
Bērnunamā. Foto: Reinis Hofmanis, speciāli Ir
Jau 2006. gadā ANO norādīja, ka Latvija pārkāpj bērnu tiesības, ievietojot aprūpes iestādēs mazuļus līdz trīs gadu vecumam. Tas joprojām turpinās, un patlaban Latvijā bērnunamos ir 356 bērni, kuri ir jaunāki par trim gadiem, ceturtdien raksta žurnāls Ir.
Tas ir bērnu tiesību pārkāpums, jo viņiem jāaug ģimeniskā vidē. Bērnam ir tiesības uz veselību, taču bērnunams dramatiski ietekmē maza bērna garīgo attīstību.
"Ja pievienojamies normatīvajam aktam [ANO konvencijai], tad tas arī jāpilda," žurnālam saka bijusī Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja Ilona Kronberga, kura pēc pusgadu ilga darba maijā to pameta, jo neredzēja iespēju, "kā izmēzt to mēslu kaudzi".
[foogallery id="353303"]
Alternatīva bērnunamiem, kur izvietot mazuļus, ja to vecāki nav spējīgi par viņiem parūpēties, ir audžuģimenes, taču mazie joprojām ar bāriņtiesu lēmumu nonāk valsts aprūpes namos. Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere stāsta, ka līdz šim bērni institūcijās pavadīja pārsvarā gadu - ar atrunu, ka vecākiem viņus nevar atdot, bet arī adoptējami viņi nav. "Ērta pozīcija. Bāriņtiesas bieži vien izvēlas vieglāko ceļu, jo bērnunami ir vaļā diennakti," saka Grāvere. Viņai ir pierādījumi, ka daudzas bāriņtiesas nav meklējušas alternatīvu aprūpi, jo pērn izlasījusi 75 bāriņtiesu ziņojumus par mazo izņemšanu no ģimenes. Pārsvarā aizbildnis tiekot meklēts tuvinieku vidū, audžuģimenes nemaz neiesaistot.