Prezidents izsludinās Satversmes preambulu (papild.) 47

Foto: Ieva Čīka, LETA
Print Friendly, PDF & Email

Parlaments, aplausiem skanot, pieņem Satversmes preambulu

Valsts prezidents Andris Bērziņš izsludinās Saeimas deputātu pieņemto Satversmes preambulu, aģentūrai LETA apstiprināja prezidenta preses padomniece Līga Krapāne.

Saeimas deputāti trešajā un galīgajā lasījumā ceturtdien pieņēma Satversmes preambulu, kurā noteikts, ka Latvija izveidota, lai garantētu latviešu nācijas pastāvēšanu un nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un labklājību.

Preambulas pieņemšanu atbalstīja 69 deputāti, kas pārstāv koalīcijas partijas, kā arī pie frakcijām nepiederošie deputāti. Savukārt pret bija 28 poliskās apvienības “Saskaņas centrs” parlamentārieši. Deputāti Satversmes papildināšu ar preambulu sveica ar ilgiem aplausiem, ziņo LETA.

Preambulā, par kuras izsludināšanu vēl jālemj Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, teikts: “1918.gada 18.novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota, apvienojot latviešu vēsturiskās zemes un balstoties uz latviešu nācijas negrozāmo valstsgribu un tās neatņemamajām pašnoteikšanās tiesībām, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību.”

“Latvijas tauta izcīnīja savu valsti Brīvības cīņās. Brīvi vēlētā Satversmes sapulcē tā nostiprināja valsts iekārtu un nolēma sev Satversmi. Latvijas tauta neatzina okupācijas režīmus, pretojās tiem un atguva brīvību, 1990.gada 4.maijā atjaunojot valstisko neatkarību, uz valsts nepārtrauktības pamata. Tā godina savus brīvības cīnītājus, piemin svešo varu upurus, nosoda komunistisko un nacistisko totalitāro režīmu un to noziegumus,” pausts Satversmes ievadā.

Preambulā noteikts, ka Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības un ciena mazākumtautības. “Latvijas tauta aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu. Latvijas identitāti Eiropas kultūrtelpā kopš senlaikiem veido latviešu un lībiešu tradīcijas, latviskā dzīvesziņa, latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības,” teikts Satversmes preambulā.

Satversmē ierakstīts, ka uzticība Latvijai, latviešu valoda kā vienīgā valsts valoda, brīvība, vienlīdzība, solidaritāte, taisnīgums, godīgums, darba tikums un ģimene ir saliedētas sabiedrības pamats. “Ikviens rūpējas par sevi, saviem tuviniekiem un sabiedrības kopējo labumu, izturoties atbildīgi pret citiem, nākamajām paaudzēm, vidi un dabu. Latvija, apzinoties savu līdzvērtību starptautiskajā kopienā, aizstāv valsts intereses un veicina vienotas Eiropas un pasaules ilgtspējīgu un demokrātisku attīstību. Dievs, svētī Latviju!” tā noslēdzas Satversmes preambula.

Satversmes preambulas Saeimā iesniegtajā projektā vairs nav minēts “valstsnācijas” jēdziens. Koalīcijas partneriem sniegtajā skaidrojumā pausts – lai gan šis jēdziens nav lietots, domu tas nemaina, jo konkrētāk atklāti attiecīgā vārda atsevišķi elementi.

Saskaņas centra deputāti, kuri balsoja pret Satversmes preambulu, uzskata, ka Satversmes papildināšana ar preambulu ir solis uz sabiedrības etnisko sašķelšanu pirmsvēlēšanu periodā.

„Mēs esam pārliecināti, ka Satversmes tēvi 1922.gadā apzināti iekļāva Satversmē jēdzienu “Latvijas tauta”, nevis “latviešu tauta” – Pamatlikuma līmenī iecementējot valsts pamatos sabiedrības daudznacionālā rakstura atzīšanu,” paziņojumā medijiem norāda SC Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins.

(papildināta ar 1.rindkopu)

Komentāri (47)

Ligiña Doniña 19.06.2014. 12.23

Nākamais referendums par valodu un Latgales atdalīšanu nenotiks. Principā, preambula ir atbilde Kremlim un tā tam bija jābūt! Sovjeti noteikti ir nikni. Paldies, Levita kungam.

+24
-6
Atbildēt

3

  buchamona > Ligiña Doniña 19.06.2014. 13.18

  nulle. Ko tas nozīmē – pārējā Satversme? 🙂

  +4
  -5
  Atbildēt

  0

  Ligiña Doniña > Ligiña Doniña 19.06.2014. 13.26

  Kremlis protams kretinē ar visu 5 kollonu kopā ņemtu, bet viņi noies pa burbuli paši… Es gan vairāk uztrauktos par LV iekšējiem “darijumiem”. Labs Veinbergas raksts: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/515059-tiek_pardots_akmens_kas_noslicinaja_latviju

  +4
  -4
  Atbildēt

  0

  Ligiña Doniña > Ligiña Doniña 19.06.2014. 13.59

  Latvija nav nekāda “vairākas valstis”. Latvijai ir jācīnās ar rusifikācijas un okupācijas sekām+agresīvu fašistisku valsti-Krieviju, pie austrumu robežas. Un mums pašiem savu problēmu pietiek, lai vēl kautos ar komunistu pēctečiem un viņu šovinismu. Tas ir vairākuma latviešu viedoklis, ko pierāda arī, ka NA šobrīd reitingos ir pagājusi garām ZZS. ždanokām, girsiem un citiem mūdžiem ir jāpievelk groži! Neaizmirstot par pašmāju šeftmaņiem ekonomikā un tautsaimniecībā.

  +7
  -4
  Atbildēt

  0

alexander 19.06.2014. 13.25

Cieņa un pateicība Egīlam Levitam par rosinājumu ietvert Satversmē preambulu, nostiprinot principu, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību. Pateicība Levita kungam arī par to, ka pateicoties galvenokārt viņa viedumam un neatlaidībai, ir nostiprināts princips, ka Latvijas Republika atjaunoja valstisko neatkarību uz valsts nepārtrauktības pamata – tas ļauj izslēgt mēģinājumus sasaistīt Latvijas Republiku ar bijušo LPSR ar visām no tā izrietošajām sekām. Un paldies deputātiem, kuri virzīja šo preambulu un balsoja par to, tās pieņemšana tiešām ir aplausu vērta.

+20
-5
Atbildēt

0

Alise 19.06.2014. 11.55

Paldies! Beidzot! Apsveicu visus!!

+14
-4
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu