Pētījums: Iedzīvotāju noskaņojums arvien pasliktinās • IR.lv

Pētījums: Iedzīvotāju noskaņojums arvien pasliktinās

36
Foto: Gatis Dieziņš, LETA

Iedzīvotāji par valdības prioritātēm uzskata sociālos jautājumus, bezdarba problēmas un dzīves līmeņa paaugstināšanu

Šopavasar kopējais Latvijas iedzīvotāju nosakņojums turpina pasliktināties, liecina jaunākā „DNB Latvijas barometra” pētījuma rezultāti. Šā gada pirmajos mēnešos pieaudzis iedzīvotāju pesimisms saistībā ar iespējām atrast labu darbu, pasliktinājies arī valdības darba vērtējums.

Iespējamais skaidrojums kritiskajai attieksmei meklējams pētījuma rezultātos par to, kādas problēmas, pēc iedzīvotāju domām, valsts vadībai patlaban būtu jārisina prioritāri. Šajā sarakstā pārliecinoši dominē sociālo jautājumu (36%) un bezdarba problēmu risināšana (34%), kā arī kopējā dzīves līmeņa celšana (27%).

Sociālo jautājumu jomā „DNB Latvijas barometra” aptaujātie īpaši uzsvēruši nepieciešamību risināt pensiju sistēmas problēmas (pensiju paaugstināšana, indeksācija u.tml.; 19%), paaugstināt pabalstus (9%) un atbalstīt ģimenes ar bērniem, piemēram, risinot bērnudārzu trūkuma problēmas vai palīdzot ar mājokļa iegādi (6%), inform DNB bankas pārstāve Teika Lapsa.

Otra nozīmīgākā lieta, kas, pēc respondentu domām, jārisina valdībai, ir bezdarba mazināšana, tai skaitā jaunu darba vietu radīšana (31%). Turklāt aptaujātie nevis vienkārši norādījuši uz darba vietu trūkumu, bet uzsvēruši, ka pietrūkst tieši labi apmaksātu darba vietu.

Tikmēr dažādi ar dzīves līmeņa celšanu saistīti jautājumi aptaujāto vidū ir trešā aktuālākā pozīcija. Aptaujātie norādījuši, ka nepieciešams paaugstināt algas (21%) un cīnīties ar nabadzību, uzlabot iedzīvotāju labklājību (6%), lai varētu dzīvot, nevis izdzīvot, un lai iedzīvotāji paliktu Latvijā, nevis pārceltos uz citu vietu.

Jāpiebilst, ka ar labklājības celšanu un iespējām „dzīvot, nevis izdzīvot” saistīta arī nākamā biežāk minētā problēmu grupa – 20% aptaujāto norādījuši, ka valdībai prioritāri jārisina dzīves dārdzības un inflācijas jautājumi. Iedzīvotāji aicina samazināt cenas veselības aprūpei (7%) un medikamentiem (3%), komunālajiem pakalpojumiem (5%), augstākajai izglītībai (3%), kā arī izglītībai kopumā (1%).

Interesanti, lai arī 60% aptaujāto valsts pašreizējo ekonomisko stāvokli uzskata par sliktu, ekonomiskās problēmas valdības dienaskārtībā nav norādītas kā augstākā prioritāte – tās kā steidzami risināmas minējuši 18% aptaujāto. Šai kontekstā iedzīvotāji aicina atjaunot un attīstīt ražošanu un rūpniecību (9%) un atbalstīt uzņēmējdarbību (6%). Turklāt jāatzīmē, ka atbalsts rūpniecības un uzņēmējdarbības attīstībai nereti tiek saistīts tieši ar jaunu darba vietu radīšanu, tostarp iedzīvotāji norādījuši, ka nepieciešams „atjaunot ražošanu ar labām darba vietām un pienācīgu atalgojumu” un „atbalstīt uzņēmējus, lai tie rada darba vietas”.

Līdzās jau minētajiem jautājumiem iedzīvotājus satraukusi arī valsts finanšu politika (16%). Visbiežāk norādīts uz nepieciešamību samazināt nodokļu slogu (11%), tai skaitā strādājošajiem un uzņēmējiem.

 

Komentāri (36)

ligakalnina 06.05.2013. 11.32

Dabiski, katrai vecuma grupai savas problēmas, bet, ja jaunieši, tomēr, ja grib, kādu darbu var atrast, sliktākā gadījumā, var emigrēt, vecākiem cilvēkiem tās problēmas daudz nopietnākas, un grūtāk risināmas, taisni rūpes par cilvēkiem, kas nespēj sev palīdzēt, jau norāda, cik valsts ir civilizēta.
Un uztrauc, pirmkārt, ļoti zemas pensijas, otrkārt, veselības aprūpe, kas Igaunijā un Lietuvā veciem cilvēkiem, faktiski, ir par brīvu, ieskaitot ārstēšanās slimnīcā un specialistu apmeklējumus, mums slimošana pensionara budžetā var iecirst tādu robu, ko viņš nespēj pavilkt.
Tāpat, komunālie, ja ir divi pensonāri, tos vēl var apmaksāt, vienam pašam paliekot, tad, bieži vien, jāizvēlas – komunālie, zāles, vai ēšana.
Lietuvā, cik zinu, ja viens no pensionāru ģimenes nomirst, otrs turpina saņemt daļu no viņa pensijas.
Manuprāt, taisni šai grupai būtu jāpalīdz visvairāk, nevis jāmaksā milzu pabalsti cilvēkiem, kam nekas tāpat netrūkst, vispār, lieli pabalsti, arī bērnu, rada tikai bezatbildīgu cilvēku klasi, kam tie pabalsti ir izdzīvošanas nauda, ja nenodzeršanas, pats tādus pazīstu, kopā ar bezadarbnieku u.c. pabalstiem.
Cik zinu, Daugavpilī tādām ģimenēm naudā pabalstus nemaksā, bet, dod produktu veidā, vai atlaižot komunālos, utt, manuprāt, tā visur būtu jādara.

+8
-4
Atbildēt

5

  andris902 > ligakalnina 06.05.2013. 11.47

  …Dzeri….viens piemērs iz dzīves – mana kaimiņiene dzīvo 3-istabu dzīvoklī, komunālie milzīgi, pensija 180 lati, lūdz pašvaldībai pabalstu komunālajiem maksājumiem….pašvaldība atteikusi – ieteikusi mainīt uz mazāku dzīvokli, vienam cilvēkam lielais dzīvoklis pusapdzīvots….tantuks apvainojās un atteicās, jo kur viņa liks visas savas mantas vienistabas dzīvoklī?….ļaunā pašvaldība nepalīdz nabaga pensionāram!…

  +6
  -9
  Atbildēt

  0

  austrisv > ligakalnina 07.05.2013. 09.40

  Zane, piekrītu, jo es arī to pašu pateicu sev zināmiem pensionāriem, kuri vieni paši dzīvo 2 un 3 istabu dzīvoklī, un pat naudu tur zeķē, bet grib, lai valsts viņiem maksā par milzu ērtībām, lai gan tie paši jaunie cilvēki, kuri maksā to soc nodokli mitinās īrētos vienistabas kaktiņos un maksā gan jau tādiem pensionāriem. Man jau ši tēma ir piegriezusies, jo zinu, kādas prasības ir daudziem. Ja nevari atļauties dzīvot lielā dzīvoklī, tad pārdod un pārcelies uz mazāku, jo nav Latvijā ne naftas atradņu, ne kādu citu pumpējamu līdzekļu, lai nodrošinātu visiem ērtu dzīvi.

  +1
  -3
  Atbildēt

  0

  austrisv > ligakalnina 07.05.2013. 11.31

  Džeri, bet es tādus zinu! Pārdeva māju, nopirka 3 istabu dzīvokli un devās pēc pabalsta uz pašvaldību( lai gan pārējā nauda zeķē) . Nedeva pabalstu un tad gāja parakstīties. Vēl zinu vienu pensionāri, kurai ir personiskā māja un mašina un devās parakstīties, jo ar pensiju to visu uzturēt nevar, bet meita ārzemēs.
  Vispār nevieni nabagi pensionāri man personiski nav zināmi, bet jaunatne, kura sitas kā pliki pa nātrēm, gan zinu daudzus un neredzu, ka viņi veidos ģimenes, jo nav pārliecība spar drošibu darba ziņā!

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > ligakalnina 07.05.2013. 10.12

  Varētu padomāt, ka visi pensionāri tur naudu zeķē, un dzīvo trīsistabu dzīvokļos, kur tad ir tāda leiputrija, es tādus jau sen nezinu.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > ligakalnina 06.05.2013. 12.21

  Nu tas ir diezgan netipiski, vairākums jau tos lielos dzīvokļus samainījuši, daudzi pat uz malkas apkuri, jo tā, tomēr, vēl sanāk lētāk, un vari kurināt, cik vari atļauties, un ar visu to grūti nomaksāt, bez tam neaizmirsti, ka lielākai pensionāru daļai regulāri nepieciešami arī medikamenti, gandrīz katram ir kāda slimība, un, ja jaiet slimnīcā, tos 9,50 pa dienu reti kurš var atļauties, taisni par to būtu jādomā, tāspat, ka ļoti dārgi ir arī izmeklējumi, pat, ja stāvi rindā uz valsts apmaksātājiem, es to visu zinu no savu radu un paziņu pieredzes, kas reāli ar to saskārušies.

  +8
  -2
  Atbildēt

  0

Ainārs 06.05.2013. 11.43

Nu jau gan SC polittehnologu stilā – aizstāvēsim pensionārus. Jau aizmirsies laikam Re:Baltika pētījums, ka tieši vientuļās mātes ar maziem bērniem ir visneaizsargātākā sabiedrības daļa, pensionāriem vismaz ir jumts virs galvas. Jaunietis Latvijā patstāvīgu dzīvi vispār uzsākt nevar, un lielākajai daļai vecāki nevar palīdzēt nemaz, jo atkal, kā vēstīja Re:Baltika nabadzības pētījums, Latvijā 40% ģimeņu ir nabadzīgas. Kādu palīdzību var dot vecāki, kuri strādā par minimālo algu, ar kuru nepietiek pat pašam nepieciešamākajam?

+8
-4
Atbildēt

9

  ligakalnina > Ainārs 06.05.2013. 12.23

  Ja nespēj bērnu uzturēt – nelaid to pasaulē, kontracepcija pieejama, tā nav valsts, bet, vecāku atbildība.
  Tā ka par tām nabaga “jaunām māmiņām”, kuras, pārsvarā, ir diezgan bezatbildīgas, asariņu nebirdināšu.
  Un par to, ka “jaunietis Latvijā vispār nevar uzsākt patstāvīgu dzīvi” – kas tad tie par jauniešiem, kas neko nevar?
  Piemērs iz dzīves – saviem bērniem neko daudz nepalīdzēju, jo vienkārši neesmu tik bagāts, bet, meita pabeidza augstskolu, strādā par audzinātāju bērnudārzā, pa vakariem vada papildus nodarbības, vīrs viņai strādā celtniecībā, kaut kas līdzīgs brigadierim, bet, rukā fiziski arī, ņem brīvdienās haltūras, ir trīs bērni, tātad trīs mani mazbērni, viss viņiem ir, tagad paņēmuši hopotekāro kredītu un māju, un visu ar savām rokām un savu darbu, un nekādus pabalstus neprasa.
  Toties daudzi znota skolas biedri staigā dzerdami, citi ārzemēs, saņem pabalstu, pāris viņš bija paņēmis pie sevis tai firmā, kad bija vajadzīgi strādnieki, bet, tie pateica, ka tas viņiem par grūtu, un nauda par maz ( kaut kur 300-400 uz rokas).
  Tā ka nevajag tās pasakas par nabaga jauniešiem, kam Latvijā nav iespējas, ja gribi strādāt, iespēja ir.

  +3
  -14
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > Ainārs 06.05.2013. 13.35

  ——
  Ar vēl lielākiem sasniegumiem sagaidīsim leģendārā 1988.g. Radošo savienību plēnuma un brīvības cīnītāju organizācijas LTF 25. gadadienu!
  Urrā, dāmas un kungi, Ur-r-r-r-rā!

  “Lai cik nīgri daži vērtē Latvijas ikdienu tagad, LTF dibinātāji, ja 1988.gadā būtu gaišreģi, pēc gadsimta ceturkšņa pieceltos kājās un ilgstoši gavilētu par savu brīvo valsti.”

  Bagātāka maizes kumosa dēļ LTF nedibināja
  http://www.ir.lv/2012/10/9/bagataka-maizes-kumosa-del-ltf-nedibinaja

  0
  -3
  Atbildēt

  0

  Ainārs > Ainārs 06.05.2013. 16.25

  Kartejais Latvijas seksists – un kur ir tevu atbildiba? Pirms bernina laisanas pasaule maminai parasti ir kads virietis, kurs pec bernina piedzimsanas vienkarsi nosvist. Man vecaki ari nepalidzeja vispar ne ar ko, tapec zinu, kaa man bija un ko es runaju. Latvija nedzivoju 10 gadus, un man ir darbs un karjera, par kadu var tikai sapnot ne tikai Latvija, bet ari pat lielaka dala Rietumeiropas izglitoto cilveku.

  +3
  -5
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Ainārs 06.05.2013. 12.49

  Lai bērnus laistu pasaulē, svarīgāks par pabalstiem ir drošības sajūta, tātad, iespēja pelnīt, un infrastrukktūra – bērnudārzi, pieejama med. palīdzība, utt.

  +7
  -8
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Ainārs 06.05.2013. 16.48

  Seksists neesmu, un vīrietim atbildība vēl lielāka, katrā ziņā, ja bērns rodas neplānots, vainīgi abi, nevis valsts.

  +3
  -3
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Ainārs 07.05.2013. 07.47

  Badā neviens jāmērdē nav, un pabalsti jāmaksā, ja jau tas bērns piedzimis, par to neviens nestrīdās, bet, par saviem bērniem, pirmkārt, jādomā vecākiem, nevis jāuzkrauj viss valstij, un, otrkārt, pabalstiem jāiet bērnu vajadzībām, nevis mātei un tēvam nodzeršanai, un tādi ir papilnam.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  janis17 > Ainārs 07.05.2013. 00.54

  Dzeri, attīstot tavu domu un tā vietā, lai no bezkonteceptēta sakara dzimušo kopā ar neapzinīgajiem vecākiem mērdētu pusbadā, no tādiem, kā tu valsts varētu veidot gudrās tikumības un pārbagātības zonderkomandas, kas tos “liekos” bērnus varētu smacēt un žņaugt, vai eksportēt, lai tik valstij lētāk šodien??!!! Jo šodien tev pensiju maksā, bet, kurš pelnīs pēc 10-20 gadiem, tevi neinteresē.

  +4
  -2
  Atbildēt

  0

  ineta_rr > Ainārs 06.05.2013. 15.15

  Nu, aizlaiž, jūriņā, piedodiet, bērnu dārzā, skolā, ārstē līdz 18 gadiem un… nākamais bioķīmijfizikas profesors rokā!!!! Bet varbūt tomēr vajag atkārtot Maslova vajadzību hierarhiju http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow%27s_hierarchy_of_needs un tad apcerēt, vai šīs vajadzības nevar attiecināt uz valsts iedzīvotājiem kopumā, un tad kurā līmenī atrodas Latvija. Un vēl var mēģināt atcerēties savu jaunību, kad dinozauri klīda pa zemes virsu, un padomāt, cik ilgi bija jāmācās un jāaug, lai varētu kļūt par attīstītu un sabiedrībai derīgu indivīdu. Jādomā, ka ap 18 gadiem viss tikai sākās.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  dace_ampermane > Ainārs 06.05.2013. 12.29

  dzeris

  mīļo stundiņ, cik tu cietsirdīgs!

  dzird par sērdienīšu raudām, tūdaļ kabatā bāž roku, izvelk savu nēzdodziņu

  +11
  -3
  Atbildēt

  0

Una Grinberga 06.05.2013. 12.19

Interesanti, ka 31% vēlas, lai tiktu radītas jaunas darba vietas, bet tikai 6% atbalsta uzņēmējdarbības atbalstīšanu – valsts pārvaldei atkal jāblīst? Tādas aptaujas vairāk rada jautājumus par sabiedrības domu nekā sniedz atbildes! Es sagaidu, ka populisms zels un zaļos uz nākamajām Saeimas vēlēšanām – 2006.gada noskaņās! Tikai vēlētāji būs vēl vairāk vīlušies nekā tagad, jo fiskālās disciplīnas likums ir nostiprināts un liekas naudas ir tik cik ir nevis tik cik kāds grib!

+8
-5
Atbildēt

6

  andris902 > Una Grinberga 06.05.2013. 21.24

  …aha!….dodiet tik rūpnīcas, mēs tik strādāsim!….kur ir akmens vates rūpnīca, celulozes rūpnīca, Coca-cola ražotne, lielākas un mazākas ražotnes, kuras varētu nodrošināt darba vietas?…nafff!….nafff un nebūs!….jo mūsu ļautiņi ar piketiem, parakstu vākšanām, protestiem un draudiem aizbaidēs jebkuru investoru, kas gribēs uzcelt rūpnīcu viņu miestā, viņu pilsētā, viņu mājas tuvumā….celiet, bet tikai ne pie mums!….kaut kur tur – nezināmā tālē!….un ceļ!….kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā, bet mēs sargājam!….ko?…ko sargājam?….un gaudojam!….

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  Elīna > Una Grinberga 06.05.2013. 15.17

  Bet tas jau tas pats-valsts nerada apstaklus darba devejam un tas nerada darba vietas-tatad ir bezdarbs!!!!!!!!!!!!!!Var jau nogazt visu uz uznemejiem,bet tomer pamata ir valsts.Tapat ke nevar teikt,ka pats esi vainigs,ka nekepurojies,nevari atrast darbu un dzivo nabadziba.Musu valsti vada valdiba un viss tiek regulets ar tas pienemtiem likumiem un mes ejam taja virziena,uz kuru vada valdiba-neko tu pats nevari iesakt,jo viss ir likumu,nodoklu un noteikumu znaugos,ka nav verts neko uzsakt ka uznemejam un lidz ar to ari ka darba nemejam.Manuprat tagad viss ir atstats pasplusma-kas bus bus,noturetieties tikai valsibai,kamer Latvija bus ES un Tad jau vares novelt “kalnu no pleciem”Ir stipras un ir vajas valsts-un,saki ko gribi,stiprums un vajums atkarigs no valsti vadosas valdibas!!!!!!!!!!!!!!

  +4
  -6
  Atbildēt

  0

  andris902 > Una Grinberga 06.05.2013. 12.26

  …uzskats, lai valsts radītu darba vietas – tas vēl mantojums no padomju laikiem…ļoti daudzi neapzinās, ka uzņēmējs ir tas, kurš rada darba vietas, bet valsts rada apstākļus uzņēmējam, šo darba vietu izveidošanai…bez uzņēmēja nebūs arī darba ņēmēja….kādiem tas šķiet apburtais loks…. :)

  +5
  -7
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > Una Grinberga 06.05.2013. 12.55

  Nu, tā nesaki vis, valsts savai birokrātijai kā vēl rada darbavietas, birokrātija atražo birokrātiju, it sevišķi Latvijā, no vienas puses, nav jau slikti, pārpumpē naudu no pamatbudžeta uz soc. budžetu, no otras puses – cik tur tās darbavietas absolūti nevajadzīgas, it sevišķi “garanta” laikos kāda mums bija tā valsts pārvalde, jādomā, arī patreiz tālu no optimālas.
  Cita lieta, ka cilvēki ar tām darbavietām, parasti, domā, celt te kādas rūpnīcas, kas te ko nu ražos, tikai, nezin ko.

  +2
  -3
  Atbildēt

  0

  Signija Aizpuriete > Una Grinberga 06.05.2013. 13.15

  ——–zanE …uzskats, lai valsts radītu darba vietas – tas vēl mantojums no padomju laikiem…ļoti daudzi neapzinās, ka uzņēmējs ir tas, kurš rada darba vietas, bet valsts rada apstākļus uzņēmējam,….” ============================================================================ Daudz te LV mantojumā no padomju laikiem palicis, taču tas netraucēs veiksmīgi īstenot saplūšanas procesu ar ES kodolu.Drīz te Latvijā vēl jautrāk ies:

  “Piedodiet, bet, ja valsts neko tā labā nedarīs, drīz čuhņā dzīvosim!”

  Akadēmiķis, zinātņu vēsturnieks Jānis Stradiņš http://www.ir.lv/2013/3/29/trukst-treso-teva-delu-un-antinu

  0
  0
  Atbildēt

  0

  Una Grinberga > Una Grinberga 06.05.2013. 22.33

  @zane
  Tas ir tādēļ, ka nekas netiek plānots centralizēti – lielajām rūpnīcām tomēr ir jāizvēlas labākā vieta gan pēc infrastruktūras, gan apkārtējiem pakalpojumiem nevis “mums šeit novada galā ir viens brīvs pleķītis”, bet kaimiņos tikko uzcelta māja, kuras īpašnieki uzzina par brīnumainām teritoriālā plānojuma izmaiņām. Problēma ir gan iedzīvotājos, gan valsts sistēmā!

  +1
  0
  Atbildēt

  0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu