Stūra māja 2015? • IR.lv

Stūra māja 2015?

22
Foto: Edijs Pālens, LETA
Gunārs Nāgels

Kāpēc Stūra māja jātur vaļā izstādei un ekskursijām un jāmeklē ilgtermiņa risinājums nama izmantošanai

Stūra māja ilgu laiku ir bijusi šausmu un baiļu objekts, kam labāk apiet ar līkumu. Cik tas ir mainījies šogad, kad beidzot ir iespējas ierindas cilvēkam to apciemot, nebaidoties, vai atkal tiks ārā? Pašai ēkai ir nepārprotama aura, ko vairāki gadi, stāvot tukšai un bez apkures, ir tikai pastiprinājuši.

Iespēja iepazīties ar Stūra māju tika radīta kā daļa no „Rīga 2014″ – Rīgas gads kā Eiropas kultūras galvaspilsēta. Bet reizē ar apkures sezonas atklāšanu, Stūra māja tiks atkal aizvērta. Pēdējās ekskursijas notiks 19.oktobrī.

Bet šis gads ir pierādījis, ka ir liela interese par mūsu vēsturē šo tik zīmīgo ēku, un nelietībām, kas tur tika veiktas. Tāpēc ir svarīgi neaizvērt Stūra mājas vārtus uz nezināmu laiku, bet jārada iespēja tos turēt vaļā un turpināt jau iesākto demistifikācijas procesu. Kamēr kādam vēl ir bailes apciemot šo ēku, tikmēr neesam pilnībā tikuši galā ar savu pagātni.

Šajās dienās Ministru kabinets spriedīs par līdzekļu piešķiršanu, lai Valsts nekustamie īpašumi varētu Stūra māju sagatavot ziemas sezonai un lai Latvijas Okupācijas muzejs pilnībā pārņemtu administratīvo vadību par tās sagatavoto bezmaksas izstādi un par tās izstrādāto ekskursiju. Apskatei ziemas sezonā paliktu tikai pirmais stāvs un pagrabi. Bet ir jau plānoti daži jauninājumi ekskursijai, jo pētniecības darbs visu laiku kaut ko atklāj.

Par ēkas senāko vēsturi laikam daudzi zinās, ka to cēla 1911.-1912.gadā, un tās arhitekts bija Aleksandrs Vanags, kuru boļševiki nošāva 1919.gadā. Sākotnēji tas tika saukts par Tetera namu, un ilgu laiku ēkas adrese bija Brīvības iela 37/39 (pašreizējā adrese ir Brīvības iela 61). Iekšlietu ministrija nopirka namu 1920.gadā un izdarīja lielākus mājas remontus, lai piemērotu telpas ministrijas vajadzībām, aizņemot 172 istabas, bet atvēlot pārējās 29 istabas Valsts statistiskas pārvaldei.

Daudz mazāk zināms par Stūra mājas lomu 1918.gada 18.novembra neatkarības proklamēšanā. Tieši šai dienā Ministru prezidents Kārlis Ulmanis sastādīja pārņemšanas komisiju un ievietoja to tieši šai ēkā. „Komisija saņēma no toreizējā Vācijas valsts priekšstāvja Vinniga dažādas mantas, kā galdus, krēslus un rakstāmmašīnas. Pārņēma arī vācu pārtikas valdes darbvedību līdz ar kādiem 50 000 rubļ. naudas, kura pārgāja mūsu pārtikas valdes rīcībā. Tālāk komisija saņēma no vācu valdības kases uz Vinniga kga orderiem vienu miljonu rubļu, kurus viņa iemaksāja toreizējā Latvijas valsts kasē.” („Policijas Vēstnesis”, No. 58, 1923.g. 20.nov.).

Stūra māja – Tetera nams ir jātur vaļā izstādei un ekskursijām. Vēstures pētījumi jāturpina. Un jāmeklē ilgtermiņa risinājums nama izmantošanai.

Autors ir Latvijas Okupācijas muzeja direktors

 

Komentāri (22)

austrisv 25.09.2014. 14.03

Šogad apmeklēju šos šausmu vietu, gan tikai virszemes daļu. Tāpat jau emociju pietika. domāju vai maz būs spēka un vēlmes ieiet tajos čekas pagrabos, kur tik daudz cilvēku nomocīts. Ar šausmām domāju, kā Dievs vispār pieļauj šādas drausmīgas kaimiņvalsts čekas darbus, un vai šodien Krievijā tas viss neatdzimst ar jaunu spēku un vēl vairāk.

Mājai Stabu ielā ir jāpaliek kā atgādinājumam par to, kas mūsu mazajai valstij bija jāizcieš. uz turieni jāved jaunatne, lai tā nedzīvotu maldīgās ilūzijās par austrumu kaimiņu, jo tajā valstī čekas vara ir pat virs likumiem.

Šogad salidojumā mans viens klases biedrs arī stāstīja, kā nokļuvis šajos čekas pagrabos uz 3 diennaktīm, un lai tiktu no turienes laukā bijis jāparaksta tas papīrs, ka sglabājas čekas maisos. Vēl bija daži stāsti un ne mazāk traki un tas viss tikai tāpēc, ka šie cilvēki atļāvās uzlikt svecītes piemiņai uz čakstes kapa!!! Vai to kāds vispār demokrātiskā valstī spēj iedomāties.

Mājai vismaz noārpuses jāpaliek tādai pašai- drausmumurgam!

+4
-1
Atbildēt

1

    ILZE > austrisv 26.09.2014. 00.50

    Bet

    Šogad salidojumā mans viens klases biedrs arī stāstīja, kā nokļuvis šajos čekas pagrabos uz 3 diennaktīm, un lai tiktu no turienes laukā bijis jāparaksta tas papīrs, ka sglabājas čekas maisos.

    ________________

    Droši vien arī Vienotības atbalstītājs, stukačoks. Čeka tā nekad nedarīja, bet ja kāds savu merkantīlu mērķu vadīts kļuva par kolaborantu, tad viņam arī nācās pildīs savas saistības. Paskaties tikai uz piesmieto mērgli, Dombrovski, tas mēsls jau sen pats sev nepieder.

    0
    -2
    Atbildēt

    0

sinergie 26.09.2014. 14.30

Jau cerēju, ka izstāde turpināsies, jo uz pagrabiem biļetes vairs nevarēju dabūt.

0
0
Atbildēt

0

Janka, Janic 25.09.2014. 19.32

radiofonaa dzirdeeju , ka liela tuuristu interese no krievijas par stuura maaju esot izraadiita iipaši šogad peec krievu invaazijas Ukrainaa, krievijas krievi beidzot sapratuši , ka pie šiis informaacijas savaa roģinaa netiks veel pusgadsimta , beidzot tomeer pienaaks briidis kad viņi sapratiis no kuras puses naak taisniiba.

+1
-1
Atbildēt

1

    austrisv > Janka, Janic 25.09.2014. 22.29

    Kad es augusta beigās biju tajā stūra mājā- nevienu krievu apkārt nedzrdēju- vien latvieši un eiropieši.

    Uz pagrabiem biļetes tajā dienā dabūt latviešu grupā nevarēja, bet krievu grupā gan! Par ko tas liecina?

    Man krievu grupā iet negribējās, jo gribējās blakus just savējos.

    +2
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu