Kamermūzikas rudens • IR.lv

Kamermūzikas rudens

33
Jānis Saliņš, f64

No pirmdienas Rīgā, Cēsīs un Aucē notiks Rudens kamermūzikas festivāls.

No 13.septembra līdz 2.oktobrim Rīgā, Cēsīs un Aucē notiks Rudens kamermūzikas festivāls, ziņo aģentūra LETA. Jau vairākus gadus festivāla patrons ir pasaulē pazīstamākais latviešu komponists Pēteris Vasks.

Vaska piekrišana būt festivāla goda cilvēka statusā mudina mūziķus ik programmā iekļaut Vaska vai kāda cita Latvijas komponista skaņdarbu.

Šā gada festivālā Vaska "Ceturto stīgu kvartetu" spēlēs somu meiteņu kvartets "Tempera", "Mazo nakts mūziku" atskaņos pianiste Liene Circene. Pavisam sevišķs notikums būs "Flautas koncerta" pasaules pirmatskaņojums ar Liepājas simfonisko orķestri, diriģentu Normundu Vaici un vācu flautistu Mihaelu Faustu, kuram veltīts šis koncerts.

Festivālā šogad piedalīsies divi jauni mūziķi, kas kļuvuši par prestižu starptautisku konkursu laureātiem, – pianists Andrejs Osokins, kurš kopā ar "Kremerata Baltica" spēlēs Baha koncertu, kļuva par Beļģijas karalienes Elizabetes konkursa laureātu, savukārt Ainārs Rubiķis, kurš diriģēs "Kremerata Baltica", pavasarī ieguva pirmo vietu Gustava Mālera III starptautiskajā konkursā Bambergā, Vācijā, tā paverot ceļu uz pasaules koncertskatuvi.

Festivāla debijā šogad varēs vērtēt jauno sitaminstrumentālistu Guntaru Freibergu, kurš ir Strasbūras konservatorijas students, daudzu starptautisku konkursu laureāts.

Šā gada 10.augusts ir ievērojamā gruzīnu komponista Gijas Kančeli 75.dzimšanas diena. 1.oktobrī, Starptautiskajā mūzikas dienā, Kančeli ieradīsies Rīgā, lai kopā ar sava talanta cienītājiem no Latvijas novērtētu "Sinfonietta Rīga" un kvēli aizrautīgā igauņu diriģenta Andresa Mustonena kārtējo sadarbību. Koncertā Mustonens uzstāsies gan diriģenta, gan vijolnieka ampluā. Vēl šajā koncertā būs iespēja dzirdēt viesmāksliniekus – alta flautas meistaru itālieti Masimo Merčelli un suģestējošo krievu vijolnieku Pāvelu Verņikovu.

Ar gaumīgi atraktīvu, vienkāršu, sirsnīgu un vienlaikus spoži virtuozu muzicēšanu klausītājus priecēs mūziķu apvienība "Mixed Trio" – brāļi Petrauski un Rihards Zaļupe. Festivāla koncertprogrammā no trio mūziķu kopdarinājumu pūra skanēs fantāzija par Jāņa Ivanova un Dmitrija Šostakoviča tēmām. Kā individuāls autors no trijnieka šoreiz eksponēsies Rihards Zaļupe ar skaņdarbu "Deja". Vēl izskanēs vācieša Ekharda Kopecka, japāņa Takacugas Muramacas un Argentīnas bandoneona spēles leģendas Astora Pjacollas kompozīcijas.

Somu stīgu kvartets "Tempera" savu pirmo koncertu Latvijā sniegs 30.septembrī Spīķeru koncertzālē. Kvarteta mūziķes lepojas ar to, ka pēc izveidošanas 1997.gadā viņām izdevies ātri vien gūt vērā ņemamu atzinību dzimtajā Somijā. Kā Eiropas koncertzāļu organizācijas projekta "Rising Stars" izvēlēts ansamblis meitenes 2000.-2001.gada sezonā uzstājās virknē pasaules labāko koncertvietu – Ņujorkas Kārnegi zālē, Londonas Vigmora zālē, Vīnes "Musikverein: , Amsterdamas "Concertgebouw", Briseles Mākslu pilī, Parīzes "Cité de la Musique", Ķelnes filharmonijā, Atēnu koncertzālē un Birmingemas simfoniskajā zālē. Kvarteta "Tempera" mūziķes mācījušās Sibēliusa akadēmijā Helsinkos, Edsberga Mūzikas institūtā (Zviedrija) un Londonas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā, kur ieguva maģistra grādu kamermuzicēšanā (2000).

Pirmajai vizītei Rīgā "Tempera" izvēlējās Jozefa Haidna, Otorino Respīgi, Jana Sibēliusa un Vaska mūziku.

Flauta, arfa un alts – šādu visai noslēpumainu un neierastu instrumentu kombināciju būs iespēja dzirdēt Spīķeru koncertzālē. Andrē Žolivē un Kloda Debisī skaņdarbi flautai, arfai un altam ir īstas kamermūzikas pērles. Koncerta īpašais piedāvājums ir Sofijas Gubaiduļinas "Prieku un skumju dārzs" – veltījums 20.gadsimta vācu dzejniekam Francisko Tanceram, kura vārsmas izmantotas vienā no skaņdarba daļām un kuru skandējums uzticēts aktierim Ģirtam Ķesterim. Otrs iedvesmas avots Gubaiduļinai bija krievu dzejnieks Ivans Oganovs un viņa eksotiskais dzejolis prozā "Sajatnova", kas pārpilns tādiem poētismiem kā "rozes atklāsme", "zieda ciešanu pārbaudījums", "mūzika lika uzliesmot lotosam". Mūzikas skaņas šajā koncertā uzburs Sondra Lejmalniece (flauta), Ieva Šablovska (arfa) un Liene Kļava (alts).

Koncertā "Eiropas klaviermūzikas pērles" jaunā un talantīgā pianiste Liene Circene aicina baudīt gan latviešu, spāņu, gruzīnu un argentīniešu košo skaņu kaleidoskopu, gan klasiskas un mūsdienīgas akadēmiskās partitūras, kuras sarakstījuši Frederiks Šopēns, Francis Šūberts un Vasks.

 

Komentāri (33)

ilmisimo 11.09.2010. 10.27

Kamermuhzika.jaa.
Uzstahsies Hodorkovskis.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu