
Dimitrijs Trofimovs. Publicitātes foto
Latvijas valsts drošība sākas ne tikai ar robežu stiprināšanu vai modernu tehnoloģisko aprīkojumu, bet arī ar cilvēkiem, kuri spēj analizēt, rīkoties un pieņemt atbildīgus lēmumus krīzes situācijās.
Profesionāli sagatavoti cilvēkresursi šodien ir stratēģiskās noturības pamats. Mūsdienu dinamiskajā un izaicinājumu pilnajā ģeopolitiskajā vidē valsts iekšējā drošība ir kļuvusi par prioritāti, kam piešķirts būtisks finansējums 2025. gada valsts budžetā. Tā ir stratēģiska investīcija ne tikai infrastruktūrā un tehnoloģijās, bet galvenokārt cilvēkkapitālā – augsti kvalificētos iekšlietu nozares speciālistos, kuri spēj efektīvi reaģēt uz mainīgajiem draudiem un citiem izaicinājumiem.
Iekšējās drošības akadēmijas darbība ir ļoti nozīmīga, lai ilgtermiņā veicinātu kvalitatīvas izglītības attīstību un sagatavotu augsti kvalificētus speciālistus darbam Latvijas tiesībaizsardzības iestādēs. Šie speciālisti rūpējas par sabiedrisko drošību un kārtību, taisnīgumu, likuma ievērošanu un līdz ar to – visas Latvijas sabiedrības drošību kopumā.
Iekšējā drošība – valsts stratēģiskā prioritāte
Iekšlietu nozarei 2025. gada budžetā piešķirti 868,5 miljoni eiro, kas veido 1,96% no Latvijas iekšzemes kopprodukta un paredz būtisku finansējumu valsts pamatfunkciju īstenošanai un sabiedrības drošības stiprināšanai. Šis finansiālais nodrošinājums ir apliecinājums valsts apņēmībai reaģēt uz mūsdienu izaicinājumiem, kas sniedzas ārpus tradicionālajiem priekšstatiem par drošības apdraudējumiem.
Hibrīddraudu, kibernoziedzības, korupcijas, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas, kā arī citu noziedzīgu nodarījumu savlaicīga identificēšana un atklāšana pieprasa ne tikai materiālās un tehniskās investīcijas, bet arī arvien sarežģītākas zināšanas un analītiskās spējas tiesībaizsardzības iestādēm. Šādos apstākļos izglītības sistēmas spēja sagatavot atbilstošus speciālistus kļūst par valsts noturības pamatu, arī ilgtermiņā.
Latvijā kvalificētu izmeklētāju un drošības jomas profesionāļu sagatavošanai nepieciešama vienota un koordinēta pieeja. Nozīmīgu pavērsienu šajā jomā iezīmēja 2022. gadā dibinātā Iekšējās drošības akadēmija (IDA) – unikāls augstākās izglītības konsorcijs, kurā apvienojušās Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Valsts policijas koledža un Iekšlietu ministrija. Šī iniciatīva apliecina, ka drošība Latvijā tiek stiprināta ar sistemātisku, uz mērķiem vērstu pieeju, kas ietver gan finansējumu, gan profesionālu izglītību un atbalstu studentiem.
Pērn, 2024. gada pavasarī, veiktā sabiedriskās domas aptauja liecina, ka vairāk nekā 85% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka policistam ir jābūt ar augstāko izglītību. Vairāk nekā 80% aptaujāto sagaida lielāku Iekšlietu ministrijas iesaisti darbinieku profesionālajā sagatavošanā. Šie dati nav tikai viedoklis, tie ir sabiedrības pasūtījums valstij: drošības dienestiem ir jābūt profesionāliem un izglītotiem, to nodrošināšanai nepieciešama valsts stratēģiska rīcība.
Iekšējās drošības akadēmija – efektīvs konsorcija modelis
IDA, kurā studenti studijas uzsāka 2023. gada 1. septembrī, nav atsevišķa augstskola – tā apvieno Valsts policijas koledžas, Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes akadēmiskos un infrastruktūras resursus. Šis modelis izveidots, lai nodrošinātu tiesībaizsardzības iestāžu amatpersonām iespēju iegūt augstāko izglītību ciešā starpinstitucionālā sadarbībā.
Konsorcija efektivitāti apliecina jau gūtie rezultāti. Šobrīd IDA sešās studiju programmās zināšanas apgūst jau vairāk nekā 700 topošie drošības nozares profesionāļi. Šī nav tikai kārtējā izglītības iniciatīva. Tā ir stratēģiska investīcija nākotnes Latvijas drošībā. Ar valsts atbalstu, tostarp budžetā paredzētajiem 2,8 miljoniem eiro, mēs stiprinām ne tikai augstskolu sadarbību, bet arī sabiedrības uzticēšanos iekšlietu nozarei.
Turklāt IDA paver studējošajiem iespējas arī akadēmiskajai izaugsmei, piemēram, pēc Valsts policijas koledžas absolvēšanas iestāties Latvijas Universitātē vai Rīgas Stradiņa universitātē, gan bakalaura, gan maģistra līmenī, paplašinot zināšanas izvēlētajā profesijā.
Kvalitāte, inovācijas un izaicinājumi profesionāļu noturībā
IDA piedāvā sešas valsts budžeta apmaksātas studiju programmas, kas balstītas uz tiesībaizsardzības iestāžu vajadzībām. Uzsvars tiek likts uz padziļinātu krimināltiesību un kriminālistikas priekšmetu apguvi, arī par kibernoziegumiem un noziedzīgiem nodarījumiem pret valsti. Studiju process ietver gan padziļinātu akadēmisko saturu, gan atbilst reālajai darba videi, izmantojot simulācijas un modernu aprīkojumu. Tās nav tikai teorētiskas apmācības, bet arī praksē balstītas, mūsdienīgas studijas, kas sagatavo augsta līmeņa profesionāļus darbam ne tikai Valsts policijā, bet arī citās tiesībaizsardzības iestādēs, piemēram, Valsts robežsardzē, Iekšējās drošības birojā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, Ieslodzījuma vietu pārvaldē, Valsts ieņēmumu dienestā un Latvijas Republikas prokuratūrā.
IDA apmācību saturs ir balstīts praktiskā pieredzē, mūsdienīgā mācību vidē un sadarbībā ar tiesībaizsardzības iestādēm. Tā darbojas, piesaistot arī ārvalstu lektorus un praktizējošus profesionāļus, izveidojot realitātei atbilstošas simulācijas telpas, praktiskās nodarbības un nodrošinot pētniecības iespējas.
Drošība sākas ar zināšanām – investīcija nākotnē
Pašlaik ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu notiek arī darbs pie jaunas Iekšējās drošības akadēmijas administratīvās ēkas projekta izstrādes. Patlaban tiek veikta pēdējo telpu projektēšana. Uzsverot inovatīvu mācību metožu un mācību satura pilnveides nozīmi, ar Eiropas Savienības atbalstu paredzēts pilnveidot arī IDA studiju programmas.
Tomēr valsts iekšējā drošība nav tikai izmaksu pozīcija, tā ir ilgtermiņa investīcija, kuras atdeve ir sabiedrības uzticēšanās un institūciju noturība. Nevar prasīt izmeklētājam risināt sarežģītus noziegumus, ja viņam nav atbilstošas izglītības. Nevar cerēt uz kvalitatīvu un ātru izmeklēšanu, ja jauni profesionāļi netiek atbilstoši sagatavoti un nav motivēti turpināt darbu nozarē. Profesionāla izglītība un sistēmiska pieeja kļūst par nozares noturības pamatu. IDA ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā valsts šobrīd var stiprināt iekšējo drošību – nevis ar skaļiem paziņojumiem, bet ar cilvēkiem, kuri ir zinoši, sagatavoti un motivēti.
Laikā, kad pasaule ir pilna sarežģītu izaicinājumu un sabiedrības uzticēšanās institūcijām kļūst par īpaši vērtīgu resursu, mums ir jāiegulda cilvēkos, kuri ir atbildīgi par Latvijas drošību ne tikai ārkārtas situācijās, bet arī ikdienas dienestā. Iekšējās drošības akadēmija ir daļa no valsts drošības arhitektūras, jo drošība sākas ar kvalitatīvu izglītību, kas balstīta praksē, ētiskos principos un misijas apziņā. Mums jāturpina šis ceļš, atbalstot Iekšējās drošības akadēmiju nevis kā projektu, bet kā valsts nākotnes garantu.
Drošība sākas ar Tevi! Pievienojies un stiprini Latvijas iekšējo drošību!
Vairāk par studijām: www.ida.edu.lv
Autors ir Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs, Iekšējās drošības akadēmijas Stratēģiskās uzraudzības padomes priekšsēdētājs