fbpx

Nozare nav gatava maksāt sociālo nodokli no autoratlīdzības 40

Foto: Lauris Vīksne, F64
Print Friendly, PDF & Email

Finanšu ministrs rosina priekšlikumu apspriest Saeimā

Latvijas mediji, grāmatu izdevēji un autori nav gatavi maksāt sociālo nodokli no autoratlīdzības, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim nosūtītā vēstulē norāda Latvijas Preses izdevēju asociācija, Latvijas Raidorganizāciju asociācija un Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, vēsta portāls nozare.lv.

Finanšu ministrija (FM) ierosinājusi aplikt ar valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI jeb sociālo nodokli) autoratlīdzības, piemēram, žurnālistiem un citiem autoriem. Finanšu ministrs Andris Vilks atzinis, ka jautājums par sociālā nodokļa maksāšanu arī no autoratlīdzības ir pietiekami aktuāls, bet galvenā vieta, kur par to diskutēt, varētu būt Saeima, vēsta aģentūra LETA.

Vilks žurnālistiem sacīja, ka jautājums par autoratlīdzību vēl jāvērtē, jo tajā ir pretrunas starp to, ko domā industrijas darba devēji un darba ņēmēji. Vienlaikus viņš pauda viedokli – nevar būt situācijas, ka daudzās industrijās ir viens regulējums, bet vienā – citāds. Pēc ministra domām, šis ir sarežģīts jautājums, bet kopsaucējs tajā jāatrod.

Nozares pārstāvji vēstulē pauž: “Latvijas mediji, grāmatu izdevēji un autori nav gatavi šādām pārmaiņām, jo nozare joprojām nav atguvusies no pēkšņā ieņēmumu sarukuma ekonomikas krīzes laikā – dramatiska reklāmas ieņēmumu krituma, iedzīvotāju maksātspējas samazināšanās, emigrācijas viļņa.”

Pārmaiņu rezultātā mediju tirgus Latvijā ir noplicināts, un apdraudēta tā kvalitatīva pastāvēšana. Grāmatniecība vēl joprojām nav īsti atkopusies no krīzes, kuras galvenais cēlonis bija 2008.gada nogales grozījumi pievienotās vērtības nodokļa aplikšanā, kas tika veikti, neapspriežoties ar industriju, un pēc tam steidzami bija jāatceļ, lai nozari pilnībā nesagrautu.

Vēstulē uzsvērts, ka mediji un grāmatniecība pamatā orientējas uz vietējo patēriņu, galvenokārt latviešu valodā, un nozarei ir ļoti nozīmīga loma katras nacionālās valsts demokrātiskā funkcionēšanā, valodas un kultūras attīstībā, ko nevar aizstāt ar eksportu kā ienesīgāku naudas pelnīšanas veidu.

Vēstules autori norāda, ka tieši iepriekšminēto iemeslu dēļ daudzas Eiropas Savienības valstis īpaši atbalsta ar nodokļu politikas instrumentiem nacionālos medijus, grāmatu izdošanu un citu kultūras nozaru attīstību.

“Mediju industrija un grāmatu izdevēji izprot sarežģīto Latvijas ekonomikas situāciju un nelūdz papildu atbalsta mehānismus, taču aicina neveikt pēkšņas un nepārdomātas likumu izmaiņas, kas rada nozarei jaunus draudus. Iepriekšējā pieredze liecina, ka cerētais īstermiņa nodokļu ieņēmumu palielinājums neizdodas, bet nozarē sākas problēmas, kuru sekas jūtamas gadiem ilgi un var izrādīties neatgriezeniskas,” norāda vēstules autori, aicinot Ministru prezidentu uz diskusiju, lai vispusīgi apspriestu piedāvātos grozījumus, kas var nozares pārstāvjiem radīt izdevumu pieaugumu par aptuveni 30%.

Vēstuli Latvijas Preses izdevēju asociācijas vārdā parakstījis izpilddirektors Guntars Līcis, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas vārdā – izpilddirektore Gunta Līdaka, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas vārdā – valdes priekšsēdētāja Renāte Punka.

Pagājušajā otrdienā pēc valdības sēdes slēgtās daļas FM informēja, ka ministri konceptuāli atbalstījuši vairākus priekšlikumus valsts budžeta ieņēmumus palielinošiem pasākumiem. Cita starpā paredzēts noteikt VSAOI no autoratlīdzības. Izvēles iespēju – maksāt vai nemaksāt nodokli – ministrija vēlas saglabāt tikai pasīviem ienākumiem no autoratlīdzības, piemēram, maksājumam par tiesībām tulkot darbu, par tiesībām izplatīt darbu un līdzīgos gadījumos.

Komentāri (40)

Kristīne 19.08.2013. 17.24

Runa jau laikam ir par to, ka “nozare” vēlas veiksmīgi turpināt ekspluatēt (šā vārda marksistiskajā nozīmē) autorus, nemaksājot pietiekami, lai šamie spētu samaksāt sociālo nodokli un iegūt sociālo aizsardzību.

+16
-4
Atbildēt

9

  Inese > Kristīne 19.08.2013. 18.40

  Ja pieminētā Želve nav alternatīvi apdāvināta invalīde ar sifilisa saēstām smadzenēm, tad lai pate arī veic sociemaksas no visām savām autoratlīdzībām. Kur ir problēma? Te būs spravka:

  Persona, kura saņem autoratlīdzību un vienlaikus strādā arī algotu darbu (ir darba ņēmējs), ir tiesīga pati izvēlēties, vai no autoratlīdzības veikt sociālās apdrošināšanas iemaksu vai neveikt.

  Izvēlēties veikt vai neveikt iemaksu persona var vienu reizi pārskata periodā, kas pašnodarbinātajam ir noteikts sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanai.

  Ja persona izvēlas veikt sociālās apdrošināšanas iemaksu, tad iemaksa tiek aprēķināta atbilstoši pašnodarbinātām personām noteiktajai likmei 32.17% apmērā (2013.g.).

  +1
  -7
  Atbildēt

  0

  Inese > Kristīne 19.08.2013. 18.03

  Ja tā parazīte Želve ir pašnodarbinātā, nu tad lai ievēro likumus un pati maksā visus nodokļus. Kāds viņu ar varu piespieda kļūt par pašnodarbināto?

  +1
  -7
  Atbildēt

  0

  Inese > Kristīne 19.08.2013. 17.53

  Un kur ir trabla? Lai tak tā Želve maksā sociemaksas, neviens viņai to neliedz darīt 😉

  0
  -4
  Atbildēt

  0

  Inese > Kristīne 19.08.2013. 17.34

  Sociālais nodoklis jebkurā gadījumā tiek maksāts. Ja autoratlīdzība ir vienīgie ienākumi – tad no autoratlīdzības, ja tiek strādāts arī algots darbs, tad ir iespēja izvēlēties, vai no autoratlīdzības veikt sociālās apdrošināšanas iemaksu vai neveikt. Izvēlēties veikt vai neveikt iemaksu persona var vienu reizi pārskata periodā, kas pašnodarbinātajam ir noteikts sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanai.

  +4
  -5
  Atbildēt

  0

  Ieva Priedenfelde > Kristīne 20.08.2013. 16.13

  linux, tu esi daunis, latviešu tautas ienaidnieks, visiem ir jāmaksā soc nodoklis, arī bankām

  0
  0
  Atbildēt

  0

  andris902 > Kristīne 19.08.2013. 17.57

  …un kāpēc Želvei būtu jāmaksā soc.iemaksas kā pašnodarbinātajam 32,17%, bet darba devējs var pārlaimīgi smaidīt, jo viņa atbildība ir tikai IIN?….

  +8
  -2
  Atbildēt

  0

  andris902 > Kristīne 19.08.2013. 18.13

  …Tu esi idiots vai par tādu izliecies?…
  ….ja saņem autoratlīdzību un neesi pašnodarbinātais, tad kurš maksās 24,O9% soc.nodokli?….Svētais Pēteris vai darba devējs?….kāpēc autoram būtu jāmaksā pilna nodokļa likme?…
  …ja parasts darba ņēmējs strādā vairākās darba vietās, tad no viņa atalgojuma jebkurā darba vietā tiek nomaksāti visi nodokļi…kāpēc, lai šeit būtu izņēmums?…

  +10
  -1
  Atbildēt

  0

  andris902 > Kristīne 19.08.2013. 19.01

  …tomēr – idiots!…labi, ka apstiprināji, citādi būtu domājusi, ka izliecies….

  +10
  -1
  Atbildēt

  0

  andris902 > Kristīne 19.08.2013. 17.47

  …izvēles iespēja!…un kāpēc, lai šāda izvēles iespēja pastāvētu?….tieši tas tiks izslēgts no likuma, lai vienai grupai darba ņēmēju nebūtu privilēģijas pret citiem nodarbinātajiem…

  citāts no diena.lv:

  Kristīne Želve:

  “Mediji, protams, nevēlas maksāt sociālo nodokli par autoriem. Es kā autors gan savukārt vēlos, lai darba pasūtītājs par mani samaksā vismaz likumā noteikto 24.09% soc. nodokļa iemaksu. Īpaši, ja zem autorlīguma patiesībā slēpjas regulāras darba attiecības.Tā kā virsrakstā ir kļūda – ir autori, kas vēlas maksāt soc. nodokli.”

  +13
  -1
  Atbildēt

  0

lailabidzane 19.08.2013. 17.50

.
Esmu pārlicināts, ka IR kopumā, un katrs tā autors atsevišķi, krīt un ceļas par likumību un taisnīgumu.
Vēršos pie tiem, kuru intelektuālie produkti daiļo šībrīža ir.lv sākumlapu.
Cienījamie Pēteri Apini, Lolita Čigāne, Aivar Ozoliņ, Gunār Nāgel, Pēteri Strautiņ!
Jums ir iespēja informēt sabiedrību par to, kādi nodokļi tiek nomaksāti gadījumos, kad no IR saņemat samaksu par savu padarīto darbu. Tas daudz precīzāk un pārliecinošāk varētu sniegt sabiedrībai informāciju par reālo situāciju.
Jau iepriekš pateicos par izpratni un jēgpilnām atbildēm.

P.S.
Ja reālas atbildes vietā ir nodoms “tamborēt” par un ap komercnoslēpumiem un privātpersonu informācijas neizpaužamību, tad laiku tērēt nav vajadzīgs.

+12
-1
Atbildēt

2

  inta_s > lailabidzane 19.08.2013. 19.55

  Jā jā un nākošais vēl prasīsi lai uzrāda cik saņem IR no vēstniecības (jūs jau zināt kuras).

  +1
  -5
  Atbildēt

  0

  dzerkaleliva > lailabidzane 19.08.2013. 23.40

  Strautiņš nav autors, viņš ir sīknaudā samainītais banksteru sulainis/zābaku pulētājs. Ozoliņš ir pazaudējis savu saimnieku, Ēlertes izskatā, tagad cīnās ar NA un meklē jaunu saimnieku, bet par pārējiem nezinu.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

Vineta Ungailo 19.08.2013. 16.18

jācer, ka valdībai beidzot izdosies likvidēt šo tirgus izkropļojumu, kad vienai nozarei nez kāpēc dotas tiesības nemaksāt sociālo nodokli. ar ko šie autori būtu atšķirīgi no citiem radošajiem cilvēkiem, piemēram, aktieriem, kas tomēr sociālo nodokli no algām maksā?! un kāpēc žurnālistiem viņu darba devēju peļņas vārdā būtu jābūt sociāli neaizsargātiem?

+13
-7
Atbildēt

8

  Inese > Vineta Ungailo 19.08.2013. 16.23

  Piemēram aktieri saņem algu. Salīdzini kaut vai ar kādu tulkotāju.

  +4
  -10
  Atbildēt

  0

  Inese > Vineta Ungailo 19.08.2013. 17.18

  angry, par t.s. žurnālistiem man pohuj. Bet par tulkotājiem ne.

  +5
  -7
  Atbildēt

  0

  Inese > Vineta Ungailo 19.08.2013. 18.05

  Duročka zane, es jau sen esmu pensis. Un izklaidējos, kā man tīk. Pat rakstot šajā marginālajā portālā 😉

  +4
  -4
  Atbildēt

  0

  Inese > Vineta Ungailo 19.08.2013. 17.21

  zane, tu vispār neesi informēta par to, kādus nodokļus maksā autori, kādus ne. IIN ir tāpat, mīnus attaisnotie izdevumi. Un socnodoklis saskaņā ar likumu arī jāmaksā obligāti, ja autoratlīdzība ir vienīgie ienākumi.

  +6
  -6
  Atbildēt

  0

  andris902 > Vineta Ungailo 19.08.2013. 18.06

  …mjā, vecums nenāk viens…

  +7
  -4
  Atbildēt

  0

  andris902 > Vineta Ungailo 19.08.2013. 17.50

  ….baidies, ka darba devējs sāks prasīt no Tevis darba ražīgumu atbilstoši darba samaksai un darba devēja nomaksātajiem nodokļiem?….aha!….nevarēsi vairs klabināt klavieri visos portālos pēc kārtas – nāksies strādāt!….

  +7
  -4
  Atbildēt

  0

  andris902 > Vineta Ungailo 19.08.2013. 16.41

  …angry…piekrītu!…to varētu pat nosaukt par legālām aplokšņu algām…pazīstu cilvēkus, kuri strādā uz autoratlīdzības līguma pamata, bet ir reģistrējušies kā pašnodarbinātie un nodokļus samaksā līdz pēdējam nopelnītajam santīmam…ar ko šie nodarbinātie sliktāki par vienu otru žurnālistu, kurš strādā uz neskaitāmiem autoratlīdzības līgumiem, bet nodokļos nenomaksā pat vienu latu?….

  +11
  -6
  Atbildēt

  0

  Vineta Ungailo > Vineta Ungailo 19.08.2013. 16.35

  medijos strādājoši žurnālisti arī saņem algu. tikai nez kāpēc vienu tās daļu līdz šim bija atļauts nosaukt par autoratlīdzību un sociālo nodokli par to nemaksāt.

  +12
  -5
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu

eskişehir escort samsun escort gebze escort sakarya escort edirne escort