Mājas kafejnīcu dienas – vasaras tradīcija ar ekonomisko pienesumu reģioniem

  • Inese Šīrava
  • 10.07.2025.
Inese Šīrava. Publicitātes foto

Inese Šīrava. Publicitātes foto

Ja Latvijas ekonomiku salīdzinām ar cilvēka ķermeni, tad uzņēmējdarbība reģionos ir kā svarīgi asinsrites elementi – tie ne tikai veicina kopējo attīstību, bet arī palīdz reģioniem augt.

Vasaras ceļošanas akcija Mājas kafejnīcu dienas pērn piesaistīja 86 000 apmeklētāju, uzstādot dalībnieku rekordu. Tā ne vien attīsta vietējo tūrismu, bet kalpo arī kā pirmais solis ceļā uz uzņēmējdarbību viesmīlības nozarē.

Šī iniciatīva sniedz taustāmu ieguvumu gan Latvijas iedzīvotājiem, gan reģionālajiem uzņēmējiem, gan valstij kopumā. Ikviens apmeklētājs iegūst iespēju ceļot, baudīt reģionālo kulināriju un iejusties Latvijas daudzveidībā, savukārt valstij tā ir efektīva un ilgtspējīga reģionālās ekonomikas stiprināšanas forma, kas apvieno tūrismu, uzņēmējdarbību un vietējo identitāti. Kafejnīcas visbiežāk tiek izveidotas vietējo iedzīvotāju mājās vai tūrisma objektos, kas ikdienā nenodarbojas ar ēdināšanu, taču šajās dienās atver durvis viesiem, piedāvājot mājās gatavotus ēdienus un sirsnīgu uzņemšanu. Šā gada vadmotīvs – “Galdi ir klāti visā Latvijā” – simbolizē kopā sanākšanas prieku, siltu atmosfēru un sajūtu, ka jebkurā vietā Latvijā iespējams atrast īpašu galdu ar savu stāstu un garšu.

Gandrīz katrs otrais dalībnieks plāno sākt uzņēmējdarbību

Vietējie saimnieki, kas iesaistās šajā akcijā, iegūst redzamību, pieredzi un apmeklētājus – nereti tas kļūst par pamatu pastāvīgai uzņēmējdarbībai. Pagājušā gada aptauja liecina – 42,4% dalībnieku tuvāko piecu gadu laikā plāno sākt regulāru darbību tūrisma vai ēdināšanas nozarē. Vēl 15,3% atzina, ka pirms tam to nebija apsvēruši, taču dalība akcijā viņus iedvesmojusi.

Šie dati ir īpaši būtiski, ņemot vērā LIAA mērķi – ekonomisko izaugsmi. Vietējais tūrists un viņa piesaistes potenciāls ir būtisks reģionu attīstībai. Daudzi apmeklētāji jau izveidojuši šo iniciatīvu par savu vasaras tradīciju, pielāgojot brīvdienas, plānojot maršrutus un rezervējot naktsmītnes. Ekonomiskais pienesums tiek atstāts ne tikai kafejnīcās, bet arī apkārtējā infrastruktūrā.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

No uzņēmējdarbības puses šī ir vērtīga iespēja pārbaudīt savas spējas viesmīlības nozarē, kas bieži vien šķiet romantiska – skaistā vidē uzņemt viesus – bet realitātē prasa daudz praktisku iemaņu un sagatavošanos. Ir bijuši daudzi pozitīvi piemēri, kur dalība projektā bijusi sākums turpmākai attīstībai.

Veiksmes stāsts ar tālākām iespējām

Šī iniciatīva aizsākās pandēmijas laikā, kā iespēja veicināt vietējo tūrismu, jo ceļošana ārpus valsts bija apgrūtināta. Mājas kafejnīcu dienu ideja aizgūta no Latvijas lauku tūrisma asociācijas Lauku Ceļotājs rīkotiem līdzīgiem, neliela mēroga pasākumiem Suitu novadā un Līvu krastā. Pašlaik tas ir kļuvis par valsts mēroga pasākumu, kurā  durvis apmeklētājiem ver vairāk nekā 600 mājas kafejnīcas visā Latvijā. Piecu gadu laikā apmeklētāju interese nav mazinājusies, apliecinot projekta ilgtspēju un attīstības potenciālu. Panākumu atslēgas ir vairākas: pirmkārt, gastronomija, kas kā tūrisma elements vienmēr piesaista ceļotājus. Otrkārt – autentiskums un iespēja satikt vietējos cilvēkus viņu vidē. Tas piesaista arī introvertos latviešus, kuri izmanto iespēju apciemot kaimiņus un stiprina kopienu saliedētību un piederības sajūtu.

Lai gan galvenā mērķauditorija ir Latvijas iedzīvotāji un diasporas pārstāvji, pēdējos gados īpaši aktīvi iesaistās arī kaimiņvalstu iedzīvotāji, īpaši pierobežā. Tādējādi akcija paplašinās pāri valsts robežām.

Iniciatīvu var dēvēt par unikālu tūrisma un kulinārijas projektu, ko ar interesi vēro arī kolēģi Lietuvā un Igaunijā, vēloties pārņemt Latvijas pieredzi šī pasākuma rīkošanā savās valstīs.

Raksts turpināsies pēc reklāmas

LIAA sniedz atbalstu un koordinē

Ņemot vērā lielo dalībnieku skaitu, pasākuma veiksmīgā organizēšanā ļoti liela nozīme ir LIAA sadarbības partneriem – lauku tūrisma asociācijai Lauku Ceļotājs un reģionālajiem koordinatoriem, kas darbojas katrā mājas kafejnīcu galamērķī. Esam pateicīgi, ka šīs akcijas ideju izprot arī Valsts ieņēmumu dienests un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kas vienu nedēļas nogali gadā ļauj pakalpojumu sniegt arī dalībniekiem, kam līdz šim nav reģistrēta uzņēmējdarbība ēdināšanas jomā.

Galvenais princips – pasākums notiek katru gadu vienu reizi katrā galamērķī un tas tiek stingri ievērots. Nereti, redzot lielo apmeklētāju interesi, māju kafejnīcu saimnieki izrāda vēlmi rīkot pasākumu visas vasaras garumā. Šādos gadījumos LIAA aicina apsvērt iespēju reģistrēt uzņēmumu un sniegt pakalpojumus jau atbilstoši visiem normatīvajiem aktiem.

Mājas kafejnīcu saimnieki piedalās apmācībās, kas tiek organizētas sadarbībā ar PVD. Tās aptver būtiskas tēmas, tostarp ēdienu gatavošanas un uzglabāšanas noteikumus, higiēnas prasības un ēdienkaršu izstrādi, lai nodrošinātu pakalpojuma drošību un kvalitāti. PVD saskaņo arī visas mājas kafejnīcu ēdienkartes, tā samazinot iespējamos riskus. Tāpat tiek nodrošināti kursi viesmīlībā, galda klāšanā un mārketingā – dalībniekiem ir pieejami visi nepieciešamie resursi, lai veiksmīgi uzņemtu viesus.

Reģionālā uzņēmējdarbība – pamats ekonomikas izaugsmei

Reģionālā uzņēmējdarbība mazo un vidējo uzņēmumu segmentā pārsvarā balstās uz vietējo cilvēkkapitālu. Tieši tādēļ ir svarīgi nodrošināt vietējiem uzņēmumiem platformas attīstībai, palīdzot viņiem augt pašiem un veicināt izaugsmi konkrētajā reģionā.

Mājas kafejnīcu dienas ir tikai viens no šādiem projektiem, taču iespēju loks potenciālajiem un esošajiem uzņēmējiem ir daudz plašāks. Pašlaik Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) sadarbībā ar LIAA ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu īsteno Tūrisma produktu attīstības programmu. Tās ietvaros izveidoti astoņi tūrisma sadarbības tīkli, kuros iesaistīti mazie un vidējie uzņēmumi. Tie sadalīti tematiski – darījumu, kultūras, veselības un dabas tūrisms (kas ir prioritārie nozares attīstības virzieni), savukārt pārējie – pēc ģeogrāfiskā principa, akcentējot Vidzemi, Zemgali, Pierīgu un Gaujas Nacionālo parku.

Programmā tiks izstrādāti jauni, inovatīvi tūrisma produkti, kas interesēs gan vietējo, gan ārvalstu ceļotāju. Tie palīdzēs arī veidot eksportspējīgus piedāvājumus ārvalstu tūristiem, kuri pārsvarā dodas uz Rīgu, – izaicinājums ir rosināt viņus doties tālāk Latvijas iekšienē un apmeklēt citus reģionus.

LIAA piedāvā arī daudzas citas programmas uzņēmējiem, un es ticu, ka kopā spēsim rast efektīvus risinājumus un sniegt nepieciešamo atbalstu, lai Latvijas ekonomikā ieplūstu jaunas asinis.

Autore ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Eksporta un inovāciju pakalpojumu departamenta direktores vietniece

Līdzīgi raksti

Viedoklis Jānis Taukačs

Latvijas cīņa par veselīgu sabiedrību - vai cukura nodoklis palīdzēs?

Latvijā ir izstrādāts Veselības ministrijas Rīcības plāns liekā svara mazināšanai 2025.–2029. gadam. Tajā cukura nodoklis tiek minēts kā viens no iespējamiem instrumentiem cīņā par veselīgāku sabiedrību.

Viedoklis Linda Daniela

Sešgadnieki skolā – solis pretī haosam izglītībā?

Jūnija beigās publiskajā telpā izskanēja informācija, ka, meklējot līdzekļu ietaupījumu, Izglītības un zinātnes ministrija atkal apsver iespēju mainīt skolas gaitu sākšanas vecumu uz sešiem gadiem.

Viedoklis Andris Grafs

Attīstības plāni pieticīgi: valsts kapitālsabiedrībām ir laiks aktīvāk iesaistīties kapitāla tirgū

Kapitāla tirgus sniedz iespēju piesaistīt investīcijas uzņēmumu izaugsmei un paplašināšanai arī ārpus Latvijas tirgus, taču valsts uzņēmumos šis potenciāls netiek pietiekami izmantots. Turklāt vidēja termiņa plāni, kas ietverti Finanšu ministrijas ziņojuma projektā valdībai, ir ļoti pieticīgi.

Viedoklis Aleksandrs Lielmežs

Vai Latvijas energosistēma nākotnē būs droša?

Atkal nedienas elektropārvades sistēmā. Šoreiz Čehijā. Uz vairākām stundām daudzos apgabalos nav elektroapgādes. Prāgā apstājušies metro. Varam iedomāties to nervozitāti un zaudējumus, ko šādas situācijas rada.