Cer reiz pabeigt reformas tiesu sistēmā 13

Foto: Andrejs Strokins, F64
Print Friendly, PDF & Email

2016.-2022.gada reformas koncepcija valstī būs pēdējā

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (VL-TB/LNNK) piektdien notiekošajā Latvijas Tiesnešu konferencē norādīja, ka Latvijā pēc iespējas ātrāk ir jābeidz reformēt tiesu sistēma, paužot cerību, ka 2016.-2022.gada reformas koncepcija valstī būs pēdējā, vēsta LETA.

Bordāns, atklājot konferenci, norādīja, ka viņa uzruna ir ikgadējā izpildvaras atskaite tiesu varai. Bordāns pieminēja gada laikā paveikto, tajā skaitā videokonferenču un audioierakstu nodrošināšanu tiesās, algu paaugstināšanu un veselības apdrošināšanu tiesu darbiniekiem, palielinātas nodevas par mantiskajām prasībām, kā arī norādīja uz turpmāko tiesnešu algu paaugstināšanu pēc viņu stāža.

Tāpat ministrs iezīmēja tuvākās nākotnes reformu plānu tieslietu sistēmā, tajā skaitā pārejot uz tīro instanču tiesu, likvidējot Augstākās tiesas (AT) Tiesu palātas. Kopumā Bordāns gan atzīmēja, ka tiesu iekārta ir jābeidz reformēt pēc iespējas ātrākā laikā. Viņš atsaucās uz 2009.gadā valdības apstiprināto koncepciju, norādot, ka ir vajadzīgs ķerties pie jaunas koncepcijas izstrādes un realizēšanas 2016.-2022.gadam, kurai “būtu jābūt pēdējai”.

Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes dekāne Kristīne Strada-Rozenberga apliecināja, ka ir jāturpina strādāt pie juristu tālākizglītības sistēmas, sevišķi koncentrējoties uz advokātiem. Tāpat viņa norādīja uz faktu, ka sabiedrībā pastāv tiesiskais nihilisms, jo nav ticības tiesu varai. “Mums ir jāmāk sev iegalvot, ka esam labākie tiesneši, neskatoties uz ārvalstu praksi,” novēlēja dekāne, norādot, ka ir vajadzīga lielāka pašpārliecinātība gan sev, gan tiesu sistēmai kopumā.

AT un Tieslietu padomes priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs klātesošajiem tiesnešiem stāstīja par Tieslietu padomes paveikto gada laikā, norādot, ka padome vēl nav “savā kvalitātes kalngalā”, bet tiesu darba organizācijā un kopumā ir mainījusies izpratne par to. Tāpat Bičkovičs vairākkārt uzsvēra tiesnešu karjeras un arī tiesu noslogojuma jautājumu. AT priekšsēdētājs norādīja uz Tieslietu ministrijas (TM) mēģinājumiem izlīdzināt Rīgas apgabala tiesu un “provinču” tiesu noslogojumu, tomēr, kā secināja Bičkovičs, tas nebija un arī nebūs optimālākais variants.

Tieslietu padome ir rosinājusi Saeimai papildus piešķirt piecas jaunas tiesnešu vietas Rīgas tiesu apgabalā pirmās instances tiesās. Arī Bičkovičs atzinīgi novērtēja pārēju uz tīro instanču tiesu, kas jau no 2019.gada pilnībā atteiktos no AT Tiesu palātām. AT priekšsēdētājs uzsvēra, ka reforma realizēsies optimāli un “AT tiesnešiem ne pārāk sāpīgi”.

Tikmēr Tiesnešu discplinārkolēģijas priekšsēdētājs Pēteris Dzalbe prezentēja pagājušā gada statistiku par ierosinātajām disciplinārlietām. Disciplinārkolēģija 2011.gadā ierosināja 12 lietas, no kurām astoņas tika ierosinātas pēc tieslietu ministra iniciatīvas. No tām sešas lietas tika izbeigtas. Savukārt šī gada laikā ir ierosinātas piecas disciplinārlietas, kurās divi tiesneši tika atbrīvoti no amata pienākumu izpildes. Tomēr Dzalbe konferences laikā veltīja kritiku tieslietu ministram, kurš vienā no lietām nebija pienācīgi sagatavojis visus dokumentus, un kolēģijai nācās pašai veikt izmeklēšanas funkcijas.

Tāpat konferences laikā tika diskutēts par jauno tiesnešu novērtēšanas sistēmu jau no nākamā gada 1.janvāra. Tā paredz, ka visiem tiesnešiem būs jāveic izvērtēšana trīs gadu laikā, tādā veidā atsakoties no tagadējām tiesnešu izvērtēšanas klasēm.

Uz tiesnešu konferenci šodien bija ieradušies kopumā 404 tiesneši, lai apspriestu gada laika paveikto tiesu sistēmā kopumā.

 

 

Komentāri (13)

Janka, Janic 02.11.2012. 19.20

beidziet meerkaķoties , kam tad rokaas bija tieslietu padariišana ministrijas liimenii ???… lielaakais valsts nozadzeejs buus pilseeteles meers arii peec miršanas ( nerunaajot par sroku kuru vareetu seedeet aiz resteem) , tiesu sisteemu taisni šii partijele sačakareeja lembes uzdevumaa ar saraiņaa paliidziibu , gaidis stipendiaatu saraksta augšgalaa , puzes barons labi zinaaja kur mekleet peerkamos nodeveejus , 22 gadus tiesiskums ierauts purvaa , gruutupa tiesas ķeeķii , uzraava ņirgu , čekas teevzemieši buušot tieslietu saulveži …, beidziet stumt pirmsveeleešanu pufaiku…

+13
-2
Atbildēt

0

mary75 02.11.2012. 18.53

Nu brīnišķīgi, tās “reformas”, tātad ir tiesnešu algu paaugstināšana, tiesnešu sociālo garantiju paaugstināšana, un tādā garā, neviena vārda par lietām kuras tiešām satrauc sabiedrību un investorus, par tiesnešu atbildības palielināšanu, par prettiesiskiem spriedumiem, par to, ka mūsu tiesu sistēma atrodas kaut kur starp Krieviju un Zimbabvi, tas viss, izrādās, ne tiesnešus, ne Bordānu, vispār nevienu no šīs te sistēmas nesatrauc, par blēdi Bickovicu, kas pat pilsonību pamanījās noblēdīt, pat nerunājot.
Nu vienkārši idille, komunistu laikos, vismaz, pieklājības pēc runāja par “atsevišķiem trūkumiem”, tagad mūsu tiesnešu korporācija ieslīgusi tik lielā visatļautībā un pašapmierinātībā, ka pat pieklājības pēc neko tādu nepiemin.
Nav jau arī nekāds brīnums, ja neviens politisko atbildību par šo sfēru, praktiski, nenes, NA līderis atklātā tekstā pasaka, ka viņu interesē tikai demogrāfija, tieslietas nav viņa prioritāte, Bordāns pats no tās advokātu – tiesnešu “elites”, viņš jau nu nebūs tas, kas gribēs spļaut akā, no kuras pašam vēlāk būs jādzer, iznāk,viss ir kārtībā, tā arī būsim simt un kādā tur vēl vietā pēc trešās varas reitinga, sen jau šī te sfēra NA bija jāatņem, un par ministru jāieceļ kāds no RP, tie, izskatās, vienīgie, kam nav bail un ir vēlme izkustināt to purvu, kas tai Latvijā izveidojies.

+12
-5
Atbildēt

4

  ilmisimo > mary75 02.11.2012. 19.32

  Man IR gaišreģa dāvanas-
  kā i paredzēju :

  psichiatrs un advokāc jau klāt.

  +2
  -10
  Atbildēt

  0

  ilmisimo > mary75 02.11.2012. 20.21

  dzeris49
  Redzi,ja drusku pārfrazējam Mr MCLuhan- Tu pats esi ziņa.

  +2
  -10
  Atbildēt

  0

  aija_vecenane > mary75 03.11.2012. 11.31

  Riebjas, ka vienā katlā jauc patiesību (objektīvu novērtējumu) ar meliem (netaisnīgiem pārspīlējumiem).

  +1
  -4
  Atbildēt

  0

  mary75 > mary75 02.11.2012. 20.12

  Kādreiz, dažādības pēc, kaut ko pēc būtības arī vari pateikt, vai tikai par mani?

  +10
  -2
  Atbildēt

  0

dace_ampermane 02.11.2012. 19.57

A moš, ka nevajg nekādas reformas tieslietu sistēmā? Kūņosimies tāpat pa latvijski tālāk. Kas kaitēja nedzīvoti diža meža maliņā’i ?

+6
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu