IR Svarīgākais • IR.lv

Uzvaras pieminekli sāks nojaukt augustā; Ķīna izaicina Taivānu; ANO pētīs Oleņivkas slaktiņu

Nogāzīs

Rīgas dome izraudzījusies būvnieku Uzvaras pieminekļa nojaukšanai Pārdaugavā, taču drošības apsvērumu dēļ pagaidām tā vārdu neatklāj. Pieminekļa nojaukšanu sāks augustā. To nogāzīšot, nevis nojauks pa posmiem, jo laika līdz likumā noteiktajam nojaukšanas termiņam – 15.novembrim – atlicis maz, ceturtdien teica Rīgas mērs Mārtiņš Staķis. Pieminekļa kompleksa nojaukšanai un teritorijas labiekārtošanai dome piešķirs 2,1 miljonu eiro. Visdārgāk – gandrīz pusi no summas – izmaksās baseina nojaukšana un aizbēršana.

Izšauj raķetes

Ķīna trešdien pēc ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi aizbraukšanas no Taipejas sākusi militārās mācības ap Taivānas salu. Ķīna izšāva piecas raķetes, kas nokrita jūrā tās ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā. Neformālo līniju, kas dala Ķīnas un Taivānas teritoriālos ūdeņus, šķērsoja ap 10 Ķīnas kuģu, bet tos aizraidīja atpakaļ. Tika iesaistītas arī Ķīnas gaisa spēku lidmašīnas. Taivāna paziņoja, ka aktivizējusi aizsardzību un gatavojas karam.

Noraida 'Amnesty International' pārmetumus

ANO izveidojusi misiju, lai noskaidrotu, kā Oleņivkas ieslodzījuma vietā tika nogalināti 53 Ukrainas karagūstekņi. Ceturtdien saņemtas ziņas, ka noticis trieciens pa vēl vienu koloniju Doneckas apgabalā, kurā tiek turēti ukraiņu karagūstekņi. Ukraina ceturtdien noraidījusi starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas Amnesty International apsūdzību, ka Ukrainas bruņotie spēki apdraudējuši civiliedzīvotājus, jo izvietojuši bāzes un ieroču sistēmas apdzīvotās vietās. Krievija koncentrē spēkus Zaporižjas un Hersonas virzienos, ceturtdien pavēstīja Ukrainas bruņoto spēku Ģenerālštāba pārstāvis Oleksijs Gromovs.

IR aktuāli

Cēsu festivālā izskanēs audiovizuālā performance Klusums krītKomponists Krists Auznieks intervijā stāsta, kā tai radījis mūziku, runā par mīlestību un to, kāpēc ir svarīgi apjēgt vēsturi.

Folkloras pētniece un sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Olupe uzrakstījusi neparastu grāmatu, kas vēsta par vēju dabā un cilvēka dzīvē.

Vēl

Igaunijas valdība ceturtdien nolēma visās publiskās vietās demontēt padomju laika pieminekļus. Valstī esot 200–400 pieminekļu ar okupācijas varas simboliku.

ASV Senāts trešdien ar 95 balsīm par, pret – 1, atbalstīja Zviedrijas un Somijas uzņemšanu NATO. Skandināvijas valstu uzņemšanu atbalstījis arī Francijas parlaments.

1.augustā apturēta Latvijas un Krievijas valdību vienošanās par ekonomisko sadarbību.

Valsts drošības dienests jūlijā rosinājis sākt kriminālvajāšanu pret trīs personām par Krievijas agresijas pret Ukrainu un tās iedzīvotājiem atbalstīšanu.

Maskavas tiesa ASV basketbolistei Britnijai Grainerei ceturtdien piesprieda deviņu gadu cietumsodu par mazāk nekā viena grama kanabisa eļļas ievešanu. Krievija cerot Graineri iemainīt pret ASV notiesāto krievu ieroču kontrabandistu Butu.

Berlīnes rietumos Grīnevaldē meža ugunsgrēku izraisījuši munīcijas sprādzieni noliktavā, kas atradusies meža vidū. Izdeguši ap 15 000 kvadrātmetru meža.

Ceturtdien Ogres novada Madlienas pagastā grāvī iebrauca un avarēja pasažieru autobuss. Pieci cilvēki cietuši.

Islandē trešdien netālu no galvaspilsētas Reikjavīkas sākās vulkāna izvirdums.

Šodien

Notiks 14.Saeimas vēlēšanu kandidātu sarakstu numuru izloze.

Ekonomikas ministrija informēs par paveikto enerģētiskās drošības stiprināšanā un atbalsta pasākumiem.

Dabas aizsardzības pārvalde rīko Kukaiņu nakts pasākumu Gūtmaņa alā.

Viedokļi

Mārtiņš Kazāks, Latvijas Bankas prezidents. Augstā inflācija Latvijā: ko šobrīd darīt un ko nedarīt?

Inga ZvaigzneAccenture darba vides un nekustamā īpašuma vadītāja Baltijā. Lielākā daļa strādājošo vēlētos elastīgu darba modeli ar attālināto darbu.

Kultūra

5.augustā Sāvienas pilskalnā, pakalnos un mežos sadziedāsies un saspēlēsies Pirmā starptautiskā tradicionālās āra dziedāšanas festivāla dalībnieki.

5.augustā Dzintaru koncertzālē balerīna Anna Laudere un citi izdejos Augusta Strindberga Jūlijas jaunkundzi.

5. un 6.augustā Mežaparka Lielajā estrādē notiks koncertuzvedums Dziesma dejo, deja skan, kurā piedalīsies vairāk nekā 6000 dalībnieku no Latvijas un ārzemēm.

No 5. līdz 7.augustam Līgatnes pagasta Ratniekos notiks mūzikas un mākslas festivāls Laba daba.

Paplašini apvārsni

Cilvēka ķermenis sastāv no 37 triljoniem šūnu. Ja izzinātu, ko tās visas dara, varētu palīdzēt veselības aprūpei.

Un vilciens traucās, kamēr…

Kā Disneja studijā 1941.gadā ierakstīja skaņu efektus.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +18 – +27C, apmācies, brīžiem skaidrosies, bez nokrišņiem, D – DA vējš 4 – 5 m/s;

accuweather +19 – +28C, karsts, ar mākonīšiem un sauli, D – DA vējš 3 – 4 m/s;

yr +20 – +30C, saule mīsies ar mākoņiem, D – DA vējš 3 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Osvalds, Arvils

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu