Laikraksts: ASV gatavo pretraķešu vairogu Dienvideiropai 12

EPA/LETA
Print Friendly, PDF & Email

To varētu aktivizēt nākamgad aizsardzībai no Irānas un citām reģiona valstīm

Amerikas Savienotās valstis ir tuvu pretraķešu vairoga aktivizēšanai virs Eiropas dienviddaļas, lai pasargātu reģionu no uzbrukuma draudiem no Irānas un citām naidīgām valstīm, laikraksta "The Washington Post" vēstīto atreferē aģentūras LETA-AFP.

Atsaucoties uz vārdā nenosauktiem avotiem Pentagonā, avīze raksta, ka ASV Aizsardzības departaments tuvākajā laikā noslēgs vienošanos par radara stacijas izveidošanu Turcijā vai Bulgārijā. Radara uzstādīšana ļautu uzsākt pretraķešu vairoga izveides pirmo fāzi un sistēmas aktivizēšanu nākamajā gadā.

ASV prezidents Baraks Obama 2009.gada septembrī paziņoja par atteikšanos no pretraķešu aizsardzības sistēmas projekta, kuru aktīvi atbalstīja iepriekšējais prezidents Džordžs Bušs. Tas paredzēja radara uzstādīšanu līdz 2013.gadam Čehijā un pārtvērējraķešu izvietošanu Polijā, pret ko nikni iebilda Krievija.

Kaut arī Austrumeiropas vairoga izvietošana pagaidām ir atlikta, Dienvideiropas aizsardzības plāns tiek īstenots saskaņā ar iepriekš plānoto. ASV armija arī sadarbojas ar Izraēlu un sabiedrotajiem Persijas līcī, lai izveidotu un modernizētu to pretraķešu aizsardzības iespējas, raksta "The Washington Post".

ASV 2008.gadā izveidoja radara staciju Izraēlā un meklē iespējas izvietot vēl vienu kādā arābu valstī Persijas līča reģionā. Pretraķešu aizsardzības sistēmas Eiropā, Izraēlā un Persijas līcī ir tehniski nodalītas un dažādās attīstības stadijās, taču tās visas ir izstrādātas tā lai apvienotu pavēlniecību un kontroli, kuru uzraudzītu ASV armija, raksta avīze. Izraēlā izvietoto radaru apkalpo ASV personāls, un tas jau nodrošina informāciju Vidusjūrā izvietotajiem ASV karakuģiem.

Komentāri (12)

tetrapack 01.08.2010. 20.08

Džordžs Kenans nesaka neko, jo viņš jau labu laiku ir miris, un citāts ir gadus sešdesmit vecs.

+5
-2
Atbildēt

0

Janka, Janic 01.08.2010. 20.15

ceruams otraa stadijaa tiks aizsargaata arii austrumeiropa , jo stap taam naidiigajaam valstiim kuras rindotas ” un citaam” es saprotu mongoļtataaru aziaatu krustojumus , kuri zaudeejuši ieveerojamu teritorijas daļu un ietekmi Eiropaa , veel aizvien lolo ceriibas atguut savas teritorijas pie Baltijas juuras , ne velti šie satraucaas , kad radarus gribeeja izvietot Polijaa un Čehijaa,….

+3
-2
Atbildēt

0

aivarstraidass 01.08.2010. 21.02

>>> Izraēlā izvietoto radaru apkalpo ASV personāls, un tas jau nodrošina informāciju Vidusjūrā izvietotajiem ASV karakuģiem.
====
WP rakstā minēts, ka paši kuģi nodrošināšot izlūkošanu: “The ships, featuring octagonal Spy-1 radars and arsenals of Standard Missile-3 interceptors, will form the backbone of Obama’s shield in Europe. Unlike fixed ground-based interceptors, which were the mainstay of the Bush missile defense plan for Europe, Aegis ships are mobile and can easily move to areas considered most at risk of attack. Another advantage is that Aegis ships can still be used for other missions, such as hunting pirates or submarines, instead of waiting for a missile attack that may never materialize.”

Diplomāts Džordžs Kennans ir ļoti vietā pieminēts – viņš jau 1946.g. formulēja savaldīšanas (containment) doktrīnu. T.i. diezgan precīzi paredzēja veidu kā var uzvarēt PSRS bez kara. Jācer, ka arī Irānā varēs panākt mierīgu režīma evolūciju.

+2
-1
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu