VID pienākums ir iekasēt nodokļus, nevis ražot "ukazus" • IR.lv

VID pienākums ir iekasēt nodokļus, nevis ražot “ukazus”

16
Uzraksts Valsts ieņēmumu dienesta jaunajā administratīvo ēku kompleksa telpās. Foto: Edijs Pālens, LETA
Ivars Jakovels

Par kādu jaunu VID ieceri, kas attieksies uz privātajām kredītiestādēm

Apbrīnas vērta ir Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kārtējā “pērle”, nākot klajā ar iniciatīvu piespiest privāto biznesu nodarboties ar “stučīšanu” un faktiski par saviem līdzekļiem kļūt par VID kalpiem, lai īstenotu apšaubāmas kvalitātes ideju, kurai, visticamāk, nebūs ne jēgas, ne rezultātu. Atkal kaut kāda ielāpa izgudrošana tā vietā, lai efektivizētu savu darbību un nodrošinātu godīgus spēles noteikumus visiem nodokļu maksātājiem.

Runa ir par jaunāko Valsts ieņēmumu dienesta – es teiktu – kaprīzi, ka privātajām kredītiestādēm būs jāziņo nodokļu administrācijai par tiem banku klientiem, kuri savos kontos iemaksā skaidru naudu – ja tas darīts vismaz astoņas reizes gadā un kopējā iemaksu summa pārsniedz 6000 eiro. Un pat vēl tālāk – bankām būs jāziņo arī par tiem klientiem, kuru procentu maksājumi gada laikā pārsniedz 3840 eiro!

Kāds sakars kredītu procentu maksājumiem ir ar VID pamatfunkcijām? Kāda ir VID ierēdņiem daļa par to, cik es kā privātpersona maksāju kredītsaistībās, ja esmu godīgi nomaksājis visus nodokļus? Es patiešām vēlos zināt – ko VID darbinieki darīs ar datiem par cilvēku kredītmaksājumiem?

Nez kādēļ neviens no ierēdņiem un politiķiem nevēlas ieklausīties nodokļu maksātāju viedoklī, kas skaidri un gaiši norāda – pati nodokļu sistēma un tās administrēšanas veids ir kroplīgas un neefektīvas! Ir jāizbeidz vienreiz pļāpāt, ka Latvijā nodokļu slogs ir mazs, jo mēs visi zinām, ka tā nav patiesība.

Politiķi savulaik ļoti veiksmīgi “noraka” ideju par progresīvo ienākuma nodokli iedzīvotājiem, jo beigu beigās radīja tādu shēmu, ka visiem tapa skaidrs mērķis – aizvērt mutes cilvēkiem un ļaut turpināt labi dzīvot bagātajiem, no kuriem pietiekami liela daļa ir politisko partiju sponsori.

Rezultāts ir graujošs – bagātie joprojām dzīvo bez bažām, kamēr mazāk turīgā sabiedrības daļa cīnās par izdzīvošanu un tiek barota ar tukšiem politiķu solījumiem, vienlaikus biedēta ar budžeta bankrotu, ja tiks samazināta kāda nodokļa likme.

Nu nevar tā būt, ka VID saviem spēkiem nespēj apkarot nelegālo ekonomiku, kas gadiem nemaksā nodokļus vispār, bet braukā labās mašīnās un dzīvo gana grezni. Tā vietā VID izvēlas sist vājākajiem, kuru atrašanai nav jāvelta daudz pūļu, kā tas būtu tad, ja VID darbiniekiem būtu jāizkustas no saviem ērtajiem kabinetiem un jāiet “ielās” meklēt tos, kuri varbūt nevienu reizi kopš Latvijas neatkarības atgūšanas nav samaksājuši nevienu santīmu vai eirocentu nodokļos!

Bet saskaroties ar šādu VID attieksmi, rezultātu varam sagaidīt visai skaidru – atkal daļa Latvijas valstspiederīgo izvēlēsies vienvirziena biļeti uz Angliju vai Īriju. Un neviens politiķis viņiem nedrīkstēs neko pārmest. Un diez vai arī pārmetīs, jo skaidri redzams, ka Latvijas valstij politiķu un ierēdņu personā savi cilvēki nav vajadzīgi.

Liela skaidrās naudas aprite rada pamatotas aizdomas par “melnajām kasēm” un “aplokšņu algām”. Ar ēnu ekonomiku ir jācīnās jebkuriem likumīgiem līdzekļiem, jo nodokļu nemaksāšana kropļo biznesa vidi un neļauj arī izpildīt nodokļu ieņēmumus valsts budžetā plānotajā apjomā. No tā loģiski izriet, ka valsts ar pustukšu kasi nespēj nodrošināt gan ar likumu noteiktos pakalpojumus sabiedrībai, gan arī palielināt algas skolotājiem, ārstiem, policistiem, ugunsdzēsējiem.

Un tomēr – kādēļ gan atkal cīņa ar nelegālo uzņēmējdarbību tiek uzkrauta sabiedrībai? Un kādēļ atkal Valsts ieņēmumu dienests izvēlas vieglāko ceļu – prasīt no tiem, kuri nebūt nav vainojami pie bēdīgās situācijas nodokļu iekasēšanas jomā? Vai tiešām VID ierēdņi nevēlas saprast, ka darba ņēmējs nav tas, kurš brīvprātīgi izdara izvēli – maksāt nodokļus vai nemaksāt.

Piekrītu banku pārstāvjiem, kuri visai skeptiski skatās uz šo “ģeniālo” VID ieceri, skaidrojot, ka cilvēki vienkārši vairs neiemaksās savu skaidro naudu banku kontos. 

Turklāt esmu pārliecināts, ka šī nauda turpmāk palielinās skaidrās naudas apgrozījumu mazumtirdzniecībā un cilvēki citādākā veidā izlīdzēsies, lai nodrošinātos ar bezskaidras naudas krājumiem banku kontos, lai elektroniski nomaksātu dažādus rēķinus.

Un kā Valsts ieņēmumu dienests tad rīkosies? Liks veikalniekiem prasīt cilvēkiem dokumentus pie katra pirkuma skaidrā naudā? Pierakstīs visus tabuliņā? Bija jau nesen viena VID ideja – pieprasīt informāciju no lielveikaliem par klientu lojalitātes karšu datiem. Par laimi, atradās saprātīgi cilvēki, kuri šo iecerēto vājprātu visai ātri apturēja vēl tikai idejas līmenī.

Protams, ir apsveicama nodokļu administrācijas iniciatīva meklēt risinājumus, lai pēc iespējas aktīvāk apkarotu nelegālo biznesu un aplokšņu algas, kas sev līdzi nes nodokļu nemaksāšanas sērgu. Bet dīvaini šķiet tas, ka visas šīs iniciatīvas atkal un atkal uzliek papildus pienākumus un papildus izmaksas sabiedrībai. Jo nekur nav dzirdēts, ka visu šo papildu darbu valsts plānotu, piemēram, bankām apmaksāt. Bet izdevumi taču būs! Loģiski – es kā bankas klients gribu zināt – vai tas nebūs iemesls kārtējiem banku pakalpojumu tarifu pieaugumiem? Jo bankas jau beigu beigās nav labdarības iestādes un visas savas izmaksas iekļaut pakalpojumu tarifos.

Starp citu – pirms pāris gadiem milzīgai daļai Latvijas iedzīvotāju bija jāaizpilda un jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā tā sauktās nulles deklarācijas. Toreiz VID vadība skaļi stāstīja, ka šīs deklarācijas būšot ļoti liels atspaids cīņai ar nodokļu nemaksātājiem, jo ar šiem datiem nodokļu administrācijas speciālisti varēšot izskaitļot riska personas. Lūk! Ir pagājis pietiekami ilgs laiks, bet nekas diži nav dzirdēts, vai kādi “likumpārkāpēji” ir arī izskaitļoti un noķerti. Tā vietā Valsts ieņēmumu dienests ir atradis laiku uzražot jaunu administratīvu “ukazu”, ar kuru taisās piespiest citus strādāt savā vietā.

Es tomēr aicinu Valsts ieņēmumu dienesta vadību daudz nopietnāk izturēties pret iestādes pienākumiem un uzdevumiem, un nodokļu administrācijas speciālistiem daudz rūpīgāk darīt savu tiešo darbu pašiem. Jo diemžēl nekādas dižas VID uzvaras cīņā pret ēnu ekonomiku pēdējo gadu laikā nav dzirdētas un redzētas. Tajā pašā laikā uzņēmēji, kuri ar pēdējiem spēkiem vēl cenšas maksāt nodokļus, joprojām stāsta par VID darbinieku augstprātību pret nodokļu maksātājiem un piekasīšanos par jebkuru sīkāko neuzmanības kļūdu, kam, protams, lielākoties seko arī soda sankcijas.

Ir viegli sist tos, kuri ir godīgi un strādā acu priekšā. Daudz grūtāk ir cīnīties pret negodīgajiem, jo tur ir arī daudz rūpīgāk jāpastrādā! Bet nav jau laika, jāgudro visādus “ukazus”, lai privātie strādātu valsts vietā!

Autors ir Jelgavas domes deputāts

 

Komentāri (16)

garausiitis 25.06.2014. 10.07

Kad pagajušogad Vilks bīdīja Pētersoni par VID ģenerāli , daudzi brīdināja, ka Pētersones darbošanās ir vairāk gaisa stumdīšana , kas vērsta uz rezultāta sasniegšanu virtuālā formā nevis reālas naudas iekasēšana. Viens no argumentiem bija – ko dod uzrēķinu veikšana miljonos , ja to iekasēšana atnes labi ja 5% . Bija ieteikums pārņemt kaimiņu pieredzi , kas ir vērsta uz rezultāta sasniegšanu nevis papīru ražošanu un bezjēdzīgu auditu veikšanu pēc kuriem paliek uzrēķini bez reāla seguma .

Patreizējā sistēmā tiek sists pa mazo biznesu , kas tāpat knapi velk dzīvību un VID uzrēķins ( pamatots vai nepamatots ) praktiski pārvelk svītru uzņēmumu darbībai , jo tiesiski pierādīt savu taisnību mūsu tiesu sistēmā ir garš un dārgs process. Piemēra pēc man paziņas jau 5 gadus tiesājas ar VID un ir izgājuši tikai pirmo instanci , bet VID praktiski ir bloķējis uzņēmuma darbību atstājot bez darba 10 darbiniekus.

Tajā pašā laikā lielie monstri , kas reāli zīmē shēmas paiet VID garām , jo VID bezjēdzīgi cīnās ar mazajiem. Atkal piemers no dzīves – jau ilgstoši cirkulē informācija , ka dažu lielveikalu ķēdes manipulē ar fiskālajām atmiņām … Lietuvā esot pieķerta Maksima … tur ir nauda un jēga rakt nevis ākstīties un zīmēt papīrus kā ar Jevgēņiju Jakovļevu kas uzzīmē ciparu , bet viss beigsies ar personas fizisko maksātnespēju un 0 valsts kasē .

VID ir jāmaina nodokļu kontroles filosofija un tad būs rezultāts nevis stulbu rīkojumu tiražēšana.

+10
0
Atbildēt

3

  Signija Aizpuriete > garausiitis 25.06.2014. 10.17

  ——-

  VID “viens nav karotājs”, jo esošās sistēmas kroplības ļauj ignorēt visu un visus valsts pārvaldes uzturētājus:

  “(..)Savukārt pārējiem 17 uzņēmumiem, kā arī miljonāram Daumantam Vītolam un viņa kompanjonam Ivo Lukam-Indānam banku kontos esošās un ienākošās naudas nav bijis pietiekami lēmuma izpildei. Turklāt atsevišķos gadījumos kontos nav bijis neviena centa, savukārt vairākiem ievērojamiem uzņēmumiem oficiālajos banku kontos bijuši tikai niecīgi finanšu līdzekļi.”

  “Laimas” grupas uzņēmumi izvairās no līdzekļu apķīlāšanas vai arī slīkst nabadzībā: aizdomas par apjomīgām finanšu shēmām http://www.pietiek.com/raksti/laimas_grupas_uznemumi_izvairas_no_lidzeklu_apkilasanas_vai_ari_slikst_nabadziba_aizdomas_par_apjomigam_finansu_shemam

  0
  -2
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > garausiitis 25.06.2014. 10.21

  ——klusais:”(..) VID bezjēdzīgi cīnās ar mazajiem…..

  ===============================================================================

  Domā,”mazais”, domā – mācies no “lielajiem”, citādi mūžīgi nāksies žēloties…

  Andris Grūtups Atmasko Vairu Vīķi-Freibergu

  http://www.youtube.com/watch?v=DsPdTi38Og4

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

  piziks > garausiitis 25.06.2014. 12.31

  Edge-2zs… Dīvains Tavs citāts, tai pašā publikācijā blakus ir arī pi-i-ilnīgi cita rakstura teksts:

  “M.Miķelsons ir virzījis tiesā maldos balstītu prasību pret vairākiem uzņēmumiem, tai skaitā pret AS Laima un AS Staburadze, kuri nekādi nevar būt atbildētāji prasītāja lietā, jo tiem nav nekādu savstarpēju darījumu ar uzņēmumiem, kuru vārdā M.Miķelsons ir cēlis prasību. M.Miķelsons ir panācis, acīmredzami absurdu, Latvijas tiesu praksei neraksturīgu un kaitniecisku Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesas tiesneses D. Bamberes rīcību, kad, pamatojoties vienīgi uz Menard Port LLC maldinošiem apgalvojumiem, kas balstīti uz iedomām un kam nav sniegti nekādi pierādījumi, tiesnese pieņēma lēmumu par Menard Port LLC prasības nodrošināšanu pirms pilnvērtīgas tiesvedības, apķīlājot vairāku uzņēmumu kontus. Uzņēmumiem ir bijusi liegta iespēja liecināt šajā lietā pirms pret viņiem vērsto darbību izvēršanas.”

  Edge, kā to saprast, — Tavu citātu izvēles tendenciozitāti? Neziskatās, ka šoreiz tieslietas LR labi izskatās un … jā, vai tiešām Baibai Brokai vērts dot pielaides un vadīt tieslietu sistēmu, kas izpaužas un cer, acīmredzot, vēl ilgi izpausties šādi?

  +2
  0
  Atbildēt

  0

brigita_damme_rtk_lv 25.06.2014. 08.04

2011.gada septembris

Par valsts lielāko nodokļu parādnieku kļuvusi privātpersona Jevgeņijs Jakovļevs, kuram šogad pavasarī pēc nodokļu audita Valsts ieņēmumu dienests (VID) “uzrēķināja” papildus iemaksu 12,725 miljonu latu apjomā

——————

2014.gada marts

…starp uzņēmumiem un privātpersonām, kurām ir lielākās saistības pret valsti, pirmajā pozīcijā marta sākumā ar 18,86 miljonu eiro saistībām bijis Jevgenijs Jakovļevs…

+6
0
Atbildēt

0

andris902 25.06.2014. 10.59

….atgriežoties pie raksta tēmas…nez, kāpēc komentētāji nav pievērsuši uzmanību Saskaņas centra deputāta lielajai sāpei, faktiski – atklātu lobismu ātro kredītu kantoriem un citiem augļotājiem, par bankām pat nerunājot….

…vai tāpēc, ka Jakovels šos augļotājus nosaucis par “privāto biznesu”, kuru mēģina aizstāvēt?…

…par ko tad sašutums?…par to, ka augļotājiem būs jāsniedz ziņas VIDam?…kā Jakovels to nosaucis: – “… kaprīzi, ka privātajām kredītiestādēm būs jāziņo nodokļu administrācijai par tiem banku klientiem, kuri savos kontos iemaksā skaidru naudu – ja tas darīts vismaz astoņas reizes gadā un kopējā iemaksu summa pārsniedz 6000 eiro. Un pat vēl tālāk – bankām būs jāziņo arī par tiem klientiem, kuru procentu maksājumi gada laikā pārsniedz 3840 eiro!”….

…hmmm…tātad SC kategoriski nostājas pret ēnu ekonomikas apkarošanu un aplokšņu algām….aizsargā augļotājus, kuriem nāksies sniegt ziņas par ātro kredītu “grozītājiem”, tā atklājot arī savus patiesos ienākumus…ir taču tik izdevīgi izsniegt “bezdarbniekam” kredītu, uz tā nopelnīt un klusi to paslaucīt pagaldē, jo bezdarbnieks nav datu bāzēs, nevienam par to nav jāziņo un procentiņi veiksmīgi ieslīd augļotāja kabatā….neatdos “bezdarbnieks” paņemto kredītu – iesaistīs kredītpiedzinēju firmas – tā klusi, klusiņām….un neviens gailis pakaļ nedziedās….

…vēl stulbāk no Jakovela puses piesaukt “nulles” deklarācijas, jo tās nevarot izkontrolēt….bet…Jakovels ar visu savu Saskaņas centru taču aktīvi cīnās, lai to nebūtu iespējams izkontrolēt…

…briesmīgi liekulīgas gaudas šoreiz Jakovelam sanākušas…bet…nav jau pirmā reize…

+7
-4
Atbildēt

3

  Signija Aizpuriete > andris902 25.06.2014. 13.25

  ———

  Tuvāk kā iedomājies…..

  Solvita Āboltiņa tiekas ar Kanādas vēstnieku

  http://www.youtube.com/watch?v=TJWhnuxLZ_Y

  Visi Vid’i, Knab’i,u.c. eirokrāti-birokrāti ir savu rociņu pielikuši:

  “Solvita Āboltiņa: Latvija šodien ir spēcīgāka nekā jebkad agrāk savā vēsturē” (04.05.2014.)

  http://www.saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/22153-solvita-aboltina-latvija-sodien-ir-specigaka-neka-jebkad-agrak-sava-vesture

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > andris902 25.06.2014. 11.29

  ——zanE ….atgriežoties pie raksta tēmas…(..)

  …briesmīgi liekulīgas gaudas šoreiz Jakovelam sanākušas…bet…nav jau pirmā reize…

  ===============================================================================

  Nebeidzamas “lielkulīgas gaudas”:

  “Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) izskatās “absolūti neprofesionāli,” otrdien [17.06.2014] valdības sēdē ieilgstot diskusijām par vairākiem IZM sagatavotajiem noteikumu projektiem, sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība)” http://www.diena.lv/latvija/zinas/papildinats-18-38-straujumu-nokaitina-izm-absoluta-neprofesionalitate-14059831

  +2
  -3
  Atbildēt

  0

  piziks > andris902 25.06.2014. 11.41

  1. ZanE, viss notiek vienīgi loģiski, jo, ieskaitot arī saskandinātāju centru un Jakovelu, neviena partija nespēj atcelt loģiku.

  Pēdējā laikā vesels bars naudas grozītāju savu brīvlaišanu un sevis lobēšanu augstākajos līmeņos ir sapratuši kā brīvlaišanu un to arī izmanto. Arī banksteri. Tikko katrs SEB telpu apmeklētājs var pamanīt, ka aktīvās kartes izgatavošana cenā palecas no 14 eiro uz 28, viena perioda konta izdruka = nu jau 17 eiro, bankas LV 5 mēnešos — nopelnījušas?! — vai sadabūjušas/izreketējušas mazkontrolēti un nekontrolēti/bez pietiekama nodokļu sloga 118 miljonus eiro. Viss rullē, vai ne?

  Vai Jakovels un SC ir vienīgais partijnieks no vienīgās partijas, kas stutē/lobē ātro kredītu devējus? Ja vēlies skatīties saknēs, tad vieglāk būtu meklēt — nevis atrast — partiju, kam šo sakaru nav. Kādas cerība Saeimā pieņemt ātro kredītu ierobežojušus likumus? To viens Jakovels un Saskaņas Centrs spēja? Nu ba-a-agi dūšīgi opozicināri mūsu Likumdevējā!

  2. Precīzs šoreiz Klusais un jau labu laiku skumji skatīties, kā VID vadītāja Ināras Pētersones veidolā degradē VID jēgu, it īpaši nodokļu politikas inicatīvu jomā. Tiek.. it kā pašreklāmiski… piedāvāta viena muļķība pēc otras, bet faktiski VID, kas tikko ievācies īrētā supernamā, saķot jau ar nama īres cenu, ir kļuvis par valstiskuma apsmieklu.

  3. Bet — vēl svarīgāk. Laikam pirmoreiz sāk man rasties aizdomas, ka dāzreiz taisnība var gadīties Solvitai Āboltiņai tagadējā finansu ministra Vilka sakarā. Kurš bija tas, kurš, kājiņu piecērtot, stūma un bīdīja VID augšgalā Ināru Pētersoni? Kurš ir tas, kurš ministrēšanas laikā guvis spožus rezultātus FM darbībā uz ārpusi no Latvijas, bet galīgi nespēj galā tikt ar saviem pienākumiem Latvijas mazajā iekšpusītē, — ja neskaita vienu, no savas takas mazliet nostāk paslaucītu Karīnu Kornu, tad kroplā kosmonautu pasaules uztvere Smilšu ielā nav Vilka laikā būtiski labota. Un nu mēs baudām jau 2 zzābaku pāri — Vilku un Pētersoni nu jau katastrofālā buntītē.

  Vēlēšanas rudenī un mierīgi vēl vairākus mēnešus turpināsim gaidīt tādus jaunumus, — arī to, ka ķurķī varēs bāzt ar apšaubāmām apsūdzībām 5 minmēnešalgu apjomā, runāt par nodokļu celšanu, kizliekoties neredzam lielos nemaksātāju utt., utml.

  Viss kārtībā, ak cienījamās kundzes!

  Tikmēr tīmekla info lapās neitrālpelēka informācija par kanādiešu pētījumu, kur atzīts, ka tagadējā kadru atlasē vinnē nevis speciālisti, bet narcisi un narcises. Tālu mums līdz Kanādai, vai ne?

  +3
  -3
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu