
Kustības "Extinction Rebellion" akcija Londonā Mātes dienā, lai pievērstu uzmanību klimata izmaiņām. Foto: REUTERS/Scanpix
Šā gada pavasaris ir aizsācies ar diviem zīmīgiem politiskiem notikumiem – Eiropas Banku iestāde[1] kopā ar Eiropas Banku federāciju aprīlī uzsvēra Eiropas Savienības (ES) uzraudzības iestāžu, regulatoru un banku vēlmi virzīties uz priekšu ar tiem izaicinājumiem, kas saistīti ar ilgtspējīgu finansējumu, un iesaistīties strukturētā dialogā par ilgtspējas iekļaušanu ES banku sistēmās un riska pārvaldībā. Un balsojumiem Lielbritānijas[2] un Īrijas[3] parlamentos maijā - tie ir pieņēmuši lēmumus pasludināt ārkārtas stāvokli klimata jomā.
Tās ir simboliskas, pagaidām izpildvarai nesaistošas apņemšanās, – lielā mērā panāktas aktīvās un strauji augošās vides kustības Extinction Rebellion rīkoto protesta akciju dēļ. Tomēr tā ir arī zīmīga novitāte, kas atspoguļo pārmaiņas cilvēku domāšanā. No rūpēm tikai par savām interesēm – komforta, drošības, labklājības jomā – pamazām esam nonākuši līdz spējai domāt arī par rītdienas cilvēku, mūsu bērnu un mazbērnu, dzīves kvalitāti. Šāda uztvere uz palikšanu ir ienākusi arī biznesā, arī Latvijas uzņēmumos.