Dziesmu svētki. Latviešu identitātes svētki 23

Dziesmu svētku kopkoris Mežaparka estrādē. Foto: Ieva Čīka, LETA
Aldis Gobzems
Print Friendly, PDF & Email

Desmit piedzīvotās mistērijas Dziesmu svētkos

Dziesmu svētkiem ir nozīmīga loma latviešu identitātes saglabāšanā. Varbūt pat izšķirīgi svarīga. Tieši tāpēc nepieciešams izanalizēt to, cik veiksmīgs bijis tikko piedzīvotais identitātes saglabāšanas un stiprināšanas cikls, domājot, kā rīkot svētkus nākamreiz. Tātad daži subjektīvi secinājumi.

Pirmkārt, ar sadziedāšanos un sadejošanos mums viss ir vislabākajā kārtībā.

Otrkārt, ja tiek ieturēts tik vienmuļš ritms, kā svētdienas vakarā, tad sešas stundas gara oficiālā daļa pat rūdītam dziesmu mīlētājam ir nedaudz par garu. Risinājums ir vienkāršs – 1) vai nu nedaudz īsāk, tādējādi iztiekot bez lielajām staigāšanām no un uz skatuves; 2) vai arī pēdējām 10 – 12 dziesmām ir jābūt sen zināmiem tautas hītiem, visādas mistērijas atstājot koncerta iesākumā.

Treškārt, skatuves noformējums, manuprāt, šoreiz bija lielisks. Askētisks un nepārspīlēts.

Ceturtkārt, būsim godīgi, “Saule, Pērkons, Daugava” un tai sekojošais reperturārs ir spējīgs izglābt pat tad, ja svētku finālam, nedod Dievs, būtu bijusi izvēlēta, teiksim, visnejēdzīgākā Līgo nakts mistērija.

Piektkārt, pārņēma svētlaimīga sajūta, ka šoreiz visur necepa sašliku.

Sestkārt, iespēja nopirkt tikai lietuviešu saldējumu latviešu lielākajos identitātes svētkos, protams, ir interesants piegājiens latviskā gara veicināšanai. Tā bija vēl viena mistērija.

Septītkārt, jāatzīst, ka vienmēr šarmantajai Valsts prezidenta kundzei vislabāk būtu izskatījies tautastērps. Varbūt ne sevis, bet tautas dēļ šoreiz bija tā īstā reize godā celt latvisko.

Astotkārt, saprotama ir Ministru prezidenta vēlme būt tuvāk tautai, taču būtu jāatceras, ka valsts augstākās amatpersonas arī pat 40 grādu karstumā nestaigā krēmkrāsas zeķēs, uzvalkā un jēli brūnās kurpēs, priekšroku dodot tumšam uzvalkam. Ministru prezidentam pie savas ārienes jo īpaši būtu jāpiedomā tik nozīmīgā vakarā, kāds bija svētdien.

Devītkārt, uzteicama ir ideja netirgot alkoholu koncerta laikā, kaut gan visi, kuri vēlējās pie reibinošās dziras tikt, varēja apreibināties arī pasākuma oficiālās daļas ietvaros.

Desmitkārt, sabiedriskā transporta organizācija bija nevainojama. Arī nākamreiz turp un atpakaļ došos ar to. Skaidrs ir arī tas, ka tramvajos valdošā atmosfēra mājupceļā vienmēr vislabāk apliecina, vai svētki pacēla un saviļņoja.

Vēl vēlos piebilst, ka man personīgi pietrūka izcilas līdera uzrunas, kas spētu aizraut un virzīt, vienot un iedvesmot. Mums jāsāk meklēt jauni līderi, tāds bija mans secinājums. Taču, neskatoties uz visu iepriekšminēto, mums ir dižas dziesmas, kuru dēļ arī pēc pieciem gadiem un pēc tam atkal un atkal došos uz Dziesmu svētkiem, jo tā ir arī mana identitāte, manas asaras, tirpas, pārdzīvojums un dvēseles piepildījums.

P.S. Aizmirsu vēl šo – Raimonds Tiguls un Ēriks Ešenvalds ir ģeniāli, gaismas apspīdēti, šajā ziņā nekādu mistēriju nepiedzīvoju.

Autors ir zvērināts advokāts

 

Komentāri (23)

lasis75 09.07.2013. 15.22

mans saraksts ir īsāks. tikai 4 punkti:
– pirmkārt, ļoti patika;
– otrkārt, lai cik ļoti es censtos, es nekad nevarētu labāku pasākumu uztaisīt, lai arī uzskatu sevi par nesliktu menedžeri. domāju, ka to pašu var teikt par visiem, kuri pēdējo dienu laikā ir uzskatījuši par pienākumu iepazīstināt tautu ar savu viedokli attiecībā uz DzS;
– treškārt, droši vien bija kaut kādas mazas kļūdas un vienmēr jau var labāk;
– tātad visu apkopojot, ceturtkārt, lūgums visiem Paulveidīgajiem un Gobzemveidīgajiem izmantot iespēju paturēt savas domas pie sevis un nevairot tautā jau tā tik ļoti dziļi iesakņojušos pesimismu un negatīvismu. Viss ir labi un viss būs labi. Kā būtu, ja mēs visi vienkārši paklusētu un ļautu tai foršajai svētku sajūtai pēc iespējas ilgāk mūsus pakavēties

+19
-2
Atbildēt

0

grislits 09.07.2013. 12.48

Es kā Dziesmusvētku vērotājs neklātienē – internetā un TV – likšu 9 no 10.

Tēvu laipas bija izcilas.

Gājiens bija ļoti labs, LTV7 gājiena reportāža no beigu daļas ar intervijām ļoti laba, LTV1 reportāža no sākuma punkta pie Brīvības pieminekļa – diktoriem jāuzlabo savs darbs. Bet visumā par medijiem – priecēja, ka bija pievērsta adekvāta un nozīmīga loma dziesmusvētku atspoguļošanai – LTV pa TV un internetā, ziņu portālos u.tml.

Noslēguma koncerts – garums bija problēma mazulietiņ, pie tā jāpiedomā uz nākamajiem svētkiem, kā atrisināt. Mistērijas domāju, ka tautās laikam tomēr neaizies. Noiešanas – uziešanas pauzes par garu, jādomkā kā to risināt, varbūt tiešām ar jaunu vai rekonstruētu estrādi.

Sadziedāšanās daļa ļoti laba, tikai nesapratu, kādā sakarā tur bija Sudrabai jāuzstājas.

Piekrītu tiem, kas saka, ka jāturas pie klasiska un nopietna repertuāra, jo tas tomēr nav Latvijas radio 2 tipa pasākums. tas nenozīmē, ka pa vidam nevar ielikt kaut ko mazliet vienkāršāku.

Vēl noslēguma koncertā (Mistērtijās un pēdējā pauzē) nepatika lielais timpānu apjoms. Ragi, dūdas normāli, bet tie nelatviskie timpāni (vai kas tamlīdzīgs) – var dažādībai pauzē ievietot mazuliet, tomēr ne tādā apjomā.

Visā visumā labākais un skaistākais, kas Latvijā pēdējos gados noticis. Un uzskatu, ka dalībnieki, skatītāji un aktīvi līdzi jutēji ir labākā Latvijas tautas daļā, un tā, kas Latviju, ļoti ceru, iznesīs saulītē.

Un vēl, par prezidenta uzrunu – Bērziņš, protams, neharizmātisks, kā jau vienmēr, tomēr labi, ka runa bija īsa, konkrēta un bērziņš pat nepakautrējās lietot jēdzienu “okupācijas laiks” (no Bērziņa varētu sagaidīt arī “padomju laika” lietošanu).

Priecēja milzīgais jauniešu daudzums.

Domāju, ka šo Dziesmu svētku ieguldījums mūsu identitātes apzināšanās vecināšanā mūsu postokupācijas sabiedrībā ir nenovērtējams. Un domāju, ka cilvēki to arī juta, un bija jūtama milzīga saliedētība.

P.S.1 Autors minēja līderu trūkumu. Piekrītu. Bet jautājums autoram – jūs tik bieži pēdējā gada laikā publicējaties – vai tēmējat uz līdera vietu? 🙂

P.S.2. IR-am – aizvāciet lūdzu beidzot tos sovokus urlas Linuksmintu un superaci no šejienes.

P.S.3 Un cerams vairs nebūs stulbas diskusijas turpmāk par to, ka pēc Dziesmusvētkiem nākamai pirmdienai ir jābūt brīvdienai.

+14
-1
Atbildēt

1

  andris902 > grislits 09.07.2013. 17.15

  ….paldies par svētku novērtējumu!….tas dod jaunu spēku dalībniekiem un liek aizmirst nogurumu, dod gandarījumu par paveikto….un svētki ir izdevušies, ja dziedātāji un klausītāji, dejotāji un skatītāji vibrē uz vienas stīgas, ja skatītājs spēj paņemt to, ko svētku dalībnieks dod no tīras sirds…
  …lai mums visiem izdodas arī nākamie svētki, kuri būs veltīti mūsu Latvijas simtgadei…uz tikšanos!….

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

Jānis Puriņš 09.07.2013. 12.19

Par 1, 3, 5, 6, 7, 10, jaunu līderu meklējumiem un P.S. pilnīgi piekrītu. 7 un 8 nebija iespēja nopētīt.

Par 2. Mani pašu ilgums nesatrauca, pat patika, ka ir pauzes, bet piekrītu, ka ļoti daudzi nevarēja izturēt līdz beigām. Toties risinājumi galīgi nav vienkārši. Ļoti negribētu, lai īsāku koncertu iegūtu samazinot repertuāru. Visu uziešanas, noiešanas, skatītāju nokļūšanu uz vietām un atpakaļ, u.c. varētu risināt estrādes rekonstrukcijas ietvaros. Neņemos spriest, cik labi tas risināts šobrīd aktuālajos pārbūves projektos. Šķiet ļoti sarežģīti un dārgi, it īpaši, ja nozīmīgi palielina kopējo auditoriju.

Par 4. Man patika repertuāra izvēle. Ļoti priecēja jaunās dziesmas. Jāņu nakts mistērija bija lieliska, un labi noslēdza visu Līgo ciklu, kuram sekoja fināla kulminācija ar Gaismas augšāmcelšanos. Vienkārši un ideāli.
Katrā ziņā par repertuāru allaž būs milzu diskusijas, un tas ir vareni, ka mums ir tik daudz skaistu dziesmu, ka grūti izvēlēties.

Par 9. Pilnīgi atbalstu alkohola netirgošanu. Nav ne jausmas, kur un kā to varēja dabūt. Es nemeklēju un neredzēju.

Liels paldies visiem organizatoriem un dalībniekiem! Cerams, ka šī kopējā laimes sajūta dos spēku ikdienas darbos celt savu valsti!
Saules mūžu Latvijai!!!

+15
-4
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu