholu drīkstētu pirkt no 18 gadiem, bet cigaretes – no 21, skaidro komisijas vadītāja.

Tabakas izstrādājumu tirdzniecība līdztekus jau iepriekšējiem ierobežojumiem būs aizliegta internetā (izmantojot distances līgumu), kā arī valsts un pašvaldību iestāžu telpās un teritorijās, izņemot Nacionālos bruņotos spēkus un ieslodzījuma vietas, kur ievietoti pilngadīgie ieslodzītie.

Tirdzniecības aizliegums attieksies arī uz sociālās aprūpes, ārstniecības un izglītības iestāžu telpām, tajā skaitā izglītības iestāžu dienesta viesnīcu telpām, kā arī šo iestāžu lietošanā esošajām teritorijām.

Jaunajiem tabakas tirdzniecības ierobežojumiem noteikts pārejas periods – tie stāsies spēkā 2016.gada 1.janvārī, bet pārējās likuma grozījumos ietvertās normas stāsies spēkā parastā kārtībā – 14.dienā pēc likuma izsludināšanas.

 

Komentāri (17)

ozolnieki 30.10.2014. 12.59

Bet

Bet, pie rupjibām jau sāku pierast rostiņa regulāro pūliņu dēl!

………….

Vari jau sevi mierināt ,ka esi kļuvusi tēraudcieta pret uzbraukumiem vadoties no interneta pieredzes .

Man labā atmiņā ir vairāki kaimiņu sadzīvošanas stāsti un tur tavs interneta rūdījums izkūpēs mirklī .

Gribu redzēt to pašvaldību kura no dzīvokļa izliks par dzīvokli nemaksājošu , no pabalstiem pāriekošu , dzerošu , skandalējošu indivīdu (us )

+5
0
Atbildēt

0

ozolnieki 30.10.2014. 12.23

Būtu intresanti zināt sataistiku , cik pašvaldības policija velta laiku apkarojot cīgu nepareizu lietošanu un cik huligānismam , bomāriem ( sapotu ,smird mega netīri ,infekcijas , ar aizvērtu jumtu var ar kādu priekšmetu iesist )

Piemēram mani kā nesmēķētāju kaumiņu dūmi uztrauc minimāli vai drīzāk nemaz .

Bet agrāk kur īrēju tur bija kaimiņu trokšņošana un tas veselību grauž nemērā . Visi kaimīņi sūdzējas bet čiks

Vai piemēram trokšno( trenējas ) nedzērājs godīgs mūziķis …..

+3
0
Atbildēt

1

ozolnieki 30.10.2014. 12.14

Varbūt sākumā sekot laij jau izpildītu pieņemtos likumus .

Vai tā pati cigarešu kontrabanda , nu labi te cita unstitūcija .

+2
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu