Ukrainai dos militāro tehniku; atceras 1991.gada barikādes; Latvijas palīdzība Ukrainai

Kritizē Vāciju par tankiem

50 Rietumvalstis piektdien Vācijas militārajā bāzē Ramšteinā vienojās Kijivai dot miljardiem dolāru vērtu militāro tehniku, tai skaitā bruņutehniku un munīciju, kas nepieciešama, lai cīnītos pret Krievijas armiju. Tomēr Vācija šajā sanāksmē atteicās dot Ukrainai tankus Leopard 2. Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss paziņoja, ka uzdevis pārbaudīt militārās rezerves. Ukraina šādu neizlēmību sestdien nosodīja. Baltijas valstu ārlietu ministri kopīgā paziņojumā aicināja Vāciju dot Ukrainai nepieciešamos tankus. Polijas premjerministrs teica, ka varētu izveidot “mazo koalīciju” tanku nodošanai Ukrainai, apejot Vāciju. ASV paziņoja, ka Krievijas algotņu grupējumu Wagner pasludinās par transnacionālu noziedzīgu organizāciju. Bijušais Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons svētdien negaidītā vizītē apmeklēja Kijivu.

Šogad velk paralēles ar Ukrainu

1991.gada barikāžu 32.gadadienu piektdien atzīmēja visā Latvijā. Rīgā, Doma laukumā, iededza barikāžu piemiņas ugunskuru, varēja aplūkot arī Latvijas barikāžu un mūsdienu Ukrainas notikumu fotogrāfijas. Līdz vēlam vakaram iedzīvotāji piedalījās ierakumu sveču liešanā. Savukārt amatpersonas nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa un piemiņas vietās Bastejkalnā barikāžu laikā nogalinātajiem.

Apmācīs 2000 karavīru

Latvija Ukrainai atdos pēdējos padomju laikā izgatavotos Mi sērijas helikopterus, jo no ASV piegādāti pirmie divi jaunie Black Hawk lidaparāti. Gaisa spēkiem iegādātas arī lidmašīnas Tarragon, ar kurām var veikt izlūkošanu un simulēt tuvā gaisa atbalstu dažādās mācībās. Drīzumā Latvija Ukrainai piegādās pretgaisa aizsardzības sistēmas, ieročus un munīciju, kā arī apņēmusies šogad apmācīt 2000 dažāda līmeņa Ukrainas bruņoto spēku karavīrus, informēja Aizsardzības ministrijā.

IR aktuāli

Vladislava Romanova uzņēmusi filmu Daugavpils — iespēju vai nespēju pilsēta?. Filmas dēļ viņa pat saņēmusi draudus.

Latvijā ir augstākā inflācija eirozonā. Kā to izskaidrot?

Vēl

Francijai un Vācijai jāturpina būt Eiropas virzošajam spēkam, svētdien paziņoja abu valstu līderi. Pirms 60 gadiem Francija un Vācija parakstīja Elizejas līgumu, kas lika pamatus agrāko pretinieku sadarbībai Eiropas attīstībai.

Vidzemes apgabaltiesa piektdien apmierināja prokuratūras prasību par reliģiskās organizācijas Pirmā Evaņģēliskā Jēzus draudze darbības izbeigšanu. Spriedumu var pārsūdzēt.

Aizdomās par infrastruktūras atjaunošanai paredzēto līdzekļu izkrāpšanu aizturēts Ukrainas infrastruktūras ministra vietnieks Vasils Ložinskis.

Stokholmā sestdien protesta akcijā pret imigrāciju zviedru labējais politiķis pie Turcijas vēstniecības sadedzināja Korāna kopiju. Turcija nosodīja šo rīcību un atsauca Zviedrijas aizsardzības ministra vizīti Ankarā.

Pēc Izraēlas augstākās tiesas lēmuma, ka partijas Shas līderis Arje Deri nevar ieņemt ministra amatu, jo nesen notiesāts par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, premjerministrs Netanjahu svētdien viņu atlaida.

Tiks slēgta Krievijas propagandas medija Francijas filiāle RT France, jo Francijas valdība iesaldējusi tās bankas kontus. Kopš pērnā gada marta RT un Sputnik darbība ES valstīs ir aizliegta.

Sestdien ASV Kalifornijas štatā deju klubā nogalināti vismaz 10 cilvēki, vēl desmit hospitalizēti. Šāvējs svētdien vēl tika meklēts.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga stāstīja, ka Enerģētikas ministrija valdībai piedāvās četrus soļus, kā mazināt augstos elektrības sadales un pārvades tarifus. Raidījums atklāja, ka valsts uzņēmumu padomēs trešdaļa ir vadošie ierēdņi no ministrijām vai viņu pamatdarbs ir citā valsts iestādē vai uzņēmumā. Žurnālisti noskaidroja, ka traģiskā Merķeļa ielas hosteļa ugunsgrēka izraisīšanā apsūdzētais uzņēmējs Ernests Rieksts vāc pūļa finansējumu, lai iegādātos salu Fidži arhipelāgā.

LTV raidījums de facto stāstīja, kā uz Konkurences padomes lēmumu par karteli autobusu pārvadājumos reaģēja firmu īpašnieki. Raidījums informēja, ka par nodokļu nemaksāšanu izsolīts sankcijām pakļautā Krievijas miljonāra Pjotra Avena helikopters. Žurnālisti noskaidroja, ka pērn energoatbalsta pasākumos pāri palikuši 200 miljoni eiro. Kamēr vieni cīnās ar plūdiem, citas pašvaldības vēlas mazināt ierobežojumus applūstošajām vietām, vēstīja raidījums un atklāja, ka bijušais vides ministrs Plešs (A/P) apturējis divus plūdu risku pārvaldību regulējošus rīkojumus.

Šodien

Aizsardzības ministre Ināra Mūrniece (NA) iepazīstinās ar aizsardzības nozares 2023. gada prioritātēm.

Rīgā pie Vācijas vēstniecības plānota protesta akcija pret Vācijas rīcību nepiegādāt tankus Ukrainai.

Sākas Latvijas diplomātisko pārstāvniecību ārvalstīs vadītāju un Rīgā rezidējošo Latvijas vēstnieku ikgadējā sanāksme.

Viedokļi

Olavs Cers, zvērināts advokāts. Plūdu postījumi: vai vienmēr palīdzēs apdrošinātājs?

Inga GorbunovaReTV galvenā redaktore. Naida runa nav vārda brīvība.

Paplašini apvārsni

Kā divi savstarpējā sāncensībā iesaistīti seno kaulu mednieki centās viens otru iznīcināt un kā tas radīja pamatu mūsu zināšanām par dinozauriem.

Te pienāca Kindzulis

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -7 – -3C, mākoņaini, bez nokrišņiem, A – ZA, R – ZR, DR vējš 1 – 3 m/s;

accuweather -7 – -4C, pārsvarā apmācies un auksts, A – ZA, R – ZR, DR vējš 1 – 2 m/s;

yr -4 – -1C, apmācies, A – ZA, R – ZR, DR vējš 1 – 2 m/s.

Vārda dienu svin:

Grieta, Strauta, Rebeka

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu