IR Svarīgākais • IR.lv

Ukraina saņems tankus; Rīgas dome palielina sev algas; balsojumam virza jauno CVK

Būs gan leopardi, gan abramsi

Ukraina saņems gan Vācijas modernos tankus Leopard 2, gan ASV tankus Abrams. Par to trešdien paziņoja Vācijas kanclers Šolcs un vēlāk arī ASV prezidents Baidens. ASV Ukrainai nosūtīs 31 tanku, bet Vācija – 14 Leopard 2. Vācija ilgi vilcinājās pieņemt lēmumu par tanku sūtīšanu uz Ukrainu. To palīdzēja pieņemt ASV izšķiršanās par tanku bataljona nosūtīšanu. Ukrainas prezidents Zelenskis pateicās par sabiedroto atbalstu. Zelenska Vienotības dienas uzruna trešdien pārraidīta Krievijas federālajos telekanālos Krievijas Belgorodas apgabalā un okupētajā Krimā. Krievija to skaidro ar kanālu uzlaušanu. Ukrainas Bruņotie spēki apstiprināja, ka ukraiņu vienības atkāpušās no Doneckas apgabala pilsētas Soledaras un ieņēmušas aizsardzības pozīcijas ārpus pilsētas.

Pieņem pagaidu budžetu

Rīgas dome trešdien apstiprināja pašvaldības pagaidu budžetu. Ieņēmumi 2023.gadā plānoti par vairāk nekā 140 miljoniem eiro lielāki nekā pērn. Budžeta grozīšana varētu notikt martā pēc valsts budžeta pieņemšanas. Dome arī palielināja algas pilsētas mēram, viņa vietniekiem un deputātiem. Rīgas mēra Mārtiņa Staķa alga šogad pieaugs 1,7 reizes un būs 6415 eiro mēnesī, bet vicemēru algas pieaugs 1,6 reizes – no 3386 eiro līdz 5346 eiro mēnesī.

Jauna priekšsēdētāja

Saeimas Juridiskā komisija trešdien nolēma virzīt izskatīšanai parlamentā Kristīnes Saulītes kandidatūru Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētājas amatā. Viņa ir bijusī Pasaules Brīvo latviešu apvienības vadītāja. Komisija balsojumam parlamentā atbalstīja frakciju izvirzītos CVK locekļu kandidātus Aldi Austeru (virza Progresīvie), Ringoldu Balodi (Latvija pirmajā vietā), Dzintru Kusiņu (ZZS), Ritvaru Eglāju (NA), Katarinu Ogorodņiku (Stabilitātei!), Sanitu Stelpi-Segliņu (JV) un Baibu Veisu (Apvienotais saraksts). Vēl būs jābalso Saeimai.

IR aktuāli

Par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā virs 1,5 promilēm draud spēkrata konfiskācija. Pusotra mēneša laikā sākti 118 kriminālprocesi par šādu pārkāpumu. Vai valsts stāvlaukumos pietiks vietas dzērājšoferiem konfiscētajiem auto?

Brāzmainā attīstība: jau pieteikto un nākotnē plānoto vēja enerģijas projektu kopējā jauda vairākkārt pārsniedz Latvijas pašreizējo elektrības patēriņu.

Kopš 9. janvāra Rīgai ir jauns galvenais arhitekts Pēteris Ratas, kurš ilgi strādājis Amerikā un Ķīnā. Ko viņš grib paveikt?

Vēl

Trešdien Ukrainai nosūtīja Latvijā ražotus elektriskos skrejriteņus un kaujas platformas ar kvadracikliem, kas iegādāti par iedzīvotāju ziedojumiem. Divu mēnešu laikā tika saziedoti 439 768 eiro.

Maskavas tiesa trešden nolēma slēgt Krievijas vecāko cilvēktiesību aizstāvības organizāciju – Maskavas Helsinku grupu, kas dibināta 1976.gadā.

Kods Rīgai – tā sauksies jauns bloks Rīgas domes koalīcijā, ko izveidojuši deputāti, kas izstājās no partijas Konservatīvie – Linda Ozola, Jānis Ozols un Dāvis Stalts, kā arī Māris Mičerevskis.

Rīgas Dzemdību namā trešdien piedzima pirmie šā gada trīnīši – divi puikas un meitene. Vecāki ir no Stopiņu pagasta, viņiem jau ir viens bērns.

Ukrainas tiesa bijušajam infrastruktūras un kopienu attīstības ministra vietniekam Vasilam Lozinskim piemērojusi mājas arestu. Viņu tur aizdomās par kukuļņemšanu 400 000 ASV dolāru apmērā.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa izskatīs Nīderlandes prasību pret Krieviju sakarā ar pasažieru lidmašīnas reisa MH17 notriekšanu virs Austrumukrainas 2014.gadā. Bojā gāja 298 cilvēki.

Neparasti auksts laiks izraisījis sniegputeni un stipru vēju Japānā, trešdien atcelti simtiem vilcienu reisu, viens cilvēks gājis bojā. Afganistānā šonedēļ nosaluši vismaz 124 cilvēki, bet Ķīnas galējo ziemeļu pilsētā Mohe svētdien gaisa temperatūra noslīdēja līdz mīnus 53 grādiem.

Šodien

Saeimā notiks ikgadējās ārpolitikas debates, kurās ārlietu ministrs ziņos par paveikto un iecerēto valsts ārpolitikā.

Valdības vadītājs Krišjānis Kariņš tiksies ar Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietnieci, vērtību un pārredzamības komisāri Veru Jourovu.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komiteja lems par Pasaules rallija čempionāta posma norisi Rīgā 2024.gadā.

Viedokļi

Agnese BucenieceSwedbank Latvija galvenā ekonomista v.i. Stagnācijas gads.

Normunds Grinbergs, Latvijas Būvnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs. Īstermiņa intereses kavē būvprojektus un nozares izaugsmi.

Paplašini apvārsni

Ķīnu nevar saprast, ja nezina patiesību par tās kultūras revolūciju pagājušā gadsimta 60.gados.

Iedzimta veiklība

Kaķis lodā kā čūska, cits bezbailīgi staigā pa balkona malu.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog 0 – +2C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 4 – 5 m/s;

accuweather -1 – +2C, mākoņains, dienā neliels sniedziņš, D – DR vējš 4 m/s;

yr +1 – +2C, apmācies, pēcpusdienā nokrišņi, D – DR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Ansis, Agnis, Agneta

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu