Latvija atsauc vēstnieku Krievijā; 500 miljoni Ukrainai; vēršas prokuratūrā par Grevcovu

Izraida Igaunijas vēstnieku

Krievija pirmdien apsūdzēja Igauniju rusofobijā un mērķtiecīgā attiecību sagraušanā un izraidīja Igaunijas vēstnieku Margusu Laidri. Viņam valsts jāatstāj līdz 7.februārim. Igaunija atbildēja ar Krievijas vēstnieka izraidīšanu. Latvija solidarizējās ar Igauniju un pieprasīja valsti atstāt Krievijas vēstniekam Mihailam Vaņinam un no 24.februāra pazeminās diplomātiskās pārstāvniecības līmeni Krievijā līdz pilnvarotā lietveža līmenim. Latvijas vēstniekam Maskavā Mārim Riekstiņam jādodas projām no Krievijas. Ārlietu ministrs Rinkēvičs (JV) teica, ka 24.februāris nav nejauši izvēlēts, jo pērn šajā dienā sākās Krievijas masveidīgais uzbrukums Ukrainai.

Lietuva un Polija apspriežas

ES pirmdien apstiprināja jaunu 500 miljonu eiro paketi militārajai palīdzībai Ukrainai, kā arī papildu 45 miljonus eiro neletālajam aprīkojumam, lai sagatavotu ES militārās apmācības misiju Ukrainā. Polijas prezidents Andžejs Duda un Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pirmdien atbalstīja smagā bruņojuma, tai skaitā moderno tanku Leopard 2 nosūtīšanu uz Ukrainu. Polija jau iepriekš pauda gatavību tankus nosūtīt Ukrainai, bet tam vajadzīga Vācijas kā ražotājvalsts atļauja. Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka svētdien teica, ka nestāsies ceļā Polijai, ja tā gribēs sūtīt tankus Ukrainai. Taču Polija neesot Vācijai pieprasījusi atļauju tanku eksportam.

Noliegusi okupācijas faktu?

Saeimas deputāts Edmunds Jurēvics (JV) pirmdien lūdzis prokuratūru sākt kriminālprocesu par Saeimas deputātes Glorijas Grevcovas (Stabilitātei!) izteikumiem Latvijas Okupācijas muzeja apmeklējumā, kad viņa noliegusi Latvijas okupācijas faktu. Grevcova TikTok publicējusi video no Okupācijas muzeja, kurā nievājoši izteikusies par ekspozīciju. Valsts drošības dienests sācis izvērtēšanu.

IR aktuāli

Pie kara nevar pierast, bet var adaptēties, saka psihoterapijas speciālistes Irēna Goluba un Agija Bogdanova. Viņas sniedz atbalstu kolēģiem Ukrainā, bet barikāžu dienās viņu fotoizstāde ar nocietinājumiem Ukrainā bija Doma laukumā.

Māksliniece Inga Vīksna veidoja cimdu rakstu tehniskos zīmējumus grāmatai Suit pierkstaiņ un dūraiņ. Kā tapa šī divus kilogramus smagā grāmata?

Vēl

Latvijas aizsardzības nozares prioritātes šogad būs valsts aizsardzības dienesta izveide un pretgaisa aizsardzības sistēmas stiprināšana, pirmdien teica ministre Mūrniece (NA).

Latvija Ukrainai sniegusi 314 miljonu eiro atbalstu. Otrdien Ministru kabinets lems par atbalsta turpināšanu, pirmdien informēja finanšu ministrs Ašeradens (JV).

Turcijas prezidents Erdogans pirmdien brīdināja Zviedriju, ka pēc Korāna kopijas sadedzināšanas Stokholmā nevajadzētu gaidīt Turcijas atbalstu Zviedrijas uzņemšanai NATO.

No partijas Konservatīvie 22.janvārī izstājušies 11 no 21 Ventspils nodaļas biedra.

Igaunijas, Somijas un Zviedrijas pētnieki secinājuši, ka prāmja Estonia bojāeju 1994.gadā Baltijas jūrā izraisīja kuģa priekšgala vairoga noraušana vētrā, nevis sadursme vai sprādziens. Bojā gāja 852 cilvēki, arī Latvijas iedzīvotāji.

Par spīti protestiem un streikiem Francijas valdība pirmdien turpināja virzīt pensiju reformu. Tā paredz līdz 2030.gadam palielināt pensionēšanās vecumu no 62 līdz 64 gadiem.

Uz Norvēģiju pirms divām nedēļām aizbēgušais Krievijas algotnis no Wagner grupējuma Andrejs Medvedevs aizturēts un ievietots imigrantu centrā.

Pats nošāvies uzbrucējs, kas sestdien ASV Kalifornijas štata deju klubā nošāva desmit cilvēkus. Uzbrukuma iemesli nav skaidri.

Šodien

Valdība spriedīs par Augstsprieguma tīkla un Sadales tīkla pakalpojuma tarifu projektu pārskatīšanu.

Tiesa pasludinās nolēmumu Zolitūdes traģēdijas krimināllietā (LETA).

Vēja turbīnu apkopes uzņēmums Aerones organizē pasaulē pirmo robotizēto vēja turbīnu tehniskās apkopes demonstrāciju (LETA).

Viedokļi

Gatis Pāvils, pašvaldību attīstības plānošanas eksperts, domnīca SOLIDOSabiedrībai jāmācās izmantot jaunā pašvaldību likuma sniegtās iespējas.

Atis KrūmiņšLuminor Aktīvu pārvaldes un pensiju daļas vadītājs Baltijā. Kāpēc ilgtspējīga investēšana strauji kļūs par normu?

Paplašini apvārsni

Inženiertehniska izcilība

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -5 – -2C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 3 – 5 m/s;

accuweather -2 – 0C, mainīgs mākoņu daudzums, D – DR vējš 3 – 5 m/s;

yr -3 – +1C, apmācies, D – DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Krišs, Ksenija, Eglons, Egle

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu