Vairāk nekā 500 rakstnieku vēršas pret totālu izsekošanu 43

Aizstāvēt demokrātiju digitālā laikmetā - petīcija publicēta vācu laikrakstā FAZ.
Print Friendly, PDF & Email

Pasaulslaveni rakstnieki parakstījuši petīciju, aicinot ierobežot specdienestu patvaļu izsekošanā

Vairāk nekā 562 rakstnieki no 81 pasaules valsts parakstījuši petīciju, tai skaitā pieci Nobela prēmijas laureāti, aicinot valstu valdības aizstāvēt demokrātiskās tiesības digitālajā laikmetā, ierobežot specdienestu visatļautību, izsekojot valstu pilsoņus viņu elektroniskajā sarakstē un internetā. Par to vēstīts otrdien vietnē “change.org” publicētajā petīcijā.

Šo petīciju parakstījuši tādi pasaulslaveni rakstnieki kā Umberto Eko, Irvins Velšs, Ginters Grass un daudzi citi.

“Mēs pieprasām noteikt, cik daudz un kādus personīgos datus drīkst likumīgi savākt, uzglabāt un apstrādāt, kā arī to, kas to drīkst darīt – saņemt informāciju, kur un kādus datus uzglabāt un kā tos izlietot, pieprasām tiesības dzēst informāciju, ja tā nav iegūta korektā veidā,” teikts dokumentā.

Turklāt rakstnieki aicina ANO izstrādāt un pieņemt normas, kas noteiktu pilsoņu tiesības, aizstāvot un pasargājot viņus no elektroniskās izsekošanas.

Petīciju parakstījuši arī pieci Nobela prēmijas laureāti – Elfrīda Jelineka, Orhans Pamuks, Džons Maksvels Kutzē, Ginters Grass un Tomass Transtrēmers.

Zem petīcijas gan pagaidām nav neviena Latvijas rakstnieka paraksta. Petīciju līdz otrdienas plkst. 10 bija parakstījuši vairāk nekā 6000 cilvēku. Parakstīties var šeit.

Kā zināms, milzīgais noklausīšanās gaisā nāca pēc tam, kad bijušais CIP aģents Edvards Snoudens atklāja slepenus dokumentus, kas liecina par ASV specdienestu gadu desmitiem īstenoto valsts amatpersonu un ikviena cilvēka elektronisko izsekošanu, kā arī telefonsarunu noklausīšanos.

 

Komentāri (43)

mariam 10.12.2013. 13.59

Man jautājums šejienes zinātājiem, – lai ar ne tieši par šo tēmu, tomēr zināma saistībā ar spiegošanu un kontroli. Neesmu tik sīki iedziļinājies tajā jautājumā, bet tuvojoties jaunam gadam, sāk kļūt aktuāli.

Jautājum tāds, – vai tā jaunā Amerika-Ušakova Rīgas karte ir tikai tāda kā apliecība, ar kuru tad nopirkt lētāko biļeti vai arī – tā pati darbosies kā biļete? Ja tā pati darbojas kā personalizēta biļete, tas nozīmē, Rīgas satiksme, nebūdama specdienests, turpmāk nevien ievāks vispārējus statistiku par pasažieru plūsmām dažādos maršrutos (pret ko man nav iebildumu), bet savos serveros apkopos un glabās personalizētu informāciju par katra konkrētā pasažiera gaitām – kur, kad tas braukā. Nu un tā jau gan ir salīdzināma ar mērenu spiegošanu, pret ko gan nāktos stipri iebilst. Tā teikt, – gribi braukt pa lēto, – rēķinies, ka tev šai jomā sekos un spiegos.

+12
-1
Atbildēt

2

  inta_s > mariam 10.12.2013. 14.03

  Esat pareizi sapratis. Tā arī ir spiegošana, tāpat kā iepirkšanās atlaižu kartes. Cilvēkam jābūt izvēlei kādus datus viņš izvēlas nodot un kādus nevēlas. Šādai izvēle ir jānodrošina un cilvēka izvēle jārespektē. Ja kāds savai ērtībai kādā jomā vēlas nodot datus, tad to arī atzīmē un nodod datus. Attiecīgi ja nepiekrīt tad nedrīkst ievākt.

  +6
  -3
  Atbildēt

  0

  efeja60 > mariam 10.12.2013. 15.45

  Vai Rīgas satiksmes pedofīlam, kurš tika paņemts ciet,nebija pieejama informācija par skolnieku pārvietošanos ar personalizētajiem e-taloniem?

  +5
  0
  Atbildēt

  0

ilmisimo 10.12.2013. 18.11

Zem petīcijas gan pagaidām nav neviena Latvijas rakstnieka paraksta
_________________________
Kāds komponists gan varētu gadīties… … no Vienuoti Šleseram?

+6
-1
Atbildēt

0

Rita Lazda 10.12.2013. 19.59

Nevienam nav iebildumu par to ka notiek izsekošana lai ķertu noziedzniekus vai teroristus. Problēma pat nav tajā, ka tiek glabāti arī personiskie dati, jo ir skaidri saprotams, ka lai noķertu noziedznieku ir labāk ja zin vairāk – pati galvenā problēma sākas, kad visi iedzīvotāji tiek uzskatīti par potenciālajiem noziedzniekiem(varbūt tāpēc, ka nevienas – arī ASV iedzīvotāju ikdienas sarunās nekādus glaimojošus izteicienus par valdību nedzirdēsi īpaši bieži), kad arī tūristi tiek uzskatīti par noziedzniekiem kas tiek balstīti nevis uz darbībām, bet uz šo savākto informāciju(es noteikti ASV negribētu apmeklēt tikai dēļ kāda nepareizi interpretēta fb ieraksta), un pats galvenais – ASV pielieto šo informāciju kā morāles sagraušanas ieroci un noziedzniekus vai teroristus uzskata par pretinieku un pret savas valsts pilsoņiem rīkojas tāpat. Tak nepietika ka nogalināja Osamu bin Ladenu, vēl vajadzēja arī publicēt viņa privātās dzīves detaļas laikrakstos, kas domāti pašu lasītājiem – diez vai tos musulmaņu fanātiķi lasa un demoralizējas… tas pats bija par Snovdenu – nu kam bija vajadzīgs izvilkt viņa ex datus un tos publicēt, ja jau sen šie nav kopā? Tas jau ir pilnīgs masu terors – ja kāds ir saistīts ar pretinieku, tad viņa dati arī tiks publiskoti. Tak vēl viena milzīga problēma ir tā, ka cilvēki ASV ir automātiskās sēnes – viņi dara kas viņiem ir pateikts instrukcijās un ja instrukcijas ir rakstījuši cilvēki, kas iedomājas, ka ASV pilsoņi ir ar augstu intelektu, tad arī uz robežas var sanākt šādi: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2093796/Emily-Bunting-Leigh-Van-Bryan-UK-tourists-arrested-destroy-America-Twitter-jokes.html

+3
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu