Kāpēc mūs ziema un pavasaris pārsteidz negaidot • IR.lv

Kāpēc mūs ziema un pavasaris pārsteidz negaidot

21
Daugavas palos applūdinātais ceļš Mežciemā, kur turpinās aizsargkonstrukciju stiprināšana, pieberot un noblietējot smiltis. Foto: Ivars Soikāns, LETA
Aldis Gobzems

Līdzšinējā valsts sistēma pamatos ir būvēta, lai veicinātu pašas sistēmas apiešanu

Pēc garas un aukstas ziemas pienāca pavasaris. Negaidot. Kurš to būtu domājis, ka šāds laiks līdzi nesīs plūdus. Nē, to nebija iespējams paredzēt un tam nebija iespējams savlaicīgi kaut daļēji sagatavoties, jo pavasaris, kā jau minēju, taču pienāca negaidot. Lai gan, no otras puses, ko tieši varētu rādīt ziņu kanālos, ja daļa Ogres nebūtu nogremdēta?

Jāatzīst, ka līdzšinējā valsts politika ir būvēta gluži tāpat – bez skaidra un pārskatāma attīstības plāna par rītdienu, nepārtraukti cīnoties tikai ar sekām un labākajā gadījumā izdabājot kādam citam, kurš par mums gudrāks un labāk zina, kā rīkoties.

Atļaušos teikt vēl precīzāk – līdzšinējā valsts sistēma tās pamatos ir būvēta, lai veicinātu pašas sistēmas apiešanu, lai veicinātu zagšanu, krāpšanos, korupciju un izlikšanos. Turklāt visos līmeņos. Tāpat jāuzsver, ka šīs sistēmas apiešana notiek ne jau tādēļ, ka mēs Latvijā būtu krāpnieki un noziedznieki, bet gan tāpēc, lai lielākā daļa cilvēku šeit varētu vienkārši izdzīvot.

Uzskatu, ka sistēma, kas paģēr tās apiešanu, lai cilvēks vispār varētu izdzīvot, ir pamatos nepareiza. Tā kā šāda sistēma ir pamatos nepareiza, tad arī šāda sistēma būtu jāmaina pamatos.

Manuprāt, iemesls daudzām mūsu problēmām ir gaužām vienkāršs – valstī ir kaudze dažādu plānošanas dokumentu, bet paša plāna īsti nav. Līdzīgi kā ar plūdiem, kad jāķer un jāglābj, kas vēl glābjams, tā arī ar valsts attīstības plāniem – ir tikai kaut kādi formāli, bezjēdzīgi papīri. Jā, mūsu valstī prioritāte ir viss un vienlaikus nekas. Tas arī noved pie sistēmas apiešanas.

Es ieteiktu noteikt trīs, maksimums – piecas prioritātes – valsts mērķus tuvākajiem 5, 10 un varbūt pat 50 gadiem. Ieteiktu šos mērķus pielīdzināt konstitucionālam rangam, lai, mainoties valdībām, valsts pamata attīstības virziens tomēr saglabātos, lai valdībai jau būtu gatavs ietvars, kurp doties.

Mans piedāvājums diskusijas sākšanai par valsts pašreizējo prioritāšu noteikšanu ir šāds:

Pirmkārt, izglītībai jābūt valsts attīstības prioritātei numur viens – jo kvalitatīvāka izglītības sistēma, jo izglītotāka sabiedrība, jo secīgi – veiksmīgāka valsts. Tas ir pierādīts neskaitāmas reizes dažādos vēsturiskos posmos dažādās sabiedrībās. Tādai izmēros mazai valstij kā Latvija izglītība ir gandrīz vienīgā iespējamā veiksmes atslēga.

Otrkārt, Latvijas zeme un meži ir mūsu dārgākais “derīgais izraktenis”. Pret to kā pret dārgāko mantu, kas mums ir, arī ir jāattiecas – gan likumos, gan ikdienas dzīvē. Un tas jādara nekavējoties, jo citādi drīz jau vairs nebūs ko izdāļāt pa labi un pa kreisi. Uzskatu, ka šis arī ir filosofiskas dabas jautājums – kur cilvēks var ielaist savas saknes, ja viņam nav zeme zem kājām? Kur tad būs Latvijas iedzīvotāju saknes, ja viņiem nepiederēs sava zeme šeit?

Treškārt, samērīgs protekcionisms. Latvijā tonis ir jānosaka vietējiem uzņēmējiem, nevis ārvalstu. Tā tas faktiski pastāv visur, un tāda sistēma nekautrējoties jāievieš arī šeit. Samērīgs protekcionisms tikai veicina konkurētspēju, nevis to ierobežo. Turklāt, tikai esot spēcīgam vietējam uzņēmējam, pastāv iespēja veidot spēcīgu materiālo bāzi vietējās kultūras, mākslas, zinātnes un citu sabiedriski nozīmīgu norišu veicināšanai. Neviens cits par Latvijas kultūras saglabāšanu un zinātnes attīstīšanu nevar iestāties tā, kā to var izdarīt vietējais. Tātad vietējais arī ir vairāk jāatbalsta un mazāk jāierobežo.

Ceturtkārt, sakārtota satiksmes infrastruktūra. Jo sakārtotāka satiksmes infrastruktūra, jo ātrāka un pievilcīgāka saimnieciskā aprite. Arī tas ir pierādīts dažādās sabiedrībās dažādos laika posmos – globāli integrētai un sakārtotai satiksmes infrastruktūrai ir izšķirīgi nozīmīga loma valsts konkurētspējas celšanā.

Protams, man ir vēl idejas, bet vispirms – kādas ir jūsu trīs līdz piecas prioritātes spēcīgai un veiksmīgai valsts attīstībai, godātie valstsvīri?

Autors ir zvērināts advokāts

 

Komentāri (21)

kruskops 24.04.2013. 11.33

Nu, redz! Beidzot arī līdz šejienei katru otro dienu raksteļus štancējošais mūžīgais “eksperts” visos jautājumos sākot ar ginekoloģiju un beidzot ar kosmosu, ir aizlauzies :)

+7
-1
Atbildēt

0

ineta_rr 24.04.2013. 10.16

Par protekcionismu nepiekrītu. Ir jāierobežo nekustamā īpašuma iegāde, lai ārzemju miljoni neceļ vēl augstāk NI cenas, un jāierobežo ofšori, jo tiem ir tikai viens mērķis – apzagt valsti. Taču citu ES uzņēmumu darbošanās Latvijā ir tikai apsveicama, jo palielina konkurenci un piedāvā jaunas iespējas Latvijas iedzīvotājiem. Protams, mūsu VID vairāk jāsadarbojas ar citu valstu nodokļu iekasētājiem, ideālā gadījumā vismaz Eirozonā vajadzētu būt vienotam nodokļu iekasēšanas un uzraudzības mehānismam.

+3
0
Atbildēt

0

ligakalnina 24.04.2013. 10.35

Par to “izdabāšanu ārzemēm” – ir savi mīnusi tam, ka Latvijā primāras ir likumu normas, kas ir ES, un ka mēs esam tai ES, bet, plusu ir nesalīdzināmi vairāk.
Bail pat iedomāties, kāda valsts te būtu, ja mūsu pašu, politiķim, ar vairumam piemītošo “sovoku” mentalitāti, visai izplūdušu izpratni par tiesiskumu, pakļauti dažādām ietekmēm, dot pilnīgu brīvību, un tiem nebūtu jāievēro normas, kas ir civilizētā pasaulē, kaut, ne viss tur arī ir tik ideāli, un par šo un to varētu strīdēties.
Tāpēc jau likumdošana mums ir kaut cik atbilstoša, toties tās traktējums tesībsargājošās struktūrās un tiesās, reizēm, ir samērā īpatnējs, ES nevar izkontrolēt katru tiesnesi, un korupcija tur plaukst un zeļ.
tāpat, kā korupcija vispār, sevišķi, valsts un pašvaldību iestādēs.
Kas attiecas uz to, ka valstij nav noteikts virzības vektors, un tā iet nezin kur, tam absolūti nevar piekrist, valsts, principā, iet pareizā virzienā, uz civilizētu valstu pusi, un tā bijis visu valdību laikos, neskatorties uz dažādām taktiska rakstura novirzēm, korupciju, citām nebūšanām, un visu pārējo, tik daudz atbildības mūsu politiķiem, kas bija pie varas, tomēr ir, un bija vienmēr.
Pārējās nebūšanas jau uzskaitītas, principā, pareizi, un iemesls visam ir viens – korupcija, sākot no mūsu superdārgajiem un supersliktajiem, salīdzinot ar Lietuvu, Iguniju un ES, ceļiem, utt.
Un, korupcijas iemesls, daļēji ir likumdošanā iestrādāta amatpersonu bezatbildība, daļēji mūsu tiesībsargājošās sistēmas pērkamība un korupcija arī tur, un daļēji mūsu pašu mentalitāte, kad ļoti daudzi tos blēžus ne tik daudz nosoda, kā apskauž, un labprāt gribētu būt viņu vietā.
Tas viss vienā dienā nav maināms, un viss atkarīgs no vēlētājiem, par ko balsos, vai par kārtējiem populistiem, vai par partijām, kuras, kaut nav ideālas, tomēr, ir atbildīgasun profesionālas, un ir to jau pierādījušas darbos.

+8
-5
Atbildēt

1

    Signija Aizpuriete > ligakalnina 24.04.2013. 12.34

    ——dzeris49 Par to “izdabāšanu ārzemēm” – ir savi mīnusi tam, ka Latvijā primāras ir likumu normas, kas ir ES, un ka mēs esam tai ES, bet, plusu ir nesalīdzināmi vairāk.
    ============================================================================
    Pareizi – “Viens likums, viena taisnība visiem!” – to jau “auseklīši” no Kluba-21 apliecinājā 1991.gadā, kad sākās prihvatizācijas process.

    http://www.youtube.com/watch?v=4SlduSWlimI

    0
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu