
Riharda Zariņa oriģinālzīmējumos Zelmas Braueres portrets bija īsti reālistiski veidots, ar mazliet šlāgerisku piesitienu, bet britu gravieris Persijs Metkalfs darījis tēlu daudz cēlāku, izteiksmīgāku, patiešām brīvības un augstas gara ētikas simbolu. Foto: Latvijas Banka, izmantojot "British Royal Mint" materiālus
Par lata monētu ieviešanas 90 gadiem*
Valsts, nācijas pastāvēšanai un nepārtrauktībai ārkārtīgi svarīgi ir simboli - tās nav formālas atšķirības zīmes. Simboli vieno valsti, vieno tautu, liek domāt par pastāvēšanas jēgu, vēstures ceļiem, tautas likteni, veido tradīcijas.
Daudzi šādi Latvijas simboli ir radušies tautas atmodas laikmetā, kā sarkanbaltsarkanais karogs, mūsu himna "Dievs, svētī Latviju", citi - Latvijas valsts pastāvēšanas rītausmā. Tādi ir valsts ģerbonis, Valsts prezidenta institūcija, Brīvības piemineklis, Mātes Latvijas tēls Brāļu kapos un vēl citas tagad vispāratzītas vērtības, pie kurām varētu pieskaitīt arī nacionālo valūtu - latu, kura simbolisks atveidojums mazāk saistāms ar banknotēm un zemākas vērtības monētām, bet mūsu apziņā visspilgtāk asociējas ar pirmskara pieclatu monētu - cēlo tautu meitu ar vainadziņu un vārpām. Šī monēta asociējas ar Latvijas tēlu kopumā, tā ir mūsu kopīga relikvija.