“Rīgas nami” joprojām algo grāmatvedi, kuras laikā pazuduši 1,2 miljoni 28

Rīgas vicemērs Andris Ameriks kā kapitāldaļu turētājs ir personiski atbildīgs par "Rīgas namu" darbību. Foto: Kaspars Krafts, F64
Indra Sprance
Print Friendly, PDF & Email

Neskatoties uz pārkāpumiem 2011.gada, grāmatvede Irina Ribkina darbu turpinājusi visu 2012.gadu un patlaban atkal pieņemta “aptuveni uz mēnesi”

Lai gan 2011. gadā veikto naudas maiņas darījumu rezultātā no Rīgas domes kapitālsabiedrības “Rīgas nami” (RN) pazuduši 1,2 miljoni latu nodokļu maksātāju naudas un ierosināts kriminālprocess, grāmatvede Irina Ribkina, kas 2011.gadā veica RN grāmatvedības uzskaiti, šādus pakalpojumus uzņēmumam sniegusi arī par visu 2012.gadu un patlaban atkal uz laiku pieņemta darbā “Rīgas namos”.

Kā liecina Ir.lv rīcībā esošais Rīgas domes audita un revīzijas pārvaldes atzinums par RN finanšu darījumu tiesiskumu un lietderību, kuram Rīgas domnieki noteica ierobežotas pieejamības statusu, “lai netraucētu izmeklēšanai”, Irina Ribkina kā SIA “Sinerģija” darbiniece bija tas cilvēks, kas praktiski veica grāmatvedības uzskaiti laika periodā, kad 4,8 miljoni latu no RN aizplūda uz privātu kompāniju SIA “Zeus” valūtas maiņas darījumiem, bet daļa naudas tā arī nav atgriezusies RN kontos.

Kopš 2011.gada maija pašvaldības kapitālsabiedrība RN grāmatvedības pakalpojumu veikšanu uzticēja SIA “Sinerģija”. Līgums starp “Sinerģija” un RN paredzēja, ka “Sinerģija” darbiniece Irina Ribkina “būs persona, kura ar savu parakstu apliecinās uzņēmuma sagatavoto atskaišu, pārskatu, deklarāciju un citu dokumentu atbilstību uzņēmuma grāmatvedības datiem, reālajai finansiālajai situācijai un normatīvo aktu prasībām,” teikts pārbaudes atzinumā.

Tajā pašā pārbaudes ziņojumā norādīts, ka 2011.gada RN pārskatā nav ievēroti grāmatvedības noteikumi, jo uzrādot pie naudas līdzekļiem debitora parādu summu 1 249 844 latu apmērā un neatšifrējot to, nav sniegts patiess un skaidrs priekštats par sabiedrības finansiālo stāvokli.

“Rīgas nami” Ir.lv informēja, ka Ribkina šobrīd “uz aptuveni mēnesi pieaicināta uzņēmumā nodot grāmatvedības lietas un sniegt nepieciešamās atskaites auditoriem un galvenajai grāmatvedei, ņemot vērā, ka notiek darbs pie gada pārskata sagatavošanas.”

Uz jautājumu, kādas lietas Ribkinai jānodod, RN sniedza rakstisku atbildi, no kuras noprotams, ka Ribkina visu 2012.gadu veikusi grāmatvedības uzskaiti RN, kaut arī par 1,2 miljonu latu pazušanu, jau pērnruden Rīgas vicemērs un RN kapitāldaļu turētājs Andris Ameriks atstādināja uzņēmuma valdi un pašvaldība vērsās policijā, lūdzot izmeklēt naudas pazušanu. Savukārt pērn 11.oktobrī RD izplatīja paziņojumu, ka vērsīsies tiesā “pret RN bijušo valdi, revidentiem un grāmatvežiem par 1,2 miljonu latu piedziņu.”

Ir.lv lūdza RN kapitāldaļu turētājam Amerikam komentēt, kādēļ likumu pārkāpusī grāmatvede turpinājusi RN sniegt savus pakalpojumus arī pēc tam, kad domnieki saņēma noslepenoto pārbaudes ziņojumu, taču vicemēra skaidrojumu pagaidām neizdevās uzzināt.

Žurnāls “Ir” jau pērn vēstīja, ka RN 2010. un 2011.gadā slēdza vairākus līgumus ar valūtas maiņas firmām SIA “Viesis” un “Zeus”, saskaņā ar kuriem visi pašvaldības kapitālsabiedrības savulaik uzkrātie līdzekļi tika pārskaitīti naudas mijējiem. Pirmais līgums tika noslēgts 2010.gada 7.decembrī ar SIA “Viesis” – to parakstīja RN valdes locekļi Kārlis Kavacs un toreizējais Amerika partijas biedrs Almers Ludviks. Tas paredzēja, ka RN pārskaita firmai 320 tūkstošus latu, tā konvertē summu eiro un pārskaita atpakaļ.

Otrais līgums – 2011.gada 25.maijā noslēgts ar SIA “Zeus”, kas cieši saistīta ar SIA “Viesis”. Saskaņā ar šo līgumu RN līdz 2011.gada 20.decembrim veic 24 naudas pārskaitījumus “Zeus”, katru par 200 tūkstošiem – tātad kopsumma ir 4,8 miljoni. Valūta nav norādīta, pārbaudē konstatējuši revidenti.

Ameriks pērn 11.septembrī atstādināja RN valdi – amatus zaudēja valdes locekļi Kārlis Kavacs, Almers Ludviks un Mareks Segliņš. Decembrī pašvaldības kapitālsabiedrībai tika apstiprināta jauna valde – tajā iecelta Vineta Verika un Agris Bērziņš. Pērnā gada nogalē tika izsludināts arī konkurss galvenā grāmatveža un grāmatveža vakancēm un kopš šā gada 14.janvāra galvenās grāmatvedes amatā ir Ļubova Potaņina.

Komentāri (28)

gundega_heiberga 15.04.2013. 16.34

Attēllā redzamā Amerika sejas izteiksme atbild uz visiem jautājumiem – arī uz vēl neuzdotajiem. To pašu foto droši var izmantot pirmsvēlēšanu aģitācijai – Rīdziniek, ja vēlies, lai Tavu naudiņu Ameriks nospēlē savās rebēs, balso par GKR !

+16
-1
Atbildēt

0

ligakalnina 15.04.2013. 18.01

Nu te daži briesmīgi vaimanāja, ka V izzagusi valsti, ka tai visur “savējie”, nu, tagad, it kā būtu jāgaida vēl lielāks sašutuma vilnis.
Tiem, kas te grib pateikt, ka grāmatvede, lūk, ir sīka vienība, kaut kas līdzīgs sētniekam, vēršanās pret viņu ir tīrais populisms, gribētos atgādināt, ka bez grāmatvedes paraksta vispār nevar veikt nekādas finanšu operācijas, un, ja pazūs tāda nauda, bez grāmatveža zinas tas notikt nevar, tā ka grāmatvede ir vai nu idiote, vai nu līdzvainīga, tātad, princips “lielākie kretīni un blēži visur” strādā arī RD.
Var jau teikt par tiem krievu laikiem, ko gribi, bet, tad Ribkina sen būtu kādā vietā tālu ziemeļos, un šūtu darba cimdus, Segliņš gāztu kokus kādā taigā, un būtu zonas “gailītis”, un arī Ušakovs ar Ameriku diezin vai tā mierīgi uzvestos, zinot, ka tiem nekas nebūs.
Latvijā, kā redzam, kārtējo reizi vainīgo nav, ak, daži taču atlaisti no darba, nu briesmīgs sods!
Un tas, lielā mērā, ir arī patreizējo pie varas esošo partiju nopelns, kas šo bezatbildības sistēmu turpina kultivēt.

+19
-5
Atbildēt

4

  nefratete > ligakalnina 16.04.2013. 09.18

  Dzeri, protams, ka nelikumīgi rīkojumi viņam nav jāpilda. Bet ja uzņēmuma vadītājs ir noslēdzis uzņēmumam nevajadzīgu un/vai neizdevīgu līgumu, grāmatvedim nauda ir jāpārskaita un rīkojums to pārskaitīt ir likumīgs.

  Tu taču neiedomājies, ka grāmatvedis ir tiesīgs pie katra pārskaitījuma pārbaudīt vai uzņēmumam tas ir izdevīgi. Tas vienkārši neietilpst grāmatveža pienākumos. Ja ir bijusi naudas šmugulēšana bez papīriem, tad protams kā jau iepriekš minēju – atbild arī grāmatvedis.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  ligakalnina > ligakalnina 16.04.2013. 06.31

  Grāmatvedim nav jāpilda nelikumīgi rīkumi vai jāpiedalās dažādās mahinācijās, ja viņš to dara, viņš ir līdzvainīgs.
  Grāmatvežu trūkst, tā ka aizbildināšanās palikt bez darba te arī neder.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  nefratete > ligakalnina 15.04.2013. 23.20

  Dzeri, Tev protams taisnība, ka bez grāmatvedes paraksta naudas kustība nenotiek, bet jāsaprot taču, ka grāmatvedim jāpilda uzņēmuma vadītāja rīkojumi un ja vadītājs noslēdz līgumu kurš paredz miljons latu pārskaitīšanu mistiskam SIA, grāmatvedei tas arī jādara. Cita lieta protams, ja Rīgas namos naudas šmugulēšana ir notikusi pat neapgrūtinot sevi ar papīru smērēšanu, pēc mutiska rīkojuma. Tad gan grāmatvedis atļāvies bez attaisnojuma dokumentiem pārskaitīt naudu un ir līdzvainīgs.

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

  janis17 > ligakalnina 15.04.2013. 19.13

  Dzeri49, ZanE, man atšķirībā no tevis par sc un gkr nekādu ilūziju nebija un nav jau ļoti sen. Tad kāpēc man PĒKŠŅI jātēlo pārsteigums. Šīs partijas jau priekš tam ir, lai šeptētos ar manu un tavu naudu… un ne tikai…
  Tev būtu pārsteigums, ja atklātos, ka lembergs un viņa bērni vēl no kāda iepriekš neminēta Ventspils uzņēmuma saņem dividendes?
  Par dažām citām partijām man tādas ilūzijas bija un varbūt vēl nedaudz ir – piemēram par tiesiskuma koalīcijas līderiem… taču absolūts paškritikas trūkums (mēs tak zogam mazākām kaudzēm par AAA) šīs ilūzijas kausē kā saulīte pērno sniegu.
  Tieši šāda politika – “re, re, tiem vairāk noziegumu” liecina par totālu nihilismu!

  +12
  -3
  Atbildēt

  0

Inese Birzniece 15.04.2013. 16.16

Kā tad – grāmatvede vainīgā. Man domāt, ka RD sētnieks.
Vadoties pēc proletāriskās (jeb K&K glābējkomandas) sirdsapziņas – visi RD sētnieki, apkopēji, dārznieki ir tā īstenā ļaunuma sakne.

+17
-4
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu