Būtiski audzis apkures parādu apjoms Latvijā 16

Foto: Rūta Kalmuka, F64

 

Šogad būtiski audzis iedzīvotāju parādu par apkuri apjoms, ceturtdien sacīja Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs Andris Jaunsleinis.

Ja pagājušā gada janvārī parāds par apkuri bija 31,75 miljoni latu, tad šā gada janvārī parāds sasniedzis 39,67 miljonus latu, ziņo LETA.

No šīs summas 23 miljoni latu ir pilsētu iedzīvotāju parāds, bet 16,42 miljoni – novados dzīvojošo parāds.

Apkures parādu pieaugums ir viens no jautājumiem, ko pašvaldību pārstāvji šodien pārrunāja tikšanās laikā ar finanšu ministru Andri Vilku (Vienotība).

Jaunsleinis prognozēja, ka iedzīvotāju grūtības samaksāt apkures rēķinus izraisīs arī pieaugošu pieprasījumu pēc sociālā atbalsta. “Lielie apkures rēķinu parādi transformēsies dzīvokļu pabalstos,” teica Pašvaldību savienības vadītājs.

Kā ziņots, janvārī daudzus Latvijas iedzīvotājus pārsteidza saņemtie rēķini par decembri, jo pagājušā gada decembrī salīdzinājumā ar 2011.gada decembri apkures izmaksas bija pat par vairākiem desmitiem procentu augstākas. Piemēram, rīdziniekiem āra gaisa temperatūras pazemināšanās un dabasgāzes tirdzniecības cenas pieauguma dēļ izrakstīto rēķinu summa par 2012.gada decembrī patērēto siltumenerģiju bijusi vidēji par 63% lielāka nekā 2011.gada decembrī.

Saeimas opozīcija aicinājusi samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) līdz 5%. Finanšu ministrija neatbalsta PVN likmju samazināšanu kādai preču vai pakalpojumu grupai, uzskatot, ka samazinātā PVN likme nav efektīvākais veids mazāk turīgo iedzīvotāju atbalstam.

Patlaban apkurei tiek piemērota samazinātā 12% PVN likme.

 

 

Komentāri (16)

valdis 08.02.2013. 07.53

Par apkures rēķiniem. Pārdomas par to, kā mūsu namu apsaimniekotājs “tiek cauri un izdzīvo” jau kuro gadu ar milzīgu parādu nastu, kas aug no gada gadā. Namu apsaimniekotājs apsaimnieko tuvu pie 70 mājām, katrai mājai parāds vismaz 6000 vai vairāk (nu jau būs krietni lielāka vidējā summa). Jautājums, kā un no kādiem resursiem SIA tomēr turpina darboties. Pārvaldniece apgalvo, ka kredītus neņemot, jo nevēloties maksāt %. Secinājums – godprātīgie maksātāji samaksā par visiem, ne tā?
Ja nu viena joma ir, kur nepieciešami nopietni auditi, tad tā ir namu apsaimniekošana.

+6
-1
Atbildēt

1

  valdis > valdis 08.02.2013. 09.31

  P.S. Un, kāpēc apsaimniekotāji tik ļoti turas savos krēslos? Vai patiešām izdevīgi ar parādiem saimniekot? Un vēl, tā ir izteikta blefošana, sakot, ja nepatīk, mainiet apsaimniekotāju. Ha! Visforšākais piemērs bija, ka rēķinus kādai mājai atsūtīja gan jaunais apsaimniekotājs, gan vecais.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

Anete 07.02.2013. 20.11

Drošvien nekas neuzlabosies arī nākamajos gados: “Latvijai nav ekonomisku iespēju izpildīt pārskatītās Eiropas Sociālās hartas pantus par nabadzības samazināšanu un taisnīgu atalgojumu, sacīja Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens («Vienotība»).”

+5
-1
Atbildēt

2

  Sandris Maziks > Anete 08.02.2013. 10.06

  Krix
  Nodoklis par importēto gāzi spiež iedzīvotājus taupīt un vairāk izmantot vietējo kurināmo, tāpēc akcīzei par gāzi būtu jābūt vēl krietni augstākai. Iekasētais nodoklis neaiziet uz Briseli, bet paliek valstī, nauda par gāzi nonāk fašistu krievijas militāri rūpnieciskam kompleksam.
  Kurš bija tas nolādētais kuces bērns, kurš izdomāja, ka par TEC no gāzes saražoto elektrību jāmaksā tik pat, cik par no atjaunojamiem resursiem ražoto?

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  lebronj2356 > Anete 07.02.2013. 23.16

  Par to vajadzēja padomāt pirms kā muļķiem lēkt ratiem pa priekšu akcīzes u.c. nodevu celšanā līdz Eiropas līmenim ! Ko nevar celt, to nevar nest…

  +4
  -1
  Atbildēt

  0

lebronj2356 07.02.2013. 18.19

Tiek sasniegti arvien jauni tarifu rekordi un tiešām palielinās…?! Tas nevar būt, brīvais tirgus taču visu sakārto…Uz nākošo ziemu būs arī elektrības pārādu sāga…

+5
-1
Atbildēt

1

  Ojārs > lebronj2356 08.02.2013. 12.33

  jā – “brīvais tirgus” elektrības piegādē var mums sagādāt “patīkamus” pārsteigumus.
  Starp citu, kāpēc joprojām netiek otrajā instancē izskatīta LE Kampara tarifu lieta? Kopš Eiropas cenu līmeņa tarifu ieviešanas nabadzīgajā Latvijā pagājuši jau divi gadi, mēs visi turpinām maksāt, bet skaidrības nav.
  Tā taču ir ņirgāšanās par prasības iesniedzējiem.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu