Kāpēc veselības aprūpes sistēma virzās atpakaļgaitā?

  • Valters Bolevics, Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas direktors
  • 04.03.2021.
Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Ilustratīvs attēls no pixabay.com

Kamēr visa pasaule turpina apkarot pandēmiju, nekur nav pazudušas slimības, ar kurām cilvēki turpina cīnīties ik dienu - vēzis, sirds un asinsvadu slimības, retās slimības un daudzas citas. Lai veiksmīgi tās ārstētu, vitāla ir atbilstošu zāļu pieejamība un valsts sniegtais atbalsts kompensācijas veidā šo medikamentu nodrošināšanai.

Par kompensējamiem medikamentiem Latvijā, kas līdzās pakalpojumu pieejamībai un mediķu algām ir viens no trīs centrālajiem veselības aprūpes sistēmas vaļiem, runā retais. Jau gadiem ilgi nesakārtotā veselības aprūpes sistēma, kur kompensējamiem medikamentiem ir izšķirīga loma, ir sasāpējis temats, kuram saprātīgs risinājums Latvijā joprojām nav rasts.

Kompensējamie medikamenti ir izveidotais mehānisms, kas pacientiem nodrošina zāļu pieejamību, un pēc savas definīcijas tie ir medikamenti, kuru apmaksu pilnā apjomā vēlamajā scenārijā būtu jānodrošina valstij, kompensējamo medikamentu sarakstā iekļaujot arī jaunākās paaudzes izgudrojumus. Diemžēl dzīves realitāte ir cita - jau tagad nespējam pilnvērtīgi ārstēt esošās diagnozes Latvijā, jo trūkst medikamentu, kurus valsts pacientiem apmaksā, savukārt pacienti pašu spēkiem to apmaksu visbiežāk nevar segt, finansiālam slogam esot pārāk lielam.

Jaunākajā žurnālā