Panāk ES roņu produktu embargo atlikšanu 27

Kaspars Krafts, F64

Tiesa liegumu atliek uz laiku pēc Kanādas mednieku iesniegtās prasības

Kanādas pamatiedzīvotāji roņu mednieki ceturtdien paziņoja, ka Eiropas Savienības (ES) tiesa pagaidām atlikusi roņu medībās iegūtu produktu importa aizliegumu, vēstī aģentūras LETA-AFP. Kaut arī Eiropas Komisija (EK) sākotnēji uzstāja, ka aizliegums stājas spēkā piektdien, 27.augustā, kā plānots, tomēr vēlāk atzina, ka komisijas eksperti pēta tiesas spriedumu un aizlieguma stāšanos spēkā nāksies atlikt.

Jau ziņots, ka ES pagājušā gadā apstiprināja roņu medībās iegūtu ādu un citu produktu importa aizliegumu, tā protestējot pret roņu mazuļu nežēlīgo nogalināšanu. Regula aizliedz ievest un tirgot ES visu veidu roņu produktus, tostarp kažokādu, orgānus, gaļu, taukus un zemādas tauku slāni, ko mēdz izmantot kosmētikas un medicīnas industrijā. Aizliegumā vienīgais izņēmums pieļauts inuitiem, kas tradicionāli ir medījuši roņus.

Kanādas un Grenlandes pamatiedzīvotāji, roņu mednieki un kažokādu tirgotāji apstrīdējuši pieņemto regulu, norādot, ka tā ir negodīga un diskriminējoša. Kanādas inuitu pārstāvji ceturtdien žurnālistiem demonstrēja tiesas dokumentus, kuros teikts, ka aizlieguma ieviešana uz laiku atlikta, līdz ES tiesa izskatīs pieteikumu par aizlieguma likumību.

Piektdien EK atzina, ka embargo ieviešanu acīmredzot pagaidām nāksies atlikt. Kā skaidroja EK pārstāve Amēlija Toresa, Brisele par tiesas lēmumu uzzināja tikai ceturtdien vēlu vakarā. EK juristi iepazīstas ar tiesas rīkojumu, konsultējas ar Eiropas Parlamentu un ES Padomi.

No katru gadu pasaulē nomedītajiem 900 000 roņu aptuveni 60% tiek nogalināti Kanādā, Grenlandē un Namībijā. Pārējie roņi nomedīti Īslandē, Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā, Lielbritānijā un ASV.

Kā liecina statistika, parasti 98% nogalināto roņu ir vecumā no divām nedēļām līdz trijiem mēnešiem. Roņu mazuļi galvenokārt tiek medīti to pūkainā kažoka dēļ. Pašlaik medītās 15 roņu sugas nav apdraudētas, taču Eiropas politiķi pieprasījuši vērsties pret roņu medniekiem pēc atklātībā nonākušiem pierādījumiem, ka daudzi roņi tiek nodīrāti vēl dzīvi un pie pilnas apziņas.

Roņus parasti nošauj vai nosit uz ledus ar nūjām vai hakapiku – īpašu nūju ar cirtni galā –, ar ko ronim tiek pārcirsts galvaskauss. Sitot roņu mazuļus ar nūju, nereti tie tiek tikai apdullināti, līdz ar to mazie ronīši tiek nodīrāti vēl dzīvi. Bieži vien ievainotie roņi aizbēg un mirst zem ledus. Šos dzīvniekus neieskaita nomedīto dzīvnieku statistikā.

Kanādas valdība pērn gan pieņēma stingrākus noteikumus, kas medniekiem jāievēro, lai pārliecinātos, ka roņi pirms ādas novilkšanas patiešām ir miruši, tomēr eksperti apšauba, vai mednieki tos ievēro.

Komentāri (27)

Ilva 20.08.2010. 19.03

redakcionālās:

1) reizi nedēļā iedodiet tēmu par kuru var iesūtīt rakstus/pētījumus, ko pēc redakcijas izvēles publicējiet web vai attīstīet tālāk pētnieciskās žurnalistikas veidolā. Kā balvu piešķirot “profilam” bezmaksas nedēļu web-žurnāla rakstu aplūkošanā (pieļauju, ka daudzi tāpat abonē, un dēļ nedēļas tāpat nepārtrauks abonēt, bet tāpat patīkami).

HAU!

Kā teica, Goiko Mitičs un vārnu ielas zēni – esmu runājis un ceru, ka tas nepazudīs V-trubā 😛

+5
-1
Atbildēt

1

  janazakovica > Ilva 21.08.2010. 00.49

  te tautai godmanis un PLL ar zidu bandu miljardu nozaga.bet mums jajut lidzi ronisiem.jutam bet neko palidzet nevaram.kad tiksim bedzot ar saviem roniem galaa?.maigakais veids Hagas tribunals.

  0
  -2
  Atbildēt

  0

Ilva 20.08.2010. 19.03

ņemot vērā tēmas aktualitāti piespamošu vēl ieteikumus:

tehniskās iespējas

1) ieviesiet opciju, ka tavi sekotāji [ne tikai, kam tu seko] arī uzrādās profilā
2) šai iespējai pievienojiet plusu un mīnusu rangu, kur redzams cik no komentāriem ir atbalstoši un cik noliedzoši
3) varat papildināt ar iespēju šos plus/mīnusus atvērt jaunā lapā ar pašu komentāru, lai redz, kurš viedoklis bijis pieņemams, kurš strīdīgs 🙂
4) atsakaties no liekās 2 opcijas abonēšanā (lieka uzskaite, lieki resursi), kas paredz tikai drukāto žurnālu – īpaši ja ņem vērā to, ka abonēšanai šeit piesakās elektroniski
5) drīzāk ieviesiet iespēju elektroniski uzdāvināt draugam, paziņai [whatever]. Piemēram, labs pīrāgs būtu ja kāds no AŠ saņemtu bezmaksas abonentu vai 10, lai tādējādi “pamātu ar mietu” 😛

+2
-1
Atbildēt

0

ccn vbv 22.04.2022. 09.45

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: ir.lv/2010/08/20/panak-es-ronu-produktu-embargo-atliksanu/ […]

0
0
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu