Latvenergo cenšas ievilināt uzņēmumus miljonu vērtā slazdā 11

Foto: Tomass Urbelionis, F64/BFL
Jānis Bethers
Print Friendly, PDF & Email

“Enefit”: uzņēmums manipulē ar cenu informāciju

Šonedēļ publiski izskanējušie argumenti, kas aizstāv Ekonomikas ministrijas virzīto sasteigto elektrības tirgus atvēršanu pilnīgi visiem Latvijas uzņēmumiem jau no šā gada 1.novembra, ir pilnīgi pretēji reālajai tirgus situācijai un ignorē faktu, ka tirgus paplašināšanai ir izvēlēts sliktākais iespējamais laika periods. Turklāt “Latvenergo” apgalvojumi par to, ka izvēlētais tirgus paplašināšanas laiks būs cenas ziņā izdevīgs un ļaus uzņēmumiem ietaupīt, ir klaji maldinoši.

Tirgus paplašināšanas plāna apstiprināšana tiek dzīta uz priekšu tik strauji, ka 20 000 uzņēmumu, lai pielāgotos darbībai atvērtajā tirgū, atliks tikai dažas nedēļas laika. Mēs jau iepriekšējā tirgus paplašināšanas posmā pārliecinājāmies, ka uzņēmumiem ir nepieciešams individuāli skaidrot atvērtā tirgus darbības principus un piemeklēt labākos risinājumus elektroenerģijas iegādei. Esam pilnībā gatavi to darīt arī tagad. Tomēr jārēķinās, ka arī uzņēmumiem ir nepieciešams laiks lēmuma pieņemšanai, un no pieredzes var teikt, ka vidēji tie ir divi mēneši.

Tomēr vislielākos zaudējumus uzņēmumiem radīs izvēlētais tirgus paplašināšanas periods – ziema, kad elektroenerģijas cenas ir visaugstākās.

Provizoriskie aprēķini liecina, ka pirmajos piecos mēnešos pēc tirgus paplašināšanas jaunpienācēji kopumā – gan tie, kuri paspēs, gan arī tie, kuri nepaspēs izdarīt savu tirgotāja izvēli, par elektrību kopumā pārmaksās aptuveni miljonu latu, iegādājoties to par pēdējā garantētā piegādātāja vienpusēji diktētu cenu vai arī par ziemas mēnešu atvērtā tirgus cenu.

Tāpēc nekorekts šķiet “Latvenergo” piedāvātais cenu salīdzinājums, ar kuru tiek demonstrēts izdevīgums uzņēmumiem – piesauktās cenas 3,5 sant/kWh regulētā tirgus patērētājiem pret it kā 3,2 sant/kWh atvērtajā tirgū.

Mūsu pieredze liecina, ka piesauktā cena atvērtajā tirgū – 3,2 sant/kWh – realitātē netiek piedāvāta patērētājiem. Ja “Latvenergo” ir gatavs piedāvāt šādu elektroenerģijas cenu, tad visiem regulētā tirgus patērētājiem būtu jāizmanto šī iespēja un jau laicīgi jāpāriet uz atvērto tirgu, negaidot 1.novembri vai kādu citu datumu.

Jau šā gada pavasarī notikušais atvērtā tirgus paplašināšanas posms, kurā piedalījās aptuveni 4800 uzņēmumu, pierāda, ka Latvijas tirgus nav gatavs tik straujām pārmaiņām. Pat, ņemot vērā, ka tirgotāja izvēlei tika dotas 70 dienas, noslēdzoties paplašināšanai, 25% no jaunpienācējiem nebija izdarījuši savu izvēli. Pie gandrīz četrkārt lielāka jaunpienācēju skaita paredzams, ka noteiktajā termiņā izvēli izdarīs ne vairāk par 50% uzņēmumu.

Pašlaik rodas iespaids, ka “Latvenergo” izmisīgi steidzina tirgus atvēršanu, lai palielinātu iespējas, ka uzņēmumi nepaspēs veikt savu tirgotāja izvēli un izmantos “Latvenergo”, kā pēdējā garantētā piegādātāja pakalpojumu. Tādējādi izvairoties no “Enefit” un citu elektroenerģijas tirgotāju konkurences, jo tiem atvēlētais sagatavošanās laiks konkurences izveidošanai ir stipri ierobežots.

Autors ir SIA Enefit valdes priekšsēdētājs

 

Komentāri (11)

sausins 17.08.2012. 14.49

Es par šo tēmu esmu uzrakstījis vēstuli gan EM, gan LDDK, jo uzskatu, ka par šadiem jautājumiem nepieciešama vismaz profesionāla diskusija.
Atbildi diemžēl saņemis neesmu, jo acīmredzot birokrāti konnsekventi ievēro principu, ja jāatbild mēneša laikā tad tas kā likums jādara šī termiņa pēdējā dienā !
Diemzēl esmu novērojis, ka ar ekonomiku tieši sasitītas tēmas nav parāk iecienītas un profesionālas diskusijas neraisās. Arī šis raksts domāju vairāk tiks uztverts, kā Latvenergo konkurenta kampaņa, neviss analizēts pēc būtības !
Es piemēra pēc arī gribētu sagaidīt to solīto “brīvā tirgus” tarifu 32 Ls/Mwh, iepretim šobrīd fiksētajam 35 ls/Mvh un saprast kāpēc tad Latvenergo vajadzēja to tarifu paaugstinājumu ar sekojošu tiesāšanos, ja jau tirgū elektrība tik lēta ?!?!?!?

+3
0
Atbildēt

1

  Mairita Kazāka > sausins 18.08.2012. 12.20

  Pilnībā atbalstu atklātu un profesionālu diskusiju. Aicinu savus jautājumus nosūtīt arī Enefit (https://www.enefit.lv/lv/business/about) un iespējams tādejādi saņemsiet operatīvāku atbildi kā no minētajām iestādēm.
  Runājot par solīto “brīvā tirgus” tarifu, jāpiemin, ka tirgus juridiski ir atvērts visiem jau no 2007.gada, tāpēc nav jāgaida valdības lēmumi par piespiedu līgumu slēgšanu atvērtajā tirgū, bet jāizmanto iespējas, ja kāds elektroenerģijas tirgotājs tiešām var piedāvāt zemāku cenu par gala tarifā iestrādāto un jāslēdz līgums jau no tuvākā iespējamā datuma!

  0
  0
  Atbildēt

  0

astra_ozo 17.08.2012. 01.16

Tās visas ir reālas muļķības.
Mums svarīgi, lai Latvenergo, uzņēmums, kas pieder katram latvietim, piegādātu saviem īpašniekiem elektrību par maksimāli zemu cenu. Visa tā ņemšanās ap vairumtirdzniecību un “cīņu” ar konkurentiem ir tikai ākstīšanās. Nu nevar būt LE lēta elektrība vairumā, bet dārga – mazumā… Vai ne? :)))

+1
0
Atbildēt

0

Janis 16.08.2012. 14.42

Enefit nav Latvenergo konkurents?

Ja jā, tad jau viss skaidrs.

+1
0
Atbildēt

1

  inesite15 > Janis 16.08.2012. 18.51

  :))) – Forši gan, ka viss !

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu