
Krāsainā vecpilsēta — līdzās jaunuzceltajām modernās arhitektūras pērlēm var atrast arī tradicionālus 17. gadsimta krāšņumus. Foto — Shutterstock
Pilsēta, kurā var justies viegli, droši un ērti
No Rīgas uz Dāniju es pirmo reizi pārvācos pirms vairāk nekā desmit gadiem, lai gadu kā apmaiņas programmas studente mācītos Dānijas Tehniskajā universitātē. Apmaiņas programmai beidzoties, neatgriezos Rīgā, bet turpināju mācības maģistrantūrā un doktorantūrā tepat Dānijā. Tagad šeit esmu izveidojusi ģimeni, un mēs dzīvojam Kopenhāgenas klusajā nomalē.
Kurš no priekšstatiem par pilsētu ir pilnībā mainījies, tur dzīvojot ilgāku laiku?
Nevaru teikt, ka pirms atbraukšanas uz Kopenhāgenu man bija kāds priekšstats par pilsētu, bet varu apgalvot, ka šo gadu laikā, kopš šeit dzīvoju, tā ir mainījusies un turpina attīstīties. Kopenhāgenai 2014. gadā tika piešķirts Eiropas zaļākās galvaspilsētas tituls, un aptaujas rāda, ka tās iedzīvotāji ir vislaimīgākie pasaulē, un varbūt tas tā arī ir (tāpat kā dāņu Carlsberg ir, iespējams, labākais alus pasaulē). Kopenhāgena ir nospraudusi diezgan ambiciozu mērķi — no 2025. gada nodrošināt oglekļa neitralitāti. Lai to sasniegtu, pilsētā nemitīgi tiek pielietoti inovatīvi un ilgtspējīgi risinājumi dažādās dzīves jomās. Piemēram, pirmo CO2 neitrālo publisko ēku (Green Lighthouse) — Kopenhāgenas Universitātes Zinātnes fakultāti — uzbūvēja jau 2009. gadā. Kopš tā laika ir tapušas dažādas lielas biroju un dzīvojamās ēkas, kas atbilst ilgtspējīgu ēku standartiem.